Накопиченням жиру в мозку провокує хворобу Альцгеймера

СВІТ
17.03.2024, 14:53
Накопиченням жиру в мозку провокує хворобу Альцгеймера
Фото: Nature

Американські науковці знайшли нову причину невиліковного захворювання. З'ясувалося, що проблема у збільшенні крапель жиру у клітинах мозку.

Свої висновки вони оприлюднили на шпальтах впливового міжнародного галузевого видання Nature. Команда медиків дослідила найголовніший генетичний чинник ризику хвороби — ген під назвою APOE.

Білок, який кодується ним, допомагає транспортувати жир у клітинах. Існують різні варіанти цього гена: одні несуть менше ризику розвитку недуги, інші — більше; але чому так відбувається — поки незрозуміло.

Для з'ясування, які білки виробляються в окремих клітинах мозку, науковці застосували секвенування одноклітинної РНК. Експерименти проводили на зразках тканин людей, які померли від хвороби Альцгеймера і мали дві копії варіанта APOE4, або дві копії APOE3.

Виявилося, що ключова відмінність імунних клітин тих, хто мав перший варіант, — вищий рівень певного ферменту. Його дія полягала у збільшенні кількості жирових крапель у цих клітинах.

Потім, використовуючи клітини живих людей з обома варіантами генів, дослідники виростили цей вид імунних клітин у чашці. Нанесення на них бета-амілоїдів призвело до накопичення жирової тканини; особливо цей ефект був виражений у варіанті APOE4.

Дослідники дійшли висновку, що під час розвитку хвороби Альцгеймера накопичення бета-амілоїдів викликає накопичення жирової тканини. Після чого все це призводить до акумуляції тау-білка всередині нейронів, що провокує їхню загибель.

«Наш підсумок — симптоми втрати пам'яті та сплутаності свідомості. Ми встановили, що у порівнянні із людьми, в яких були дві копії варіанта гена із найменшим ризиком розвитку хвороби Альцгеймера (APOE2), у тих, хто мав одну або дві копії інших варіантів того ж гена, ймовірність захворіти була майже вчетверо вищою. Тобто приблизно 75% людей, які страждають на хворобу Альцгеймера, могли залишитися здоровими, якби мали інший варіант гена», — пояснили науковці.

Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що глибокий сон — ключовий поживний елемент у захисті від хвороби Альцгеймера. Він захищаючи мозок від ейродегенеративного регресу, який знищує клітини.

Читайте також:
Життя
Люди, чия професійна діяльність вимагає постійної обробки просторово-навігаційних даних, менш схильні до смерті. Медики з'ясували правду.
19.12.2024, 21:48
Життя
Впродовж наступної чверті століття на планеті спостерігатиметься збільшення диспропорцій. Людству загрожує нова невиліковна чума.
11.11.2024, 21:49
Життя
Хутрові звірі опинилися під загрозою знищення. Науковці стверджують, що рідкісні ссавці є носіями мутованих аналогів COVID-19.
10.09.2024, 19:22
Життя
Найгірший стан справ у дошкільнят. Часте «залипання у блакитних екранах» підвищує їхню схильність до прояву гніву та фрустрації.
14.08.2024, 06:08
Життя
У Гонконґу розробили засіб для лікування раку носогорла. Він знищує мутовані й впливає на імунні клітини, провокуючи боротьбу із хворобою.
26.06.2024, 06:09
Життя
Комахи мають надзвичайну чуйність нюхових нейронів. Медоносних бджіл можна використовувати для розробки нових засобів ранньої діагностики.
16.06.2024, 17:30