Мікросвіт у нас: чому мікробіом важливіший, ніж здається

вчора, 11:06
Мікросвіт у нас: чому мікробіом важливіший, ніж здається

Харчові вподобання під мікроскопом: хто насправді обирає — ти чи бактерії?

Мікробіом людини
✔️ В організмі людини міститься у рази більше бактерій, грибів та інших мікроорганізмів, ніж власних клітин.

Кількість бактеріальних клітин (КОЕ/мл – кількість життєздатних мікробних клітин, або колонієутворюючих одиниць, в мл) становить у ротовій порожнині – 10¹⁰, у легенях – 10⁹, на шкірі та в шлунково-кишковому тракті – 10¹²–10¹⁴, в сечостатевій системі – 10⁷–10⁹. Більшість із цих видів корисні або нешкідливі, хоча можуть спричинити захворювання, якщо потраплять не туди, куди слід. (Gorman, 2012)

Здається, у нас немає жодного повністю стерильного місця — навіть головний мозок ще досліджується на цю тему.

✔️ Ряд учених погоджуються, що мікробіом кишечника — це своєрідний окремий орган вагою близько 2 кг, тобто він важчий за мозок і так само складно влаштований.
✔️ Ми більше не знаємо, ніж знаємо про мікробіом.
І хоча про його існування відомо вже понад сто років, відповідні дослідження почалися відносно нещодавно. Довгий час єдиним способом опису мікробіоти було її вирощування in vitro та вивчення біологічних властивостей, але далеко не всі види можна було виростити в лабораторних умовах.
✔️ Учені виділяють у мікробіоті людини три групи — ентеротипи за домінуючими мікроорганізмами:

  • Bacteroides

  • Prevotella

  • Ruminococcus
    Біохімічна активність кожного ентеротипу залежить від харчових уподобань носія — білки чи вуглеводи, м’ясо чи рослинна їжа.
    Перший (Bacteroides) характеризується високою здатністю розщеплювати вуглеводи, другий (Prevotella) — глікопротеїни (сполуки білків з олігосахаридами), третій (Ruminococcus) — складні вуглеводи.
    ✔️ Іноді з ентеротипом пов’язують більшу схильність деяких людей до вегетаріанства — другий ентеротип із домінуванням Prevotella.

Проте виникає запитання: хто ж диктує смакові вподобання — сама людина чи її мікробіота?

Незмінне «я так відчуваю» починає звучати зовсім по-іншому.

При цьому другий ентеротип зовсім не означає, що людина, яка обрала вегетаріанство, не потребує тваринного білка. Потребує — як і всі інші — для оптимальної роботи свого організму.

✔️ Аналіз на дисбактеріоз малозмістовний з точки зору уявлення про здоров’я кишкової мікрофлори, адже ми ще недостатньо добре розуміємо, що таке «здоровий мікробіом» і які його варіації в різних популяціях. Втім, грубі порушення таким чином виявити можливо.
✔️ Найповніші дані про кількість мікроорганізмів із відомими властивостями можна отримати за допомогою колонофлори (ентерофлори) та метагеномного секвенування.
✔️ Серед усіх лікарських засобів, що шкодять кишковій мікрофлорі, антибіотики лише на третьому місці. Проте порушення мікробіоти внаслідок їхнього застосування може призвести до розвитку антибіотик-асоційованої діареї, яку найчастіше викликають стійкі до ліків штами бактерії Clostridioides difficile.

Лікувати таке захворювання досить складно, і в останні роки для цього застосовується метод фекальної трансплантації.

✔️ На функціонування мікробіому конкретної людини впливає регулярна зміна дня і ночі.

У переважної більшості живих організмів — від найпростіших до найскладніших — існують так звані циркадні (добові) ритми, і мікроорганізми — не виняток.

Ритм активності мікробіоти визначається не лише астрономічним часом — він також залежить від добового ритму самої людини: часу сну, прийому їжі та навіть фізичної активності!

✔️ Тим, хто часто подорожує або літає на великі відстані, варто подбати про своїх мікросусідів. Мікробіота страждає від збою добових ритмів при зміні часових поясів так само, як і її хазяїн, і може «віддячити» набором ваги та розвитком цукрового діабету 2 типу.
✔️ Впливати на мікробіоту можна, змінюючи свої харчові звички.

Чим більше ми знаємо про свій організм, тим легше змінювати свої звички.

вибір редакції
Читайте також:
Життя
Кожна ваша недопита кава — шанс на життя чоловіка. Починаючи від 2014 року він боронив кожного із нас у боях проти окупантів на фронті.
05 березня, 12:36
Полтава
Станом на сьогодні гострими респіраторними інфекціями та грип хворіє 358 громадян. Нових випадків зараження коронавірусом не зареєстровано.
26 лютого, 06:09
Світ
Компанія Coca-Cola оголосила про відкликання своїх напоїв у деяких країнах Європи.
28 січня, 15:00
Життя
Нове дослідження на тваринах виявило нейрони у гіпокампі. Вони кодують спогади про цукор і жир, формуючи харчову поведінку і метаболізм.
19 січня, 17:30
Життя
Погані думки й тривожність несподівано з'являються у голові, їх важко забути. Тому тільки тривалий сон і позитив можуть допомогти людям.
06 січня, 21:49
Життя
У процесі своєї еволюції люди змогли створити сприятливі умови життя. Це вплинуло на позитивний розвиток мікроорганізмів усередині шлунку.
09.12.2024, 07:14