Евтаназія для безоплатної медицини: як полтавців примусили платити

ПОЛТАВА
03.11.2014, 13:10
Евтаназія для безоплатної медицини: як полтавців примусили платити

Літня жінка у пальті, скроєному за часів Радянського Союзу, дістає з гаманця 500-гривневу купюру та кілька дрібніших і передає їх молодій дівчині в фірмовому білому халаті, котра за мить до цього ліниво спостерігала за екзотичними рибками через панорамне скло акваріуму. Пів пенсії, з якою довелося розстатися в дорогій приймальні приватної лабораторії «Віта», стали платою за післяопераційне дослідження – щоб підтвердити видалення пухлини.

Пенсіонерка спускається поверхом нижче фірми – в цій же будівлі розташовується Державне бюро гістологічних досліджень. Тут такий самий аналіз, на ідентичному обладнані і реактивах їй не відмовляться зробити абсолютно безплатно. Чекати результатів аналізу – 3-4 тижні – сповіщає лаборант. Про проблему з затримкою аналізів і потребу швидкої відповіді лікар розповів ще до операції, - каже жінка. Тому вибору в її випадку не було.

За місяць агресивна форма раку може просунутися на 2 стадії. Таке тривале очікування результатів з державної лабораторії виключене і після операційного столу.

Жінка упевнена – її, як і сотні інших пацієнтів змусили «за власним бажанням» відмовлятися від державних безплатних обстежень та нести і нести гроші фірмам-дублерам.

Також приватники в Полтаві практично перебрали на себе послуги дослідження після розтинів. Так одне обстеження – від 800 до 1500 гривень, залежно від термінів. Можна звичайно тримати покійного і місяць. Зберігання – 200 гривень за добу, коли справа доходить до розтину – родичів сповістять: черга місяць або три тижні. Розтин обов’язковий, інакше не отримаєте довідку про смерть.

Керівництво Полтавського Державного патолого-анатомічного бюро розводить руками: лабораторія фінансується з держбюджету – ставок лікарів критично не вистачає, гарні спеціалісти через низькі зарплати йдуть, в тому числі на поверх вище – до приватника.

Бюро обслуговує 8 медзакладів Полтави і половину районів області – сюди щороку стікаються тисячі людей за аналізами з онкозахворювань. Значна їх частка одразу або пізніше буде змушена нести гроші у «Віту».

Медики, які попрацювали «в системі» впевнені – причина того, що платні послуги пожирають безплатні цілком «рукотворна». Схема не складна: фірма орендує площі, на яких раніше працював державний аналог, займає обладнання. Це створює «пробку». Попутно домовляється про мінімальну орендну плату і віддяку медикам або навіть тільки їхньому керівництву, в тому числі за підказку пацієнтові потрібної двері.

Менеджмент «Віти» твердить, що все обладнання і реактиви у них свої. Ті, що належать Держбюро вони, мовляв, не використовують. При цьому вони ідентичні до тих що в Держбюро.

У «Віті» не приховують, що мали скандали з якістю своїх послуг з важкими наслідками для клієнтів. Наприклад, кілька років тому був випадок, коли у вагітної жінки онкоутворення раптово розірвало щелепу, хоча за кілька місяців до цього вона робила в «Віті» аналіз саме цього місця, який нічого не виявив, в період, коли агресивне лікування могло не зашкодити дитині. Чоловік почав з ними судитися, але в решті його якось переконали, що «Віта» не винна.

У подібних випадках позиція «Віти» опирається на два медичні факти: перше – онко - це не сталий стан, а процес, граничний на початку; друге – пробу беруть лікарі, а не їх співробітники, і вона може бути взятою з місця, розташованого поряд з новоутворенням, а не в ньому.

Були випадки, коли пацієнти робили повторні обстеження після «Віти» в Харкові, Києві і навіть Ізраїлі. Зі слів спеціаліста – довести помилку лабораторії практично неможливо, навіть маючи на руках зразки.

Кількість аналізів, які фірма робить – вона називати відмовляється, посилаючись на комерційну таємницю. Разом з цим твердить, що це мізерна частка, порівняно з кількістю, яка проходить через Держбюро.

План Держбюро на 9 місяців поточного року – 5850 досліджень, тобто це те, що оплачено з держбюджету. Факт – 9767. Тобто плюсом 167%.

Так коментує ситуацію один з представників ТОВ «Віта»: «Ми настільки загрузли у брехні, що я взагалі дивуюсь, як це все ще й досі тримається. Але мені здається, що все це закінчиться вже у найближчому майбутньому . Пояснюю ситуацію: у нас є бюджетна організація - патолого-анатомічного бюро і приватна клінічна лабораторія фірми «Віта». Ліцензована фірма: всі дозволи, ліцензії, оренда – все в нормі. Нас перевіряє обласне КРУ кожні 2 роки. По бюджету ми робимо певну кількість гістологічних досліджень (650 на місяць – ред.) під цю кількість виділяються бюджетні кошти.» Але пояснити, хто тоді за них платить представник не захотів: «Я буду розповідати хто за це платить лише обласному КРУ».

