Найбільший у світі виробник алмазів досі банкує
Бельґійське місто Антверпен переживає різкий спад, основна причина — антиросійські санкції. Тож тепер потребує втручання держави.
До такого висновку дійшли наші швейцарські колеги-журналісти із видання Neue Zürcher Zeitung. На сьогодні РФ є найбільшим виробником алмазів (крадених у саха-якутів) у світі, але вже рік, як їх заборонено завозити до країн учасниць «Великої сімки».
Торговці цінними камінцями опинилися перед дилемою між мораллю та бізнесом; звісно, що бізнес і особиста нажива переважають над мораллю так було завжди в історії людства. Бельґійські підприємці (переважно з Юдиного коліна) підтверджують вищенаведене.
На перший погляд, діамантовий квартал Антверпена, як називають район площею всього кілька сотень квадратних метрів у безпосередній близькості від залізничного вокзалу, виглядає, так само як і завжди. Численні бутики вишикувалися вздовж дороги, вітрини крамниць яскраво сяють, як зоряне небо.
Справжнє серце «алмазної Мекки» починається декількома метрами далі. За винятком видобутку практично кожен етап «життя» каменю, привезеного з окупованих Москвою сибірських земель народу саха, здійснюється в Антверпені — на непримітній вулиці Ховенірсстраат фахівці приймають алмази, гранять їх, полірують та продають далі.
Швейцарські журналісти-розслідувачі не здивувалися тим, хто наживається на кривавих камінцях. По вулицях вештаються групи торговців переважно єврейського, а також віднедавна ще й індійського походження, перебуваючи під надійним захистом охоронців і сотень камер стеження.
Недарма доступ до цього району офіційно обмежений вуличними загородженнями, навіть поліція має отримати від муніципальної ради особливий дозвіл, щоби зайти на вулиці з елітними бутиками. Торгівля діамантами в Антверпені — це багатомільярдний бізнес і протягом десятиліть, особливо під час війн, на ньому можна було непогано заробити.
Але тепер настали нові темні часи, як повідомили співробітники Всесвітнього алмазного центру Антверпена, що імпорт та експорт діамантів 2024 року впав щонайменше на 25% порівняно з попереднім. Причин тому багато, проте головна відома — російська агресія проти України й подальші антиросійські санкції.
Водночас створені у лабораторії алмази стали серйозним конкурентом, бо мають попит не лише з боку промисловості, а й з боку споживачів — штучна коштовність в обручці більше не є табу. Внаслідок цього ціни на природні діаманти опинилися під сильним тиском і нині перебувають на безпрецедентно низькому рівні.
Однак у голосінь і камлань торговців із пейсами та лапсерадаках в Антверпені є й інша, специфічна причина — і тут історія набуває політичного характеру. Алмази з окупованої московитами Саха-Якутії більше не можуть імпортуватися до країн-учансиць ЄС; відповідний пакет санкцій набув чинності 1.I.2024, а від березня запроваджено непряму заборону на імпорт.
Коротко кажучи, антверпенська діамантова промисловість стикається з «ідеальним штормом». Широка громадськість не завжди знає, що РФ є найбільшим виробником алмазів у світі, набагато випереджаючи такі африканські країни, як Ботсвана, Південноафриканська республіка чи Конґо.
Санкції зараз особливо сильно б'ють по торгових точках Антверпена — до повномасштабної російської агресії проти України більш ніж кожен третій алмаз надходив із РФ, але тепер це джерело повністю зникло. Бельґійський уряд суворо слідкує за дотриманням обмежень, кажуть співробітники Всесвітнього алмазного центру.
Торік у лютому бельґійські слідчі виявили нелегальний імпорт вартістю 10 мільйонів євро. Хоча походження необробленого алмазу неможливо визначити на зовнішній вигляд, документація точна і ретельно перевіряється — саме так влада зловила цю рибу.
Бізнес предметів розкоші за своєю природою схильний до більших коливань, аніж інші сектори економіки. Ніхто не купує діаманти, щоби вижити, попит слідує за економічними та модними тенденціями, коментує стан справ пан Ісі Мьорсель, чий дід колись був одним із засновників компанії «Dali Diamonds».
Оскільки ця фірма спеціалізується на імпорті алмазної сировини, її оборот упав навіть сильніше, ніж у середньому в галузі — більш аніж на 50%, згідно із власними даними «Dali Diamonds». Щонайменше чверть із 1 300 співробітників по всьому світу довелося скоротити, каже Ісі Мьорсель.
«У гравців антверпенського алмазного кластера у грудях б'ються два серця — з морального погляду вони повністю підтримують санкції проти РФ, проте для бізнесу вони шкідливі. Ми не хочемо збанкрутувати, а тому вимагаємо рівних умов для всіх», — каже прессекретар Всесвітнього алмазного центру пае Іне Тассіньон.
Єврейські бізнесмени згуртувалися з індійськими партнерами, надіславши за минулі пів року не одну скаргу до Брюсселя. Вони стверджують, що найпростіше було б досягти вигідної угоди, якби країни, де розташовані інші важливі центри алмазної торгівлі, такі як Мумбаї, Дубай або Гонконґ, також прийняли санкційний тиск проти РФ, але цього поки не сталося.
«Нас карають більше, ніж росію. Ми — прості торговці дорогоцінним каменем, але санкції знищують багаторічний, здебільшого родинний, бізнес. Це слід припинити», — висновує власник «Dali Diamonds».
Асоціація, що представляє щонайменше 1 400 компаній у бельґійській «алмазній Мецці» із трьома вулицями Антверпена, закликає владу у Брюсселі покращити економічні умови та змінити правила гри рикну. Іншими словами, спростити процедури, передбачені імміграційним законодавством, зробити менш суворими банківські правила та м'якше контролювати дрібні невідповідності, наприклад, вага вантажу.
Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» закликає читачів пам'ятати, як розкішні європейські та американські товари, як і раніше, продаються у російських крамницях. Жодні санкції не завадили жвавій торгівлі.