«Міна уповільненої дії», яка ось-ось може вибухнути під Полтавою

ПРОБЛЕМИ
20.06.2014, 09:37
«Міна уповільненої дії», яка ось-ось може вибухнути під Полтавою

Нещодавно екодесант «Останнього Бастіона» побував у селі Макухівка Полтавського району.

Сюди нас привело звернення місцевого жителя Дмитра Радіонова, який уже довгий час відстоює права своїх односельців, які змушені сусідувати з найжахливішим «підприємством», що звалилося свого часу на їхні бідні голови у вигляді… місцевого сміттєзвалища.

Точніше, воно навіть не місцеве, а міське і навіть не сміттєзвалище…

Офіційно ця «біда» називається «полігон твердих відходів», використовує його 300-тисячна Полтава, а обслуговує комунальне підприємство КАТП-1628. Ну, а страждають від цього самі селяни!

–Я живу тут 35 років, – каже місцевий мешканець Дмитро Радіонов. – І от уявіть: вам щоденно, машина за машиною, возять сміття і вивалюють під вікном… Приблизно те ж саме відбувається й у Макухівці. Тут уже якесь «гетто»! І думаєте влада цього не знає? Знає! Нашу ж «мусорку» вже навіть з Білої альтанки видно. На неї фактично моляться, бо всі храми звернуті на цей бік. Сюди вже скоро можна буде екскурсії возити, аби показувати, як не треба жити. Іноземці, думаю, були б просто шоковані. Бо у Європі подібні полігони узагалі заборонені. Тут же випари важких металів, продуктів гниття… А ми ж ідемо в Європу! А що ж наша влада? Ми пишемо, звертаємося, а навзамін – відписки: плануємо, будемо вирішувати, зробимо, усунемо… Таке пишуть з сільської ради, таке пишуть з районної, з міської… Мер Полтави Мамай каже: ось, мовляв, інвестори, інвестори… А віз, як кажуть, і нині там! З приводу влади, то це дуже цікаво: адже всі ці агітки, які напередодні тих чи інших виборів розповсюджують у Полтаві різні «кандидати кудись» і політичні партії, зрештою опиняються тут – на міському звалищі. А насправді тут місце і багатьом політикам! І навіть жителі Полтави хай не тішать себе надією, що їх це не стосується… Запах, може, й не доходить. Але уявіть: от, у нас в селі є два магазини, туди час від часу ходять щось купувати люди, які працюють на звалищі (а дехто там і живе, бомжі так звані)… Вони щойно у сміття греблися, а тепер понесли гроші в магазин і кому ці купюри потраплять до рук потім – не відомо. Звалище – це ж розсадник усякої зарази! От, бачте, зараз пройшов дощик, тепер «процес» піде швидкими темпами – нюхайте жителі Макухівки, Ліска, інших навколишніх сіл… Може, цей запах і до кабінету Мамая дійде!

Дійсно, проблема, за яку взялися в «Останньому Бастіоні» - не нова.

Вона виникла не вчора і навіть не кілька років тому. Ще за часів, коли Полтавою керував Анатолій Кукоба, йшлося про те, що полігон під Макухівкою не може «розростатися» безкінечно, що рано чи пізно щось доведеться вирішувати. А що вирішувати? Звісно, будувати сміттєпереробний завод, як це роблять у цивілізованих країнах. І в Полтаві його уже не раз обіцяли збудувати!

Обіцяв і Анатолій Кукоба.

І Андрій Матковський обіцяв…

І Олександр Мамай, балотуючись на посаду міського голови, заявляв, що це буде ледь не його першочерговим завданням.

І колишній голова Ковалівської сільської ради Юрій Бублик, доки не став народним депутатом, теж бив себе в груди…

І деякі чиновники рангом повище обіцяли, але навіть якщо врахувати, що «обіцяного три роки ждуть», то й цей термін уже давним-давно сплив.

І що ж ми маємо сьогодні?

За інформацією Департаменту з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів облдержадміністрації, термін експлуатації сміттєзвалища у Макухівці закінчився ще у 2005 році, проте воно продовжує приймати тверді побутові відходи обласного центру, яких накопичилося понад 2,8 млн. тон. «При перевірці Державною екологічною інспекцією в області КАТП-1628, яке обслуговує звалище, було виявлено ряд порушень щодо поводження з відходами. Зокрема, виявлено відсутність проектно-технічної документації та позитивного висновку державної екологічної експертизи».

Так, Мамай каже нині, що, мовляв, коштів нема, інвестори не йдуть, але ж будівництво заводу саме по собі не вирішує проблему. До цього повинне бути готове місто, самі люди, адже розв’язання проблеми у значній мірі залежить і від запровадження у Полтаві роздільного збирання сміття. На сьогодні такий досвід вже мають міста Миргород, Кременчук та Лубни. У Миргороді та Кременчуці створенні комунальні підприємства, діяльність яких забезпечує цивілізоване функціонування полігонів твердих побутових відходів та значні фінансові надходження до міських бюджетів. Адже, за свідченням фахівців, майже 60% побутового сміття є цінним ресурсом.

