Лінія розмежування на Донбасі: кілометрові черги й гіпертонічні кризи
Запровадження електронних перепусток поки не знімає напруженості на контрольних пунктах в’їзду-виїзду по лінії розмежування на Донбасі.
Транспортний затор на декілька кілометрів і пішохідна черга людей з баулами нагадує зону лиха. Це картина, яку громадяни України раніше могли бачити хіба що в новинах із гарячих точок. Військовий КПВВ (контрольний пункт в'їзду-виїзду) "Зайцеве" - один із трьох коридорів, які сьогодні діють для перетину лінії військового протистояння в Донецької області. Тут відбувається перевірка документів і багажу. Люди відвідують власні будинки, які покинули з початком війни, їдуть до родичів, втікають від обстрілів. Багато хто перетинає умовний кордон, щоб отримати пенсії, купити ліки і продукти, які удвічі-тричі дешевші на підконтрольній Києву території.
Найважче дітям і літнім людям
Змучена важкою дорогою Ольга з малюком на руках стоїть в автомобільній черзі (пільговій - для пасажирів з маленькими дітьми і інвалідами) вже дві з половиною години. Таких пасажирів багато, тому стояти Ользі ще довго. Малюк погано почувається. Жінка прямує в медичний намет, розташований на узбіччі дороги. Днями його встановили волонтери міжнародної неурядової організації "Лікарі без кордонів".
"До нас звертаються по допомогу в основному люди з маленькими дітьми і люди похилого віку. Сьогодні ми зафіксували у трьох людей гіпертонічний криз. Але тут, у польових умовах, ми можемо надати лише першу медичну допомогу", - розповідає один із лікарів-добровольців. Він пояснює, що волонтери цієї організації працюють по всьому світу в гарячих точках. "На цьому блокпосту ми тільки почали налагоджувати роботу: встановили медичний намет і організували підвезення питної води", - розповідає лікар.
Інфраструктурний мінімалізм
До "інфраструктури" КПВВ ще можна віднести єдиний дерев'яний туалет. Але автомобільна черга тягнеться кілометрами. Тож люди користуються природним прикриттям від сторонніх очей - кущами уздовж дороги. "Ми усвідомлюємо, який це дискомфорт для громадян. Але потрібно розуміти, це не кордон, і тут жодних контрольно-пропускних пунктів раніше не існувало. Це була звичайна дорога, по якій люди їздили без проблем до моменту анексії частини України сусідньою країною", - прокоментував DW помічник голови Державної прикордонної служби України прес-секретар Олег Слободян.
За його словами, керівництво відомства працює і з персоналом, і з місцевими адміністраціями, і з волонтерськими організаціями, щоб вирішити хоч би елементарні побутові проблеми - наявність того ж туалету або підвезення питної води.
Електронний пропуск не знімає напруги
Правила перетину лінії розмежування за рік війни неодноразово змінювалися. "Головне нововведення - це електронна система перепусток, яка запроваджена із 7 липня за ініціативи СБУ", - каже Олег Слободян. Якщо людина вже зареєстрована в електронній базі, то достатньо мати при собі лише паспорт. "У прикордонників на КПВВ є ця база даних. Це просто і зручно. А головне - це зняття корупційної складової. Адже скільки було скарг, що перепустки продають", - підкреслює представник відомства.
Сказати однозначно, чи запрацювала електронна система на повну потужність, складно. В будь-якому разі, люди в чергах мають при собі і паперовий пропуск. "У мене вже є перепустка, а моя мати хотіла її купити за 800 гривень, але безрезультатно. Посередники їй повернули гроші, сказавши, що купити пропуск тепер взагалі неможливо. Ми відправили заявку електронною поштою, але поки результат невідомий", - поділилася студентка, яка поверталася додому в Донецьк із Києва.
Влада обіцяє скоротити черги у два-три рази
Місцева влада також заявляє, що електронні перепустки усунули корупцію, поширену під час видачі паперових. І, своєю чергою, обіцяє облаштувати КПВВ і скоротити черги на них в два-три рази. Адже велика кількість людей виїжджає на підконтрольну Києву територію, лише щоб дешевше придбати продукти і ліки. "За дорученням президента України зараз ми облаштовуємо логістичні центри, де можна буде купувати продукти харчування і ліки мешканцям непідконтрольних територій. Там же працюватимуть і обмінні пункти валюти. Планується і відкриття терміналів для отримання пенсій", - про такі найближчі плани в розповів голова Донецької облдержадміністрації Павло Жебрівський.
За словами голови області, так звані логістичні центри будуть розташовані на лінії розмежування, але таким чином, що у людей відпаде необхідність проходити перевірки на КПВВ. Поки ж пункти пропуску за добу в середньому перетинає близько 500-700 транспортних засобів і оформлюється до 2000 осіб. Пішохідна черга - це ще одне нововведення, яке з'явилося у зв'язку із забороною СБУ з 16 червня перетинати лінію розмежування на громадському транспорті. Автобуси складніше перевіряти, і в них легко провести зброю, пояснює Слободян. "Все ж ми сподіваємося на повне відновлення контролю на кордоні. Це дозволило б вирішити всі проблеми, принаймні для мирних жителів цього регіону", - додає він.
Одні змирилися, інші наживаються
Громадський транспорт через лінію розмежування не ходить. Натомість у власників легкових авто нема відбою від клієнтів. Середня такса за провіз - 250 гривень з людини. "Один таксист мене довіз до блокпосту і висадив", - розповідає DW жінка з двома величезними дорожніми сумками в руках. Потім, за її словами, вона вистояла три години в пішохідній черзі в очікуванні перевірки документів. "Прикордонник лише глянув в мій паспорт, побачив перепустку і віддав документ. Огляду багажу, про який я багато чула, в пішохідній черзі не було", - каже співрозмовниця. Потім жінка, як і сотні інших людей, пройшла із сумками ще з кілометр, поки не трапилося таксі вже з іншого боку КПВВ.
Люди, які вже більше року живуть в умовах війни, вже майже ні на що не скаржаться. Одні із цим змирилися і намагаються як-небудь вижити. Інші пристосувалися і - як ті ж перевізники - активно на цьому наживаються.