Накопиченням жиру в мозку провокує хворобу Альцгеймера

СВІТ
17 березня, 14:53
Накопиченням жиру в мозку провокує хворобу Альцгеймера
Фото: Nature

Американські науковці знайшли нову причину невиліковного захворювання. З'ясувалося, що проблема у збільшенні крапель жиру у клітинах мозку.

Свої висновки вони оприлюднили на шпальтах впливового міжнародного галузевого видання Nature. Команда медиків дослідила найголовніший генетичний чинник ризику хвороби — ген під назвою APOE.

Білок, який кодується ним, допомагає транспортувати жир у клітинах. Існують різні варіанти цього гена: одні несуть менше ризику розвитку недуги, інші — більше; але чому так відбувається — поки незрозуміло.

Для з'ясування, які білки виробляються в окремих клітинах мозку, науковці застосували секвенування одноклітинної РНК. Експерименти проводили на зразках тканин людей, які померли від хвороби Альцгеймера і мали дві копії варіанта APOE4, або дві копії APOE3.

Виявилося, що ключова відмінність імунних клітин тих, хто мав перший варіант, — вищий рівень певного ферменту. Його дія полягала у збільшенні кількості жирових крапель у цих клітинах.

Потім, використовуючи клітини живих людей з обома варіантами генів, дослідники виростили цей вид імунних клітин у чашці. Нанесення на них бета-амілоїдів призвело до накопичення жирової тканини; особливо цей ефект був виражений у варіанті APOE4.

Дослідники дійшли висновку, що під час розвитку хвороби Альцгеймера накопичення бета-амілоїдів викликає накопичення жирової тканини. Після чого все це призводить до акумуляції тау-білка всередині нейронів, що провокує їхню загибель.

«Наш підсумок — симптоми втрати пам'яті та сплутаності свідомості. Ми встановили, що у порівнянні із людьми, в яких були дві копії варіанта гена із найменшим ризиком розвитку хвороби Альцгеймера (APOE2), у тих, хто мав одну або дві копії інших варіантів того ж гена, ймовірність захворіти була майже вчетверо вищою. Тобто приблизно 75% людей, які страждають на хворобу Альцгеймера, могли залишитися здоровими, якби мали інший варіант гена», — пояснили науковці.

Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що глибокий сон — ключовий поживний елемент у захисті від хвороби Альцгеймера. Він захищаючи мозок від ейродегенеративного регресу, який знищує клітини.

Читайте також:
Життя
Здавна людство досягло великого прогресу у діагностиці та лікуванні сухот. Це інфекційне захворювання викликають палички Коха.
15 березня, 19:17
Життя
Дерматологи з лікарні Ханчжоу Чжецзянського медичного університету приголомшили дослідженням. Виявилося, що алопеція залежить від бактерій.
13 березня, 07:10
Життя
Учасники дослідження, віком 18-30 років, перебували під постійним наглядом протягом двох 24-годинних сеансів. Вони спали вночі по 8 годин.
12 березня, 14:55
Життя
Біологи з'ясували: деякі ґрунтові й озерні бактерії високогірного азійського краю виробляють молекули рифаміцинів, кадаміцинів, хадаміцинів.
04 березня, 22:40
Життя
Міжнародна команда біологів дослідила бібліотеку, яка містить понад 50 мільярдів різних людських антитіл. Протиотруту випробували на мишах.
25 лютого, 16:39
Життя
Раніше лікарям, які надають такі послуги, загрожувало до 13 років ув'язнення. Тепер новий уряд вирішив змінити усталені законодавчі норми.
11 лютого, 07:59