На Макухівському ж сміттєзвалищі роками хазяйнують люди без певного місця проживання - складують скло, папір, пластик, метал, який потім забирають вантажівки та вивозять у невідомому напрямку.

Є іще одна проблема, про яку чомусь забувають чиновники. За словами громадського діяча Станіслава Сердечного, потенційні інвестори, а їх протягом останніх двадцяти років було декілька, висували умови – отримати земельну ділянку під будівництво сміттєпереробного заводу, гарантії на регулярне постачання відходів, а також допомогу в оформленні ліцензійних документів. Але й цього не зробили!

Таке враження, що нинішня міська влада узагалі робить вигляд, що це питання її не стосується.

Фактично бойкотує дане питання, - наголошує директор Департаменту з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів облдержадміністрації Ігор Піддубний. – Державна екологічна інспекція може провести відповідні дослідження та накласти на міську раду санкції за забруднення землі та ґрунтових вод. Але ж проблему це не вирішить.

Кілька років тому доведені до відчаю жителі Макухівки навіть вдалися до безпрецедентного кроку – заблокували під’їздні шляхи до звалища. Фактично живим щитом стали перед сміттєвозами!

Подіяло… Примчали різні начальнички, черговий раз наобіцяли, щось трохи підправили-підмарафетили, якісь гроші на розвиток самого села виділили… І знову… все як було!

Так що ж нам тепер – брати до рук вила, як закликає час від часу один наш політик?! –кажуть жителі Макухівки.

Цікаво, що після нашого візиту до Макухівки, буквально наступного дня примчали туди й голова обласної ради Петро Ворона та голова районної ради Василь Степенко. Ходили, дивились… Так наче вперше бачать такий бедлам. Навіть нараду в обласній раді через кілька днів скликали, на якій «розглянуто питання функціонування міського сміттєзвалища, розташованого у с. Макухівка Полтавського району, та будівництва сміттєпереробного комплексу».

У нараді, яку вів сам Петро Ворона, брали участь перший заступник голови обласної ради Володимир Марченко, народний депутат України Юрій Бублик, голова постійної комісії обласної ради з питань житлово-комунального господарства Степан Бульба, голова Полтавської районної ради Василь Степенко, заступник Полтавського міського голови Юрій Кропивка, в.о. начальника Головного управління Міндоходів у Полтавській області Василь Храмов, представник Громадської Ради при облдержадміністрації Олексій Шаманенко, голова профільної комісії Полтавської районної ради Олексій Сердюков, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, обласної ради.

Як бачимо, представництво було серйозним. До речі, міський голова Олександр Мамай «не удосужився» побувати на такому серйозному заході, а прислав свого заступника. Ну, це вже так, для інформації, бо ж усі знають: мерові ніколи займатися справами – він то в суді, то на лікарняному… А ще якби у Макухівку поїхав та дихнув… Здоров’я ж і так підірване!

Ну, а який же результат наради?

Мовою офіційного документа він звучить так:

«У ході обговорення питання Петро Ворона, Юрій Бублик, Ігор Піддубний, Ніна Кузьменко звернули увагу на необхідність проведення заходів по вихованню у населення екологічної культури. За результатами обговорення питання вирішено: створити робочу групу з вирішення проблем, пов’язаних із переробкою твердих побутових відходів; УМВС України в Полтавській області, Головному управлінню Міндоходів у Полтавській області, Державні екологічній інспекції у Полтавській області вивчити законність діяльності суб’єктів підприємництва на території сміттєзвалища у с. Макухівка Ковалівської сільської ради; Полтавській міській та Полтавській районній радам завершити документальне оформлення земельної ділянки під будівництво сміттєпереробного заводу; громадським радам при Полтавській обласні раді та обласній державній адміністрації ініціювати проведення на території м. Полтави та Полтавського району громадських слухань з обговорення проблем, які стримують вирішення питання утилізації побутових відходів; директору Департаменту з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів облдержадміністрації Ігорю Піддубному внести на розгляд чергової сесії обласної ради проект обласної Програми щодо забезпечення вирішення питань роздільного збору твердих побутових відходів та відповідний проект звернення сесії обласної ради до Полтавської міської та Полтавської районної рад; запропонувати народному депутату України Юрію Бублику разом з групою народних депутатів України «Полтавщина» сприяти залученню інвесторів до будівництва сміттєпереробного заводу».

Як бачимо, знову заговорили про будівництво сміттєпереробного заводу. Голова райради Василь Степанко прямо так і рубонув:

Треба знайти інвестора і збудувати!

От, тільки, де його знайти і хто шукатиме – невідомо. Бо ж лише у XXI столітті шукають уже 14-й рік, але досі так і не знайшли! Може, не там шукали, а може не ті…

Хай там як, а «Останній Бастіон» продовжує тримати ситуацію на контролі.

Будемо й продовжувати цикл публікацій з Макухівки, аби стало зрозумілим: чи є хоч якісь зрушення? Адже обіцяти наша влада уміє, а як з реалізацією своїх обіцянок? Ну, і звісно, хотілося б почути з цього приводу і коментар самого міського голови Олександра Мамая…  


">


Павло Герцик

"Останній Бастіон"


вибір редакції