Норвезькі археологи розкопали прядку зі свастям
Унікальний артефакт датовано серединою XIII століття, тобто коли Скандинавія була охрещена. Наразі знахідку вивчають науковці.
Відповідний фотозвіт оприлюднила пресслужба фахової королівської установи Norsk institutt for kulturminneforskning, передає медіаагенція «Останній Бастіон». Прядка була у глибокому ґрунті на місці колишньої ткацької мануфактури комуни Тьонсберґ.
Під час розкопок норвезькі археологи знайшли також безліч текстильних інструментів доби раннього Середньовіччя: 5 грузил для ткацького верстата, 6 прядильних машин, 1 наперсток із мідного сплаву, 1 декорований предмет з оленячого рогу. Але увагу привернула саме прядка зі свастям.
«Об'єкт вирізаний із червоного пісковика і має три правосторонні та одну лівосторонню свастику. Прядка була з'єднана з маховиком, який використовується для прядіння нитки з волокон, як тваринного, так і рослинного походження. Нитка знаходилася між двома фазами у залишках будинку XIII століття.
Свастики були вирізані на ній у Середні віки, коли населення Норвеґії вже було охрещено й сприймало солярний знак за подобу біблійного хреста. Ми припускаємо, що давні жителі Тьонсберґа перенесли свої старі язичницькі уявлення, зокрема глибокий символізм, на нову релігію», — пояснив керівник археологічної експедиції Ганне Екстрьом Юрдал.
Також медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам про те, що свастичні символи близько 2000 року до Різдва Христового вже помічено у доарійській культурі долини річки Інд. Тобто, немає підстав розглядати її як знак питомо індоєвропейський.