Ми державні. Нам все дозволено
АТ «Укргазвидобування», під «дахом» голови Нафтогазу Чернишова, займається незаконним видобутком корисних копалин державного значення
В державній компанії АТ «Укргазвидобування» під «дахом» голови Нафтогазу О. Чернишова менеджери нехтують вимогами законодавства та нормативними документами.
Згідно з статтею 20 Кодексу України про надра, дослідно-промислова розробка корисних копалин здійснюється з метою уточнення їх окремих гірничо-геологічних та інших параметрів, вибору раціональних методів видобування мінеральної сировини на підставі проєкту цих робіт, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці. Видобуті під час дослідно-промислової розробки корисні копалини підлягають реалізації у загальному порядку.
Згідно з статтею 1 Закону України «Про нафту і газ» дослідно-промислова розробка родовища нафти і газу - стадія геологічного вивчення родовища, на якій здійснюється видобуток з родовища обмеженої кількості нафти і газу з метою визначення його промислової цінності, уточнення гірничо-геологічних та технологічних параметрів, необхідних для підрахунку запасів нафти, газу і супутніх компонентів та обґрунтування вибору раціонального методу (технології) промислової розробки родовища;
Згідно з статтею 35 Закону України «Про нафту і газ», введення родовища або окремого покладу в дослідно-промислову розробку здійснюється користувачем нафтогазоносними надрами на підставі проєкту дослідно-промислової розробки родовища (покладу) та проєкту його облаштування, інвестиційного проєкту (програми). Дослідно-промислова розробка родовища або окремого покладу здійснюється після подання затвердженого користувачем нафтогазоносними надрами протоколу затвердження проєкту дослідно-промислової розробки родовища (покладу) до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Видобуток нафти і газу з родовища (покладу) за час його дослідно-промислової розробки не повинен спричиняти істотного зменшення обсягу їх кінцевого видобутку із надр та обмежувати вибір найбільш ефективних методів промислової розробки родовища. Видобуток нафти і газу з родовища (покладу) при дослідно-промисловій розробці повинен здійснюватися в режимах, обсягах і терміни відповідно до проєкту дослідно-промислової розробки з дотриманням показників інвестиційного проєкту (програми).
Дослідно-промислова розробка корисних копалин загальнодержавного значення регулюється також «Положенням про порядок організації та виконання дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення» (затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 03.03.2003 № 34/м).
Згідно з пунктом 1.2. Положення, вимоги Положення є обов'язковими для всіх суб'єктів господарської діяльності незалежно від їх організаційно-правових форм та форм власності, що здійснюють ДПР у межах території України, її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони.
14 січня 2022 року, свердловиною № 2 Моспанівське газоконденсатне родовище було введено в дослідно-промислову розробку без проєкту дослідно-промислової розробки і проєкту облаштування родовища! Свердловина № 2-Моспанівська введена в експлуатацію на поклади горизонту С-2-3.
Отже, менеджери АТ «Укргазвидобування» знехтували повністю:
- вимогами статі 35 Закону України Про нафту і газ;
- вимогами частини 2 статті 20, частини 4 статті 37 та статті 51 Кодексу України про надра;
- вимогами «Положення про порядок організації та виконання дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення».
Станом на 01.06.2024 року свердловина № 2-Моспанівська з покладу горизонтів С-2-3 в період дослідно-промислової розробки видобула понад 35 % газу.
З них, за період відсутності проєкту дослідно-промислової розробки (до грудня 2023 року) свердловина № 2-Моспанівська видобула з покладу горизонтів С-2-3 газу 25,6 %. Згідно з пунктом 2.3. Положення, в період дослідно-промислової розробки обсяги видобутку вуглеводнів не повинні перевищувати 10 %.
Взагалі за період відсутності проєкту дослідно-промислової розробки (до грудня 2023 року) свердловини Моспанівського газоконденсатного родовища видобули газу понад 65,3 %.
Звісно, що стаття 65 Кодексу України про надра та стаття 51 Закону України Про нафту і газ, не розповсюджуються на менеджерів державної компанії АТ «Укргазвидобування», адже в України законодавство використовується вибірково… Відповідальність за порушення законодавства про надра менеджери АТ «Укргазвидобування» протягом грудня 2023 – січня 2023 року не понесли.
