Лісова галузь України потребує реформування

20 липня, 10:34
Лісова галузь України потребує реформування
Фото: Зовнішня пресслужба FSC в Україні

Наявний брак системних реформ лісової галузі призводить до загострення проблем у лісовому господарстві у цілому.

Експерти лісового права, представники організацій та ключові гравці лісового сектору на запрошення Лісової опікунської ради (англ. Forest Stewardship Council) обговорили питання незаконних рубок, обігу нелегальної деревини та низького правозастосування в Україні.

15 липня організація "FSC-Україна" провела другий із серії "Лісові діалоги" круглий стіл; захід був присвячений питанню правового регулювання незаконних рубок, обігу незаконно добутої деревини та низького правозастосування.

Відсутність єдиного визначення та вкладення різного змісту в поняття "незаконних рубок" зумовлює різне трактування, розбіжності у статистиці відомств, погіршення іміджу лісового сектору країни, зростання недовіри в суспільстві тощо.

Законодавчі прогалини регулювання обігу лісової продукції створюють умови для функціонування тіньового обороту деревини.

Виявлені порушення законодавства щодо заборони санітарних рубок у період "сезону тиші" стали свідченням низького рівня правозастосування у лісовій галузі; ці та інші питання стали предметом обговорення на другому "Лісовому діалозі".

Участь у круглому столі брали:

  • голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець;
  • помічник Голови підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Юлії Овчинникової Наталія Богдан;
  • начальник відділу державного екологічного нагляду (контролю) лісів та рослинного світу Держекоінспекції України Юрій Кацагоров;
  • державний експерт управління Апарату РНБО України Іннеса Медведенко;
  • керівник проєкту Німецько-український агрополітичний діалог Фолькер Зассе;
  • завідувач кафедри НУБіП України Андрій Білоус;
  • член Правління Української Асоціації Меблевиків Оксана Донска та інші.

«Забезпечення багатостороннього, збалансованого та конструктивного діалогу сприятиме знаходженню точок дотику у розв'язанні гострих проблем лісового господарства, проявом яких є, зокрема, низьке правозастосування. Розраховую, що спільні напрацювання будуть корисні для осіб, відповідальних за політичні рішення. Зокрема, сьогодні у Верховній Раді України розглядається законопроєкт, який хоч і не повністю, проте значною мірою відповідає запиту на розв'язання питань загроз, можливостей і потенціалу заліснення та відновлення природних екосистем за умов земельної реформи, які були розглянуті на першому "Лісовому діалозі"», — відкрив дискусію Павло Кравець, директор "FSC-Україна".

Олег Сторчоус, адвокат, фахівець лісового права окреслив проблему правового регулювання питань, пов'язаних із незаконними рубками та незаконним обігом деревини, наголосивши на зростанні актуальності питання:

«Ступінь оцінки незаконних рубок є абсолютно суб’єктивним через відсутність чітких норм визначення. Так, за офіційними даними обсяг незаконних рубок минулих років складав 0,1-0,8% від обсягу лісозаготівель (тобто від 24 до 118 тис. м³), а за неофіційними – від 2 до 20% (тобто від 400 тис. до 3 млн м³)».

Спікер окреслив нагальну необхідність як розробки законопроєкту щодо обороту лісової продукції, так і застосування принципів законності та справедливості при запровадженні юридичної відповідальності за лісопорушення.

«Результати анонімного опитування працівників лісогосподарських підприємств та установ природно-заповідного фонду продемонстрували масове порушення законодавства, що регламентує санітарні рубки лісу. Призупинення робіт на 2,5 місяці створює критичну ситуацію для багатьох підприємств, передусім через розповсюдження шкідників і хвороб та недоотримання доходів (комерціалізація цих рубок), — зазначив Роман Волосянчук, експерт ГО "Екосфера". — Дивно, але жоден з опитаних лісокористувачів серед причин низького правозастосування не вказав прорахунки в системі управління підприємством».

Учасники круглого столу дійшли висновку, що порушені проблемні питання свідчать про неефективність моделі лісової галузі. Тому необхідним є комплексне реформування галузі, а саме, зміна законодавчих, інституційних та економічних засад її функціонування.

Були висловлені пропозиції щодо першочергових дій, зокрема, формування кодексу поведінки та етичних норм лісівника, зміна системи управління із запровадженням оцінки ризиків та удосконалення систем контролю, зокрема, громадського.

Необхідним також є спрощення законодавчих норм, які мають бути спрямовані на досягнення бажаного результату, однак не на заборону та обмеження.

Потребують удосконалення й інші складові діяльності лісової галузі, а саме: зміна підходів у фінансуванні лісогосподарських заходів, підвищення прозорості та відкритості діяльності підприємств, впорядкування ринку деревини та лісозаготівельних послуг.

Назагал "Лісові діалоги"покликані забезпечити багатосторонній діалог між усіма зацікавленими сторонами щодо відповідального і збалансованого лісогосподарювання та збереження лісів.

Своєю чергою, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що днями в Україні вперше призупинили дію 10 FSC-сертифікатів.

Учасники другого круглого столу
Учасники другого круглого столу "FSC-Україна" з серії "Лісові діалоги" (15.07.2021)
Читайте також:
Чиновників державного лісогосподарського підприємства викрили на розкраданні ресурсів на понад 6 мільйонів гривень.
03.12.2020, 10:34
Спецслужбісти звітують про ліквідацію 4 агентурних мереж спецслужб РФ у різних областях.
вчора, 16:52
На цей момент захисник перебуває в катівнях так званого ІТТ Сімферополя.
вчора, 15:45
Попри червоні лінії Байдена шпигунська активність російських спецслужб посилилася.
вчора, 14:20
Свідомих і небайдужих полтавців закликають підтримати створення муралу на торці житлового будинку по вулиці Соборності, 15.
вчора, 13:18