Обмеження ціни на російську нафту дієві

ЕКОНОМІКА
03.09.2023, 20:58
Обмеження ціни на російську нафту дієві
Фото: Google

Західна стратегія зі стримання експорту "чорного золота" з РФ на міжнародний спрацювала лише наполовину, але могло бути гірше.

До такого висновку на основі відкритих джерел прийшов старший кореспондент видання "Радіо Свобода" пан Тедд Принс, повідомляє інформаційна агенція "Останній Бастіон".

З обсягом видобутку близько 10 мільйонів барелів на добу ресурсна федерація московії нині все ще є третім найбільшим виробником нафти у світі (після США та Саудівської Аравії).

Верхня межа ціни на російську нафту, встановлена учасниками G7 для країн, які не застосовують санкції "чорного золота" з РФ, на рівні $60 за 1 барель, була розроблена з метою зменшити доходи Москви від експорту вуглеводнів і водночас уникнути значних перебоїв на ринку.

Намір лідерів держав цивілізованого Заходу логічний і  прагматичний – утримувати російську нафту на низькому рівні, але не вилучати її з ринку повністю.

Обґрунтування було простим: "чорне золото" з РФ повинно було продовжувати надходити у пункти призначення, щоби запобігти стрибку світових цін, який би спровокував падіння пропозиції, тоді, як доходи Москви від продажу нафти повинні були бути обмежені для зменшення її військових зусиль.

За оцінками аналітиків і економістів, російський експорт нафти та нафтопродуктів залишається загалом стабільним, на рівні близько 7,5 мільйона барелів на добу, що уможливлює стабільність світових потоків.

Доходи РФ від продажу "чорного золота" залишилися приблизно на одному рівні – близько $15 мільярдів, порівняно з їхнім середнім показником у 2021 році у $20 мільярдів.

Що змінилося, так це клієнтська база:

  • США і Велика Британія більше не імпортують жодного бареля з РФ;
  • загальноєвропейський імпорт скоротився до 0,7 млн б/д із 3,4 млн б/д у 2021 році;
  • натомість Індія, КНР і Туреччина та деякі африканські країни скористалися знижками на російську нафту, щоби збільшити імпорт.

Тепер, коли на світовому ринку нафти очікується перехід від надлишкової пропозиції до дефіциту (на тлі скорочення видобутку ОПЕК+ й очікуваного відновлення світового попиту), переговорна сила Москви може ще більше посилитися.

Ціна на нафту марки "Urals" у середині липня перевищила верхню межу у $60 за 1 барель, змінивши тенденцію до зниження, яка розпочалася торік улітку; зараз торгується на рівні $72 за 1 барель.

Повернути ціни на нафту "Urals" нижче верхньої межі може бути нелегко, бо судноплавні компанії та страховики потребують лише письмової гарантії від того, хто купує їхній вантаж.

Тож, якщо нафта була придбана за ціною, нижчою за верхню межу, – залишається простір для зловживань і ускладнює дотримання самої верхньої межі.

Це наштовхує на думку, що лідерам країн-учасниць G7 треба діяти рішучіше у спробах запобігти заробітку Кремля на експорті нафти, бо від виторгу валютою насичується військово-промисловий комплекс держави-агресорки.

Обмеження ціни на російську нафту дієві_1
вибір редакції
Читайте також:
Економіка
В Угорщині, Туреччині та Об'єднаних Арабських Еміратах припинили обслуговувати банківські картки UnionPay, видані «Газпромбанком».
23 листопада, 15:09
Політика
Російський проєкт Arctic LNG 2 скоротив видобуток на газових родовищах майже до нуля через західні санкції на експорт.
12 листопада, 15:36
Економіка
Ельвіра Набіулліна — один із найбільш технічних наших ворогів. Вона вмілий управлінець, завдяки якій економіка РФ досі у чималому плюсі.
06 листопада, 07:10
Політика
Муса Бажаєв залишався власником курорту Forte Village на Сардинії навіть через два місяці після запровадження санкцій.
23 жовтня, 15:35
Політика
У січні-вересні 2024 року Індія закупила 6,1 млн т енергетичного вугілля, що на 26% менше, ніж за аналогічний період 2023 року.
15 жовтня, 15:35
Економіка
Московська біржа найближчим часом вийде із складу акціонерів Казахстанської фондової біржі (KASE).
11 жовтня, 17:15