Слід зазначити, що згідно з нормативними актами і законодавства понад нормований видобуток газу без проєкту дослідно-промислової розробки до грудня 2023 року, а з січня 2024 року і понині без погодженого проєкту дослідно-промислової розробки, за своєю суттю є НЕЗАКОННИМ ВИДОБУТКОМ КОРИСНИХ КОПАЛИН ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНОГО ЗНАЧЕННЯ.
У грудні 2023 року АТ «Укргазвидобування» подало на розгляд ДКЗ України Приріст запасів вуглеводнів щодо Моспанівського газоконденсатного родовища.
Слід звернути увагу, що не попередню геолого-економічну оцінку, яка передбачена нормативними актами до початку проведення дослідно-промислової розробки, та не геолого-економічну оцінку, яка передбачена по завершенню стадії геологічного вивчення і дослідно-промислової розробки.
Отже, по суті АТ «Укргазвидобування» подало приріст запасів газу, збільшення їх понад 3,5 раза.
Також, в останні дні грудня 2023 року, АТ «Укргазвидобування» було складено та затверджено вперше Проєкт дослідно-промислової розробки Моспанівського газоконденсатного родовища, який компанія подала на погодження до Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці зверталося листом у травні 2023 року, до Голови правління Нафтогазу О. Чернишова щодо низької якості проєктів, які розробляються Укрндігаз та невідповідність їх законодавству України і нормативним актам та просило забезпечити належний рівень підготовки проєктів.
Олексій Чернишов не врахував побажання, і вже в 2024 році, АТ «Укргазвидобування» надіслало на погодження до Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці «Проєкт дослідно-промислової розробки Моспанівського ГКР», низької якості і такий, що не відповідає вимогам нормативних актів та законодавства».
Звісно, що у березні 2023 року, про акт був повернений АТ «Укргазвидобування» листом, де повідомлялося: «подальший розгляд звіту можливий за умови усунення виявлених зауважень за матеріалами звіту та приведення їх у відповідність до вимог чинного законодавства».
Звісно, що така ситуація не сподобалася головному геологу філії газо-промислового управління «Шебелинкагазвидобування» і він спробував пояснити управлінню Державної служби з питань праці, що таке геолого-промислове управління «Шебелинкагазвидобування» і його важливість:
«Звертаю Вашу увагу на те, що філія ГПУ «Шебелинкагазвидобування» забезпечує понад 40 % видобутку газу України та є одним з найбільших платників податків та одним із основних бюджетоутворюючих підприємств…, з метою недопущення зупинки видобутку з Моспанівського родовища філія газо-промислове управління «Шебелинкагазвидобування» звертається до Вас з проханням погодити Проєкт…».
Ну і так чотири рази Проєкт дослідно-промислової розробки Моспанівського газоконденсатного родовища, Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці повертало з проханням виправити і привести до вимог чинного законодавства, а пан Денис Пуц пояснював, що необхідно погодити без виправлень і не звертати уваги на вимоги законодавства України.
Звісно, що не Д. Пуц єдиний, бачили це все і інші менеджери (Віталій Підлісний, Сергій Лагно, Максим Вітик, Михайло Братах та інші) АТ «Укргазвидобування»
Чому саме зараз підняв я це питання?
Все просто, АТ «Укргазвидобування» і Нафтогаз разом з Олексієм Чернишовим, прийняли рішення використати адмінресурс у питанні погодження «Проєкту дослідно-промислової розвробки Моспанівського газоконденсатного родовища» та зобов’язати Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці погодити даний проєкт не звертаючи уваги на помилки та невідповідність його законодавству України і нормативним актам. Пан Опімах, разом з ДГС вже став на сторону О. Чернишова і зі своєї сторони також сприяє…
Водночас інститут Михайла Братаха «Укрндігаз» завантажений проблемами декарбонізації і зривом поставок турецького цементу на суму 300 млн грн і їм не до проєкту наразі. Денис Пуц має лише двох працівників, які зайняті миттям його автомобіля і влаштуванням його побуту, а Максим Вітик творить чергову картину.
Ну і звісно, що безкарність по вищезазначеному Моспанівському газоконденсатному родовищу призвела до того, що Західно-Білозірське газоконденсатне родовище також знаходиться в дослідно-промисловій розробці і вуглеводні видобуваються без Проєкту.