Найбільший історик нашої нації

ІСТОРІЯ
29.09.2023, 15:36
Найбільший історик нашої нації

Цього дня 157 років тому в давньоукраїнському Холмі народився Михайло Грушевський. Геній, який не лише вивчав історію, а й творив.

Грушевський народився 29 вересня 1866 року у місті Холм (нині Польща), що заснував король Данило, де до ХХ ст. була більшість населення українці. Історик, політичний діяч, голова Центральної Ради Української Народної Республіки.

Великий українець почав свій шлях як поет. На жаль, писав не лише українською мовою, а й московитською.

Коли у 1918 році Червона армія захоплювала Київ, спалення родинного маєтку Грушевських для неї було особливим символічним актом. Підпал влаштував особисто більшовик Михайло Муравйов. До тла згоріли цінні рукописи, колекції унікальних видань, рушників, вишивок, килимів, порцелян і прикрас. Ось що писав про цей «ритуал» ватажок: «Я велів артилерії бити по найвищих і найкрасивіших палацах і будинках Києва, по церквах і попах... Я запалив снарядами величезний будинок Грушевського, і він протягом трьох діб горів, як яскраве багаття».

Комуністи боялись не лише особистості пана Михайла, а і його дому. Остерігаючись пам'яті, яку він невидимо зберігає.

Найвизначніший спадок Грушевського — «Історія України-Руси». 10-томну монографію Михайло Сергійович писав аж 38 років. Знайомі та колеги згадують його як трудоголіка. Його творча спадщина складає понад 2000 праць.

У нинішні часи Україні вельми бракує такого інтелектуала, як Грушевський...

Читайте також:
Історія
Кремлівський бункерний дід у звичний для московських узурпаторів спосіб неперебірливий у партнерах. Тож покликав їх на парад до 9 травня.
07:12
Історія
Порожнє гасло «Ніколи знову» випарувалося з повномасштабним вторгненням РФ в Україну 2022-го. Трагічні події воєнного минулого повторилися.
вчора, 12:37
Історія
Це могла бути синергічна дія невдоволених непевних соратників у співпраці зі спеціальними службами СССР. Вони надурили нашу діаспору у США.
06 травня, 13:44
Історія
Сьогодні мало кому відомо, але московити намагалися привласнити український Тризуб. На щастя, шахрайська афера була приречена на поразку.
04 травня, 11:45
Історія
Коштовні артефакти є унікальними для державної колекції. Підкреслюється жвавість торгових шляхів, які проходили через теперішнє Запоріжжя.
02 травня, 08:25
Історія
За панування Алєксандра I Романова царат зумів прибрати до рук кілька чужих теренів. Окрім Фінляндії та Польщі у фокусі опинився Кавказ.
30 квітня, 20:25