Ми державні. Нам все дозволено.
Для монополіста Нафтогаз не важливо, що написано в Законі. Важливо те, за що платять премію.
28 листопада 2024 року, член правління Нафтогазу (директор з адміністративної діяльності) В. Володін, звернувся листом до АТ «Укргазвидобування» щодо відвідування виробничих об’єктів філії газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування» комісією АТ «НАК «Нафтогаз України» з 23 листопада по 1 грудня 2024 року з метою координації діяльності для виконання планових показників видобутку вуглеводнів.
Звісно що у філії газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування», якою керує в.о. Віталій Підлісний повний безлад… І цікаво як відреагувала на дану ситуацію комісія?
Адже, коли комісія приїхала на одну з нових свердловин у присутності головного геолога Д. Пуца, то вони побачили серед бур'яну в зріст людини фонтанну арматуру без розпізнавальних знаків.
Звісно, що за сприяння комісії, в тому числі за сприяння в.о. генерального директора АТ «Укргазвидобування» С.І. Лагно і «ініціативної групи» із-за меж компанії, вже 1 грудня було наведено порядок на нових свердловинах і навіть з’явилися паперові ламіновані таблички на фонтанній арматурі.
Але, є питання, які розглянемо згідно вимог нормативних актів та законодавства:
- - «Чи дозволена згідно вимог нормативних актів експлуатація даної високодебітної свердловини???»
Відповідно до розділу ІІ пункту 1 «Правил безпеки в нафтогазовидобувній промисловості» (Затверджено Наказом Міністерства економіки України від 27.04.2023 року № 260), до об’єктів нафтогазодобування належать: нафтові та газові свердловини, майданчики розташування обладнання влаштування свердловин, лінії електропередачі та під’їзні шляхи до свердловин, газопроводи-шлейфи, підключення свердловин до УПГ, УКПГ, УПГ, УППГ, УКПН, ТДПУППВ, дотискувальні КС, промислові лінії електропередачі, під’їзні, внутрішньопромислові шляхи та інші об’єкти, пов’язані з експлуатацією об’єктів нафтогазодобування.
Відповідно до розділу VІ пункту 2.1. «Правил безпеки в нафтогазовидобувній промисловості» (Затверджено Наказом Міністерства економіки України від 27.04.2023 року № 260), закінчені спорудженням об’єкти нафтогазодобувної промисловості приймаються в експлуатацію робочою комісією підприємства за участю представника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, згідно із законодавством.
Відповідно до розділу VІ пункту 2.3. «Правил безпеки в нафтогазовидобувній промисловості» (Затверджено Наказом Міністерства економіки України від 27.04.2023 року № 260), забороняється експлуатація об’єктів, не прийнятих в експлуатацію робочою комісією підприємства за участю представника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
3 червня 2023 року, дана розвідувальна свердловина (на прохання С. Лагно, з заходів безпеки номер свердловини і назву родовища не вказую) була введена в експлуатацію надрокористувачем БЕЗ участі представника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, згідно із законодавством.
Отже, згідно «Правил безпеки в нафтогазовидобувній промисловості» (Затверджено Наказом Міністерства економіки України від 27.04.2023 року № 260), дану свердловину заборонено експлуатувати як і більшість інших нових свердловин пробурених в межах даного родовища, а також інших родовищ.
Слід звернути увагу, що БЕЗ участі представника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, згідно із законодавством також введено в експлуатацію УКПГ і ряд інших об’єктів нафтогазовидобування в зоні відповідальності філії газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування».
Також, хочу відмітити, що по інших філіях АТ Укргазвидобування» (ГПУ «Полтавагазвидобування» та ГПУ «Львівгазвидобування») об’єкти нафтогазовидобування вводяться в експлуатацію згідно вимог «Правил безпеки в нафтогазовидобувній промисловості» (Затверджено Наказом Міністерства економіки України від 27.04.2023 року № 260).
- «Чому так сталося, що нова високодебітна свердловина працювала без розпізнавальних знаків в бур’янах?».
Тому, що введення в експлуатацію свердловини здійснили БЕЗ участі представника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в порушення вимог нормативного акту і ніхто за це не поніс відповідальність.
Був припис у листопаді 2024 року по філії газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування», який склали представники «Спеціалізована аварійно-рятувальна (газорятувальна) служба «ЛІКВО» АТ «Укргазвидобування» стосовно:
- Рослинності навколо устя свердловини (НПАОП 11.1-1.16-23: р. VІ, п.4.19);
- Відсутні розпізнавальні знаки на свердловинах (НПАОП 11.1-1.16-23: р. VІ, п.13.2.4);
- Пропуски газу по вентилю інгібітору проводу (п.12.2.7 СОУ 11.2-30019775-140:2008)
Ну отримав у 2024 році Підлісний і Нефьодов догани (в тому числі через мої висвітлення проблем по філії) які протягом 2-ох місяців керівництво АТ «Укргазвидобування» скасувало, щоб вони отримали премії у розмірі окладу до дня працівника нафтогазової галузі.
Навіть при моєму зверненні до керівництва АТ «Укргазвидобування» з наданням доказів (фото) про наявність порушення (рослинності навколо устя свердловини), виправили ситуацію так, що висвітили ще більш порушень, а саме:
- На наданих мені фото відсутні взірцеві манометри на усті свердловин;
- фонтанна арматура не пофарбована;
- пожежний щит облаштований не у відповідності вимог (недостатня кількість: піску; багрів; лопат; вогнегасників);
- табличка у формі ламінованого паперу розміру А4 приклеєна скотчем до фонтанної арматури…
Звісно, що зазначені порушення вимог VІ пунктів 2.1. та 2.3. «Правил безпеки в нафтогазовидобувній промисловості» (Затверджено Наказом Міністерства економіки України від 27.04.2023 року № 260) вже можуть слугувати підставою для зупинення спеціального дозволу на користування надрами. Але ж вони державні і їм дозволено нехтувати вимогами законодавства безкарно!!!