Невидима "залізна завіса" все ще розділяє Німеччину
Об'єднання Західної та Східної Німеччини відбулося 30 років, але там досі існує поділ громадян.
Про те, що єдину німецьку державу розділяє невидима завіса діалектів і усталених з часу завершення Другої світової війни мовно-культурних особливостей, свідчать результати дослідження науковців із журналу "PLOS".
Лінгвісти опитали понад 770 тисяч мешканців ФРН, Австрії та Швейцарії з метою зрозуміти, наскільки змінилась єдина німецька мова у цих країнах за останні три десятиліття.
Найбільшу регіональну різницю німецької мови дослідникам вдалося зафіксувати саме у Німеччині, де й досі відчувається ментальний поділ громадян на ФРН і НДР.
Так, виявилося, що старий кордон розділяє громадян єдиної країни, коли мова заходить про кулінарні пристрасті: західні німці (вестфалці, гессенці, нижньосаксонці) називають млинець — Pfannkuchen, у той час як східні (тюрингці та брандербуржці) схильні вживати слово Eierkuchen (дослівно — яєчні коржі), водночас у Берліні та околицях вживають термін Berliner, а у Саксонії — Krapfen.
«Наявна варіативність назви одного лише слова "млинець" демонструє, що для переважної частини східних німців саме їхня назва є усталеним маркером регіональної ідентичності. І вони прагнуть її зберегти попри універсалізацію та стандартизацію німецької мови», — підсумовують науковці з журналу "PLOS".