Менеджмент «Віти» тісно пов'язаний з керівництвом Держбюро і володіє його внутрішньою інформацією, та має змогу за дзвінком отримати звідти будь-які відомості.

Головний лікар обллікарні Григорій Оксак, підлеглі якого дають людям туди направлення твердить, що якість однакова і є різниця тільки в швидкості. Звісно винагороду для співробітників обллікарні за направлення у «Віту» він заперечує. Але, в принципі, вона для рядових лікарів не обов’язкова, адже пацієнтів у низці випадків інакше просто немає куди направляти.

В Держбюро чекають результатів дослідження 3-4 тижні, в «Віті» роблять за 2-4 дні.

Обллікарня робить щоденно від 5 до 40 операцій. Головлікар Оксак каже, що в половині потрібні дослідження. В Держбюро за останній місяць лікарня замовила всього 60 досліджень. Більше взяти від закладу бюро фізично не встигає. З цих цифр можна зробити висновок, що основна маса пацієнтів, принаймні обллкарні, все ж іде через «Віту», а не через держбюро.

Гістологія, біопсія, рентгенографія, томографія – працюють в Полтаві за подібними схемами. Пацієнт, котрому довелось постати перед обличчям серйозної хвороби та хоча б раз зіштовхнувся з необхідністю термінового або просто точного результату медобстеження, знає що доведеться готувати гроші.

Ще один вид медобстеження на який полтавці викидають тисячі гривень за наявності безплатного державного варіанту – комп’ютерна томографія. Згідно розкладу держава фінансує цілодобову роботу КТ-апарату який розташований в обласній лікарні. І здавалося б проблеми не може бути. Але пацієнти сюди ідуть в останню чергу бо лікарі попереджають кожного: державний апарат застарілий, робить всього 8 «зрізів» і, мовляв, зиску від такого обстеження не на багато більше за звичайний рентген. А новий, що є у приватника покаже аж 64. Тільки на такому лікарі обіцяють «щось розгледіти».

Хто стоїть за подібними фірмами дублерами – таємниця. В жодній ці відомості не розкривають.

У підприємства «Віта» двоє засновників: називати будь-які відомості про першого вона відмовилась посилаючись на те, що він цього не хоче; твердить що він немає жодного стосунку до медицини. Другий чоловік – на прізвище Мусієнко, відомо що йому 65 років, він за професією будівельник, у нього 4 стадія онкозахворюваня.

В розмові з джерелом це не було вербалізовано, але склалося враження, що таке «красиве рішення» є натяком, що Мусієнко просто підставна особа.

Неофіційно – з фірмою афілійований заступник начальника управляння охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації Юрій Курилко.

Прес-служба начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації не змогла викроїти в його графіку час на зустріч. Держбюро від управління офіційно курує той самий Курилко.

При цьому чиновники від медицини рапортують про повний перелік обстежень до яких мають доступ полтавці.

Полтавці дійсно завжди можуть звернутися по безплатну допомогу . Тільки результати діагностики, котрі так і не виявлять патологій, бо обладнання, бачте, застаріло, можуть прийти після вашого розтину.

Приватні фірми-дублери, доктори, які дбаючи про швидше одужання пацієнта, пропонують туди направлення, головні лікарі діагностичних відділень і навіть голова облоздорову в один голос твердять – пацієнтів силоміць ніхто не змушує обирати платні послуги. І це правда. Формально. В достатній мірі щоб повірив той, хто має з цього зиск. Адже там, де є вигода є й умисел.


Читайте також:
Полтава
На фасаді Ліцею імені Тараса Шевченка встановили пам'ятні дошки сімом воїнам. Усі вони свого часу були учнями й випускниками закладу.
11:45
Полтава
Небайдужі українці прагнуть не просто наблизити мир, а й усіляко звільнити наші землі від ворога. Тому передають на передову різну допомогу.
07:01
Полтава
Чергова громада Полтавського краю увічнила пам'ять своїх полеглих на передовій земляків. Козацький хрест нагадуватиме про їхній Чин.
13 грудня, 20:36
Полтава
Годі чекати, поки все налагодиться само собою. Запам'ятайте аксіому життя: до змін може привести лише Дія!
11 грудня, 20:32
Полтава
Банда українофобів на всіх щаблях влади захопила державний апарат України. Прифронтова Полтавщина також у лабетах корумпованих блазнів.
11 грудня, 19:23
Полтава
Працівники бюджетної сфери буквально по монеті назбирали 6000 гривень. Вказану суму передадуть для нагальних потреб поранених фронтовиків.
10 грудня, 06:06