Незрівнянна Геді Ламарр — львів'янка, яку заборонив особисто Гітлер

МИСТЕЦТВО
28 липня, 07:50
Незрівнянна Геді Ламарр — львів'янка, яку заборонив особисто Гітлер
Фото: Facebook

У світі вона відома як австрійсько-американська акторка та винахідниця. На жаль, її українське минуле досі припадало чималим шаром пилу.

Що ми знаємо про цю всесвітньо відому кіноакторку? Ну, по-перше, те, що фюрер персонально її оголосив «ворогом Третього Райху», а римський папа Пій XII закликав усіх добрих католиків не дивитися фільми з її участю.

Батько Геді Ламарр — Еміль Кіслер, був корінним львів'янином і банкіром, а найближчу родину мав у селі Дунаєві, що на відстані 75 кілометрів від Львова. Саме там і зачали майбутню всесвітньо відому зірку кіно.

У часи Першої світової війни отой таки Еміль Кіслер і його дружина Гертруда перебралися до Відня, де в листопаді 1914 року у них народилася донечка Геді Єва Марія. Ні вона, ні її батьки довго не могли знайти себе у нових умовах вже після поразки держав Четвертного блоку у листопаді 1918 року.

Геді Ламарр на зорі слави
Геді Ламарр на зорі слави

Навчання в австрійській школі, де продовжував панувати дух імперства, відверто шовіністичної німецькості та патріархальності, було складним. Однак Геді попри всі складнощі була налаштована підкорити граніт науки.

У 16 років дівчина наважується втекти з дому, вступивши до театральної школи й почавши зніматися у кіно. А першу світову славу вона отримала 1933 року завдяки стрічці Ґустафа Махаті «Екстаз», де була 10-хвилинна сценка, в якій молода дівчина купається в озері.

Тоді у тому фільмі вперше в історії європейського порядного синематографа була невелика еротична сценка за участю Геді Ламарр. (Хоча на екрані показали лише жіноче лице, сповнене блаженних емоцій).

Але! Цього було досить, щоби тогочасне на позір пуританське суспільство Австрії та Німеччини буквально вибухнуло прокльонами на адресу Геді Ламарр — фільм з її участю одразу заборонили у низці країн.

Ба більше: Адольф Гітлер оголосив її «ворогом Третього Райху». Навіть Ватикан устами папи Пія XII встряв у цей скандал оголосивши, щоби усі добрі католики не дивилися отой фільм з участю Геді Ламарр.

Окрім кіно жінка займалася наукою. 1942 року вона запатентувала «Секретну систему зв'язку» (Secret Communication System), що дозволяє на відстані керувати торпедами; проте лише з роками науковці оцінили цей вклад винахідниці.

Слід наголосити, що її патент став основою для зв'язку із розширеним спектром. Зараз таку систему використовують у роботі мобільних телефонів та інших пристроїв, завдяки їй функціонує Wi-Fi 802.11 і GPS.

Геді Ламарр прожила ще довге і відносно щасливе життя, відійшовши у засвіти у січні 2000 року у Флориді, у віці 86 років. Згідно з останнім її бажанням прах розвіяли у Віденському Лісі, на прогулянках в якому пройшли її перші юнацькі роки.

Геді Ламарр (1914-2000) досвідчена акторка
Геді Ламарр (1914-2000) досвідчена акторка
Автор : Микола Бандрівський
вибір редакції
Читайте також:
Історія
Майже забута у сучасній напівзмосковщеній Україні жертва сталінського терору. Вона не припиняла віршувати навіть у катівнях ГУЛАГу.
02 травня, 14:45
Мистецтво
Українці, які опинилися за океаном не від хорошого життя, не втратили свою ідентичність та традиції. Це стосується у родини Винник...
25 квітня, 20:36
Історія
Жінка, яка врятувала Францію від цілковитої анґлійської окупації, була принесена у жертву фанатиками. Пізніше її визнали святою.
27 березня, 06:01
Опінії
Або методичний посібник до Наказу Міноборони №313.
29.12.2021, 13:46
Мистецтво
Його творча кар'єра ознаменована суперництвом із Мікеланджело та роботами на замовлення від могутніх Медічі
вчора, 17:27
Мистецтво
15.X.1844 народилася людина, яка була свідком сучасності. Він — викривач людства, пророк майбутнього, що сповістив нас про прихід надлюдини.
15 жовтня, 21:40