Один із авторитарних лідерів збирається виграти чергові вибори

СВІТ
22.07.2023, 09:11
Один із авторитарних лідерів збирається виграти чергові вибори
Фото: google

70-річний Хун Сен перебуває при владі в Камбоджі з 1985 року – лише лідери Камеруну та Екваторіальної Гвінеї обіймали свої посади довше.

Виборці в цій країні Південно-Східної Азії збираються голосувати в неділю на сьомих загальних виборах у країні, але спостерігачі прогнозують небагато сюрпризів. Після тижнів передвиборчої кампанії та репресій проти опозиції правляча Камбоджійська народна партія (КНП) Хун Сена практично не зустрічає опору.

«Як і всі диктатори, Хун Сен ніколи не відмовиться від своєї влади», — сказав камбоджійський політик Му Сочуа, який колись обіймав посаду міністра у справах жінок і ветеранів і з того часу втік за кордон.

Прем'єр-міністр Камбоджі Хун Сен випускає голубів під час мітингу правлячої Народної партії Камбоджі 1 липня 2023 року.
Прем'єр-міністр Камбоджі Хун Сен випускає голубів під час мітингу правлячої Народної партії Камбоджі 1 липня 2023 року.
Фото:CNN

«Вибори 23 липня — це лише день, коли Хун Сена може нав’язати свій вибір камбоджійському народу», — сказала вона. — «Його безжалісна політика та практика усунення політичних опонентів і критиків спрямована на захист своєї влади та передачу її старшому синові на пізньому етапі його кар’єри».

Камбоджа, країна з населенням 16,5 мільйонів людей, відома своїми приголомшливими храмами Ангкор, а також бурхливою нещодавньою історією, коли режим червоних кхмерів розв’язав геноцид власного народу, подія, яка залишила сім’ї з травмою між поколіннями, а бідність і корупція залишаються глибоко вкоріненими.

Колишній командир червоних кхмерів, який перейшов на інший бік, Хун Сен править Камбоджею майже чотири десятиліття. Вибори в країні спочатку були конкурентними, а опозиція терпимою. Але останніми роками Хун Сен стає дедалі більш автократичним — придушуючи інакомислення та ув’язнюючи критиків, змусивши багатьох тікати за кордон. Він також культивує дедалі тісніші зв’язки з Китаєм і виступає проти критики з боку західних урядів, які він часто звинувачував у допомозі політичній опозиції Камбоджі.

Політологи кажуть, що ці вибори в Камбоджі створять основу для переходу влади Хун Сеном до його сина Хун Мане, який вже давно вважається наступником. Він виріс і здобув освіту в Пномпені, перш ніж приєднатися до камбоджійської армії в 1995 році. Того ж року він вступив до Військової академії США у Вест-Пойнті, отримавши диплом через чотири роки та ставши першим камбоджійцем, який закінчив цю престижну школу. Він також отримав економічні ступені в Нью-Йоркському університеті у 2002 році та Бристольському університеті у 2008 році.

Хун Мане проходить повз почесну варту під час військової церемонії в Пномпені 18 червня 2020 року.
Хун Мане проходить повз почесну варту під час військової церемонії в Пномпені 18 червня 2020 року.
Фото:CNN

У промові 2021 року Хун Сен чітко заявив, що його син стане «майбутнім прем’єр-міністром». Цього року Хун Мане дебютує в політиці — балотуватиметься в парламент на недільних виборах.

За словами німецького політолога Маркуса Карбаума, Хун Мане отримав першокласну закордонну освіту та певну популярність серед молодих камбоджійців, але йому доведеться зіткнутися з важкими проблемами, потрапивши на місце свого батька.

«Хун Сен залишає по собі отруєну політичну спадщину корупції та кумівства», — сказав Карбаум. — «Поки він буде здоровим, Хуну Мане буде дуже важко вийти з його тіні, особливо коли справа доходить до зовнішньої політики. Він втратить величезну повагу на світовій арені, якщо буде створювати враження, що він просто передає повідомлення свого батька — політика без влади та мандата не сприймуть серйозно».

Політичні репресії в Камбоджі посилилися після виборів 2013 року, коли альянс опозиційних партій, Партія національного порятунку Камбоджі (CNRP), набрала понад 40% голосів. Після цього відбулися величезні мітинги опозиції, які заперечували перемогу Хун Сена. Верховний суд Камбоджі заборонив CNRP у 2017 році, тоді як десятки лідерів CNRP були ув’язнені або відправилися у вигнання.

Цьогорічні вибори відбуваються за подібною схемою. Правозахисні групи відзначили, що за кілька тижнів до виборів камбоджійські урядовці посилили переслідування та арешти членів опозиції.

Опозиційний лідер Сем Рейнсі, який живе у самовигнанні, звернувся до Facebook, щоб закликати камбоджійців зіпсувати свої голоси, коли вони йдуть на виборчі дільниці в неділю.

Сем Рейнсі під час політичного мітингу в Пномпені в 2013 році.
Сем Рейнсі під час політичного мітингу в Пномпені в 2013 році.
Фото:CNN

Уряд Камбоджі заборонив Райнсі займатися політикою на 25 років через його передвиборчу кампанію, і Хун Сен попередив, що ті, хто зіпсує свої голоси, можуть бути покарані.

Тим часом медіаагенція "Останній Бастіон" нагадує, що авторитарні лідери дуже швидко перетворюються на ізгоїв у сучасному демократичному світі.

вибір редакції
Читайте також:
Війна
На теренах Сирії несподівано відновилися великі бойові дії проти проросійського узурпатора. Режим у Дамаску не був до цього підготовлений.
29 листопада, 12:30
Економіка
Найбільшу у світі тіньову перевалку «чорного золота» для обходу торгових обмежень влаштували у Південно-Східній Азії. Кремль у виграші.
22 листопада, 12:30
Економіка
Казахстан дозволив комуністичному Китаю розпочати будівництво контейнерного перевалкового пункту на своїй частині морського узбережжя.
18 листопада, 08:25
Світ
Маленька за розмірами, але велика за кількістю населення азійська держава має нового керманича. Ним став 67-річний військовик Луонґ Куонґ.
25 жовтня, 21:49
Економіка
Попри закупівлю шалених обсягів «чорного золота» у ресурсної московії, китайським комуністам бракує палива. Не хочуть залежати від васала.
04 вересня, 19:27
Політика
Сі Цзіньпін не припиняє освоювати азійські простори від Пхеньяну до Анкари. Нині в його сіті потрапив і режим Ільгама Алієва.
05 липня, 19:25