Глава MI6 вважає Китай «причетним» до вторгнення московії в Україну

СВІТ
20.07.2023, 15:11
Глава MI6 Річард Мур
Глава MI6 Річард Мур

Китай і його лідер Сі Цзіньпін «абсолютно причетні» до вторгнення московії в Україн.

Про це заявив глава Секретної розвідувальної служби Великої Британії (відомої як МІ6) під час рідкісного публічного виступу, організованому виданням Politico в Празі.

Річард Мур, відомий у розвідувальній спільноті як «С», також звинуватив Китай у сприянні жорстоким діям військової хунти М'янми і попередив про загрози для інших країн від китайських «інформаційних пасток» і технологічних досягнень.

«Коли путін вторгся в Україну, китайці дуже чітко підтримали росіян. Вони повністю підтримали росіян дипломатично, вони утрималися під час ключових голосувань в ООН, вони абсолютно цинічно повторювали всі російські наративи, особливо в таких місцях, як Африка і Латинська Америка, звинувачуючи НАТО тощо», - Мур в інтерв'ю виконавчому редактору Politico Енн МакЕлвой.

Але ця підтримка мала свою ціну для владіміра путіна і його престижу на росії.

«Можливо, сталося те, що, як я знаю, багатьом росіянам дуже неприємно, - баланс сил між ними змінився. Дуже важко дивитися на них і не визнати, що один з них зараз дуже сильно підпорядкований іншому», - сказав глава MI6.

Комуністична партія Китаю виступила з сумнівним «мирним планом» для України і часто заявляє, що вона залишається нейтральною стороною в конфлікті.

З кінця 1970-х років і  до недавнього часу китайські лідери описували зовнішню політику країни як «tao guang, yang hui" - або «ховати світло і вичікувати свого часу». Але під керівництвом Сі Цзіньпіна Пекін відкинув цю обережність і став дедалі агресивнішим за кордоном, одночасно посилюючи репресії всередині країни.

«Зараз ми виділяємо на Китай більше ресурсів, ніж на будь-кого іншого. Ресурси і масштаби зусиль китайської розвідки величезні, і вони розгорнуті за кордоном у великій кількості», - сказав Мур в інтерв'ю Politico.

Він попередив, що Китай розставив «інформаційні пастки» для інших країн, які розмивають їхній суверенітет і підвищують їхню вразливість, а під час пандемії Пекін вимагав від країн ділитися даними про вакцинацію як умову отримання китайських вакцин.

«Це саме та умова в будь-якій угоді, яка повинна викликати тривогу», - сказав Мур.

Він також зазначив, що безперешкодний доступ Китаю до величезних масивів даних всередині країни і практика незаконного «викачування» даних з-за кордону дають йому певні переваги в розробці штучного інтелекту.

«Китайська влада не надто переймається питаннями особистого життя чи безпеки персональних даних, вона зосереджена на контролі інформації та запобіганні розголошенню незручної правди. Але моя служба разом з нашими союзниками має намір виграти гонку за оволодіння етичним і безпечним використанням ШІ», - сказав директор MI6.

Крім підтримки війни росії проти України, Пекін підтримує кілька непривабливих і корумпованих авторитарних режимів по всьому світу, зокрема в Ірані і М’янмі.

«Що стосується М'янми, то жахливо бачити, що відбувається в цій чудовій країні ... це дуже велика трагедія. Боюся, Китай несе відповідальність, тому що він є головним прихильником цього режиму, і важко уявити, що він міг би діяти так, як він діє зараз, без цієї підтримки», - додав Мур.

З моменту свого заснування в 1909 році до і 1994-го MI6 офіційно не існувала і про службу згадували хіба що в фільмах про Джеймса Бонда. Але в останні роки британська розвідка почала більш відкрито говорити про свою діяльність.

Зустріч з POLITICO в резиденції британського посла в Празі стала другим публічним виступом Мура в ролі директора MI6.

Читайте також:
Війна
Перспектива швидкого захоплення міста росіянами незначна — Британська розвідка.
17.10.2023, 10:46
Війна
Лондон вживе низку заходів, які допоможуть світу у боротьбі із "зерновою зброєю"
08.09.2023, 12:56
Війна
Зараз Московія шукає способи захистити свої аеродроми та літаки.
31.08.2023, 11:36
Війна
російське керівництво майже напевно вважає політично неприйнятним поступитися Бахмутом
08.07.2023, 11:01
Війна
Генерал Сергій Суровікін та генерал-полковник Юнус-Бек Євкуров після заколоту прігожина не з'являлися на публіці
05.07.2023, 10:23