Лікувальне вино

22.12.2023, 06:00
Лікувальне вино
Фото: Facebook

Коли до винаходу дистиляції залишалося ще кілька століть, вино було головним і єдиним алкоголем. З нього виготовляли лікувальні розчини.

Скажімо, у стародавньому Римі виноробство було зведено у ранг мистецтва, а питво вина активно просувалося як засіб для подолання майже будь-якої хвороби. Окремо стояв метод кровопускання та застосування п'явок.

Депресія, проблеми із пам'яттю, здуття живота, закрепи, проблеми із сечовипусканням, пронос, подагра, укуси змій, глисти? — Випийте вина, закликали шанувальники діонісійського культу від Массалії до Мілета.

Ось тут і набуває свого сенсу наступний вираз: «Не для пияцтва заради окаянного, а тільки з метою користі хворої душі та зраненому організму». Ще Марк Порцій Катон, також відомий на прізвисько «Цензор», описує рецепт для лікування закрепу:

«Змішайте виноградне вино із золою, гною та чемерицею [а це, до слова, отруйна рослина — прим. ред.]. Уявили? Келих червоного винця із легким, фруктовим смаком, з нотками золи, фекалій та... отрути!».

Натомість Ґалéн, лікар гладіаторів, використовував вино для дезінфекції ран. За проникального поранення живота він відмочував петлі кишківник, що випали із порожнини у вині перед тим, як загорнути їх назад у черево бійця.

Репутація вина як цілющого напою зберігалася й за так званих «Темних віків» (400-1200). У католицьких монастирях була традиція використовувати вино як ліки, натомість у православних більше цінувалася медовуха (медовий спирт — прим. ред.).

Англійський монах XIII століття Роджер Бекон писав, що вино «оберігає шлунок, зміцнює природне тепло, допомагає травленню, захищає організм від псування та покращує перетворення їжі на кров». Але й застерігав від надмірного вживання, описуючи його шкоду для розуму та здоров'я.

У XX столітті заборони на алкоголь у різних державах світу підірвали репутацію вина як ліків, але в останні десятиліття вино знову повертається у медицину. Багато хто вважає, що келих червоного вина на добу знижує ризик серцево-судинних захворювань, однак це — міф.

вибір редакції
Читайте також:
Життя
20 цікавих фактів про каву.
21 жовтня, 18:49
Історія
Яскрава особистість Франсуа де Вандома коротко змальована у вступі до книги Александра Дюма. Мова про «Двадцять років по тому».
08 жовтня, 06:08
Історія
Звідки ми прийшли й для чого існуємо? Питання, на які люди шукають відповіді протягом усієї історії, звертаючись до релігії та до науки.
02 червня, 19:02
Історія
Не всі розуміють наскільки великі та розкидані малюнки у Перу, зроблені 2000 років тому. Геогліфи притягують до себе нових Індіанів Джонсів.
06 травня, 08:12
Історія
Науковці десятиліттями вивчають проблематику центральноамериканських людських культур. Але досі лишається таємницею їхнє походження.
23 квітня, 14:45
Книги
Задовго до шумерів у Передній Азії виникла добре згуртована спільнота, що мала унікальні знання. Люди контактували із позаземними істотами.
14 квітня, 20:58