Мародери Чернишова
Нафтогаз буде наполягати на збільшенні вартості газу для населення, щоб зберегти свої корупційні «схеми»
Фізичний облік вуглеводнів у АТ «Укргазвидобування»
Компанія АТ «Укргазвидобування» під керівництвом т.в.о. Сергія Лагно декларує, що витрати на підготовку газу (так звані витрати на видобуток газу) в компанії становлять 3 173,27 грн/тис куб м. Тобто, в ціні газу, який реалізується населенню 3,17 грн/куб м це саме витрати на видобуток газу. І немає різниці чи газ видобувається з нового родовища, чи з родовища яке експлуатується з 50-х років, а чи з виснажених родовищ де оператором є ГПУ «Львівгазвидобування».
Дивно, але факт залишається фактом.
Один з ключових елементів є вузли обліку газу. На прикладі ГПУ «Львівгазвидобування» спробую висвітити, що витрати на підготовку газу (так звані витрати на видобуток газу) в компанії, які становлять 3 173,27 грн/тис куб м є віртуальна величина, а можливо навіть корупційна.
Відповідно Закону України «Про нафту і газ», статті 37 «Основні вимоги до промислової розробки родовищ нафти і газу».
Під час здійснення промислової розробки родовищ нафти і газу користувачі нафтогазоносними надрами зобов'язані:
- забезпечувати достовірний облік видобутих нафти, газу, супутніх компонентів, а також закачки в пласти води та газу за кожною свердловиною, покладом і за родовищем в цілому, своєчасне подання відповідним органам виконавчої влади встановлених форм звітності відповідно до чинного законодавства;
Згідно «Порядку централізованого обліку видобутку нафти, природного газу, газового конденсату, супутньої пластової води, а також закачки в пласти води та газу» (МЮ України № 2084/22396 від 14 грудня 2012 р.):
- Спеціальне вимірювальне обладнання пломбується представниками Державної служби геології та надр України не пізніше ніж у місячний строк з дня подання письмової заяви, про що складається акт про збереження пломб (опломбування).
- Спеціальне вимірювальне обладнання підлягає державному метрологічному контролю шляхом періодичних повірок відповідно до чинного законодавства.
- Надрокористувачі повинні забезпечувати працездатність спеціального вимірювального обладнання шляхом його регулярного технічного сервісного обслуговування.
- Інформація про кількість видобутої кожного виду вуглеводневої сировини за умови, що це передбачено в угоді про умови користування надрами, повинна в автоматизованому режимі передаватися до Централізованої системи обліку видобутку нафти, природного газу, газового конденсату, супутньої пластової води, а також закачки в пласти води та газу Державної служби геології та надр (далі — Централізована система обліку), а також до Державної податкової служби України.
- У разі виходу з ладу спеціального вимірювального обладнання надрокористувачі повинні вжити всіх необхідних заходів щодо його відновлення протягом 15 календарних днів.
Я звертав увагу керівництва Нафтогазу у 2023-2024 роках, що в АТ «Укргазвидобування» плачевний стан з спеціальним вимірювальним обладнанням. Ситуація не змінилася і стан з спеціальним вимірювальним обладнанням наступний:
- 100 % не виконуються вимоги про проведення обов’язкових державних повірок спеціальним вимірювальним обладнанням з обліку кількості кожного виду вуглеводневої сировини (газ, конденсат, нафта), що видобувається, які визначені Угодами про умови користування надрами.
- Близько 50 % вузлів обліку газу (ВОГ) на майданчиках ГПУ «Шебелинкагазвидобування» і ГПУ «Полтавагазвидобування» порушення вимог встановлення і обліку захисних пломбувань технологічних ВОГ.
- На вхідних шлейфах УКПГ-5, УКПГ-Солоха, УКПГ-Тимофіївка, УКПГ-Горобцівське використовують манометри розраховані на тиск 60-100 кг/см2 при фактичних значеннях тиску 4 кгс/см2.
Згідно Податкового Кодексу України, пункт 252.20. Ставки рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобуті корисні копалини (мінеральну сировину), види товарної продукції гірничого підприємства якої затверджені кондиціями на мінеральну сировину об’єкта (ділянки) надр, установлюються у відсотках від вартості товарної продукції гірничого підприємства у таких розмірах:
- природний газ, видобутий із нових свердловин з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів. На так званих нових свердловинах спеціальне вимірювальним обладнанням відсутнє. Відповідно є всі підстави вважати, що обсяг газу видобутого з нових свердловин, з якого сплачується «пільгова рента» є недостовірним.
- природний газ, видобутий із нових свердловин з покладів, які повністю або частково залягають на глибині понад 5000 метрів. На так званих нових свердловинах спеціальне вимірювальним обладнанням відсутнє. Відповідно є всі підстави вважати, що обсяг газу видобутого з нових свердловин, з якого сплачується «пільгова рента» є недостовірним.
- з покладів, які повністю або частково залягають на глибині понад 5000 метрів. Спеціальне вимірювальним обладнанням, що забезпечує достовірний облік по окремих покладах чи свердловинах, які розробляють дані поклади відсутнє.
- з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів. Спеціальне вимірювальним обладнанням, що забезпечує достовірний облік по окремих покладах чи свердловинах, які розробляють дані поклади відсутнє.
