Мобільні оператори готові стабільно працювати за тривалої відсутності електрики
Вітчизняні телеком-оператори «Київстар» і «Vodafone» від травня 2024 активно тестують можливості запуску 5G-мережі. «Life Cell» пасе задніх.
За минулий місяць через ворожі обстріли об'єктів енергетичної інфраструктури знову почалися регулярні відключення світла. На відміну від блекауту осені 2022 року цього разу мобільні оператори, вочевидь, гарно підготувалися — зв'язок і мобільний інтернет у більшості випадків залишаються стабільними.
Задля того, щоби досягти цієї стабільності, оператори вклали значні кошти у модернізацію мережі. Наприклад, загальні інвестиції в телеком мережу «Київстар» від початку війни складають 18,3 мільярда гривень, а «Vodafone» — 11,36 мільярда гривень.
Наразі всі новини про те, що оператори тестують запуск 5G-мережі в Україні, а першим містом, де вона запрацює, може стати Львів. Плани, як бачимо, вельми оптимістичні, але слід говорити про нагальнішу проблему для операторів: забезпечення стабільної роботи.
До прикладу, візьмемо «Київстар» — найбільший оператор зв'язку України, де понад 4 000 співробітників. А вони ж — українці, які працюють та сплачують податки, забезпечуючи функціонування критичної інфраструктури під час війни.
Компанія сплачує щорічно мільярди гривень у бюджет, а це, своєю чергою, важливо для фінансування наших військових. Окрім того, компанія здійснює масштабні благодійні та гуманітарні програми:
- за минулі 2 роки, за офіційною інформацією, виділила понад 2,3 млрд грн для наших військовиків і цивільних;
- ще майже 2 млрд грн інвестувала у забезпечення енергостійкості мережі, котра, між іншим, налічує понад 15 000 технічних майданчиків по всій країні, що є найбільшим показником серед усіх операторів.
У жовтні минулого року Шевченківський районний суд міста Києва арештував 47,88% акцій корпоративних прав групи «VEON» у «Київстар». Причина арешту показова — корпоративний конфлікт.
Тоді абоненти хвилювалися, як вплине блокування акцій на роботу компанії. Але, як бачимо, зараз компанія забезпечувала достойний рівень послуг та навіть збільшувала свої інвестиції, попри війну та арешт корпоративних прав.
29 листопада Шевченківський райсуд своєю ухвалою зняв арешт акцій. Це рішення стало не просто юридичним актом, а важливим сигналом для всієї міжнародної інвестиційної спільноти про дотримання Україною курсу на верховенство права та захист інвестицій.
Воно має глибокий стратегічний контекст: відновлення справедливості та забезпечення рівних правил гри для всіх учасників ринку. Це особливо яскраво демонструється через призму ідентичних справ «Life Cell» та «Київстар».
Неможливість ухвалення різних рішень у справах з абсолютно однаковими юридичними обставинами є фундаментальним принципом, який справедливо очікується від України. Звісно, якщо ми хочемо будувати правову державу.
Особливо важливим це рішення є в розрізі того, що «Київстар» — це приклад іноземних інвестицій в Україні. Від 24.II.2022 є десятки прикладів тиску силовиків на український бізнес та іноземних інвесторів.
Це звісно ж впливає на інвестиційний клімат країни. Однак, інвестиції групи «VEON» у «Київстар» працюють: вже понад $10 млрд було інвестовано в економіку України за весь час діяльності оператора. Цього року «VEON» ще збільшив свої інвестиційні зобов'язання щодо відновлення цифрової інфраструктури України до $1 млрд протягом 5 років.
Одночасно інших міжнародних інвесторів закликано інвестувати в Україну зараз, не чекаючи завершення війни (яке невідомо коли станеться). Такі значні кошти, гадаємо, дозволять забезпечити стабільну роботу мережі у найближчі роки.