Норвегія відкрила космодром Андоя всередині Арктичного кола
Стартовий майданчик підтримує ракету Spectrum, розроблену для доставки близько 1000 кг вантажу на орбіту.
Норвегія відкрила північний космодром Андоя (Andøya). На відкритті був присутній норвезький наслідний принц Хокона, він перерізав символічну стрічку.
Про це повідомляє Space News.
Космодром знаходиться в Нордмелі, на острові Андоя всередині Арктичного кола. Передбачається, що він стане першим орбітальним космодромом, що працює, в Європі.
Церемонія відбулася за дев'ять місяців після відкриття космодрому Есрейндж у сусідній Швеції. Таким чином Норвегія приєдналася до космічних перегонів.
До одного зі стартових майданчиків космодрому має ексклюзивний доступ німецька ракетобудівна компанія Isar Aerospace.
Інфраструктура включає стартовий майданчик, установки для інтеграції корисного навантаження та центр управління місією. Стартовий майданчик підтримує двоступінчасту ракету Spectrum, розроблену для доставки до 700 кілограмів на сонячно-синхронну орбіту і до 1000 кілограмів — на низьку навколоземну орбіту.
Наразі компанія готується до завершальних тестів Spectrum. Незадовго до відкриття космодрому вона провела інтегровані випробування пропалювання двигунів Aquila тривалістю 260 секунд.
Дата першого запуску ще невідома, але компанія Isar Aerospace каже, що планує відправити першу ракету-носій на Андоя «протягом цього року» з першим тестовим польотом «якнайшвидше».
«За останні п’ять років ми побудували ракету, яка допоможе вирішити найважливіше вузьке місце в європейській космічній галузі — суверенний і конкурентоспроможний доступ до космосу», — сказав Даніель Метцлер, генеральний директор Isar Aerospace, у заяві.
Його розташування в Арктиці робить базу Андоя ідеальною для запуску невеликих полярних або сонячно-синхронних супутників, тобто супутник проходить над будь-якою точкою поверхні планети в той самий місцевий сонячний час, що є корисною функцією для спостережень і метеорології.
Численні європейські проекти, від португальських Азорських островів до іспанської Андалусії через Сполучене Королівство, змагалися за те, щоб першими ввести в експлуатацію.
У Великій Британії компанія Virgin Orbit мільярдера Річарда Бренсона, яка використовувала Boeing 747 для запуску ракет, припинила діяльність цього року після того, як спроба запустити першу ракету в космос з британської землі закінчилася невдачею.