Частково підтвердженням даної проблеми з обліком видобутку газу різних груп свердловин з точки зору рентних платежів, є менший загальний обсяг сплати ренти (- 1,76 млрд грн) за користування надрами за одинадцять місяців 2024 року у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року, при задекларованому Нафтогазом збільшенню видобутку газу у 2024 році.
Отже, зупинимося на ГПУ «Львівгазвидобування», яка видобуває з виснажених родовищ газу близько 800 млн куб м/рік. Враховуючи витрати на підготовку газу (так звані витрати на видобуток газу) в компанії, які становлять 3 173,27 грн/тис куб м, близько 2,5 млрд грн на рік витрачається на видобуток зазначених 800 млн куб м газу.
Окрім того, по ГПУ «Львівгазвидобування» є витрати по Договору надання послуг з підвищення видобутку № УГВ 4816/63-20 від 17 квітня 2020 року з ТОВ «Експерт петролеум Україна» орієнтовно на 275 млн доларів (7 428 273 851,00 грн) по курсу на квітень 2020 року.
5 вересня 2024 року НАБУ оголосило про завершення досудового розслідування щодо двох осіб (колишнього та діючого посадовців АТ «Укргазвидобування» (УГВ)) у зв’язку з імовірними зловживаннями під час укладення та виконання договору з підвищення видобутку природного газу між УГВ та ТОВ «Експерт петролеум Україна». В даному кримінальному провадженні розглянуто лише єдиний епізод, який стосується формування базового видобутку газу. І наскільки мені відомо, підозрювані не є підписантами даного договору (№ УГВ 4816/63-20 від 17 квітня 2020 року) і додаткових угод до нього, а відповідно і перспективи даного провадження в суді нікчемні… Слід звернути увагу, що по даному договору в АТ «Укргазвидобування» є керуючий комітет в який входить незмінна «стара гвардія» (Нестеренко, Дмітрієв) компанії.
ТОВ «Експерт петролеум Україна», на своїй сторінці відмічає, що протягом чотирьох років роботи в Україні інвестували близько 25 мільйонів доларів США (менше 10 % від загальної суми згідно договору) у зрілі та виснажені газові родовища, щоби збільшити видобуток газу в Україні. Враховуючи кримінальне провадження яке здійснює НАБУ та фактичні дані з видобутку по ГПУ «Львівгазвидобування» протягом 2020-2024 років, то є великі сумніви щодо збільшення видобутку газу ТОВ «Експерт петролеум Україна».
Отже, висвітлю ще одне проблемне питання яке заслуговує вивчення правоохоронними органами щодо фінансово-господарських відносин АТ «Укргазвидобування» та ТОВ «Експерт Петролеум Україна» і пов’язане з спеціальним вимірювальним обладнанням.
ТОВ «Експерт Петролеум Україна» здійснює управління процесами видобутку вуглеводнів на Стрийському ЦВНГК ГПУ «Львівгазвидобування». Відповідно до умов договору, ТОВ «Експерт Петролеум Україна» також, забезпечує та обслуговує спеціальне вимірювальне обладнання.
Фактично на восьми УКПГ Стрийського ЦВНГК відсутній контроль ГПУ «Львівгазвидобування» за станом вимірювання обсягів видобутку вуглеводнів (валовий видобуток), а саме:
- відсутній індивідуальний облік видобутку вуглеводнів по свердловинах;
- відсутній державний метрологічний контроль обладнання;
- на більшості резервуарів і автоцистерн для перевезення рідини відсутні градуювальні таблиці.
І тут є питання до витрат коштів АТ «Укргазвидобування» на послуги, які надає ТОВ «Експерт Петролеум Україна». Ну і звісно, що є питання до правдивості даних з фактичного видобутку вуглеводнів (базовий/понадбазовий) ТОВ «Експерт Петролеум Україна» за які АТ «Укргазвидобування» сплачує шалені кошти.
Отже, є «ДАХ» в ТОВ «Експерт Петролеум Україна» зі сторони АТ «Укргазвидобування» якщо такий стан справ з обліком вуглеводнів на Стрийському ЦВНГК ГПУ «Львівгазвидобування». Хто є цим «ДАХОМ»?
За однією версією «ДАХОМ» може бути т.в.о. генерального директора головний інженер АТ «Укргазвидобування» Сергій Лагно, який останнім часом декілька разів зустрічався з колишнім керівником компанії і «засновником» даного договору (№ УГВ 4816/63-20 від 17 квітня 2020 року) Олександром Романюком.
Моє суб’єктивне бачення, що без Максима Горбатюка, директора з комерційних питань, це не обходилося. Адже комерційний видобуток і спеціальне вимірювальне обладнання в першу чергу повинно цікавити комерційного директора.
Але не важливо хто є «ДАХ» і кінцевий «бенефіціар» в цій та іншій схемах АТ «Укргазвидобування», важливо те, що окрім необґрунтованих витрат на підготовку газу (так звані витрати на видобуток газу) в компанії, які становлять 3 173,27 грн/тис куб м по ГПУ «Львівгазвидобування» додається ще схема ТОВ «Експерт Петролеум Україна» на суму 7 428 273 851,00 грн. І саме з цих витрат складається собівартість видобутку газу в ГПУ «Львівгазвидобування».
Отже, Нафтогаз буде наполягати на збільшенні вартості газу для населення, щоб задовільнити свої корупційні неконтрольовані державою «схеми».