Павло Фукс та його російський бізнес

КРИМІНАЛ
24.08.2023, 15:13
Павло Фукс та його російський бізнес

Що погано пахне в усій історії російсько-українського олігарха?

Йдеться про досить давню історію, але дивина в тому, що вона спливла у російському інформаційному просторі та у правовому полі тоді, коли про неї не лише забули, а й минули всі терміни давності, тобто залучити Павла Фукса та його спільників – а відомо про принаймні двох активних учасників афери, Бекболата Бекенкова та Євгена Комракова, – до кримінальної відповідальності просто неможливо.

Якийсь час тому у російському інформаційному просторі почали мусувати тему про будівельну аферу, яку провернули Фукс і Бекенов ще 2007 року. Тоді їхня компанія MosCityGroup почала збирати гроші на проект «Резиденція Кристал Істра» на березі річки Істра, який рекламувався як «елітний комплекс із рекреаційною зоною». Його площа мала скласти 90 гектарів, на яких мали вирости 157 садиб, гірськолижний узвіз, школа та інші принади для вищого шару московського середнього класу.

Тим, хто знає, хто такий Павло Фукс, уже на той момент було зрозуміло, чим закінчиться цей грандіозний проект. Із залучених від приватних інвесторів 100 мільйонів доларів в офшори Кіпру та Британських Віргінських островах було виведено щонайменше 85 мільйонів.

Павло Фукс та його російський бізнес_1

Кримінальну справу за фактом шахрайства було порушено лише 2020 року, її основним фігурантом став Павло Фукс. На цьому тлі викликає подив той факт, що інвестори, які вклали гроші у «Резиденція Кристал Істра», били на сполох ще за десять років до порушення кримінальної справи – те, що будівництво лише імітується, стало зрозумілим буквально через рік після початку «проекту».

Цим дива щодо російського бізнесу Павла Фукса не закінчуються. Формально він у росії – персона нон-грата, ще 2018 року Кремль наклав на Фукса санкції. Але будь-яких конкретних дій щодо нього не робив і не робить. До того ж, за даними «Обозревателя», Павло Фукс, котрий у 2017 році відмовився від російського громадянства, насправді його не втратив – після того, як він отримав паспорт громадянина України, йому знову тихо видали паспорт рф. Ця інформація ніким не спростована, тому, швидше за все, відповідає дійсності.

Афера зі Sky House

Це опосередковано підтверджується і будівельним бізнесом Павла Фукса в росії, зокрема, згаданим проектом «Резиденція Кристал Істра» та участю у зведенні хмарочосів «Євразія» та «Імперія» у «Москва-сіті», а також житлового комплексу Sky House на Митній вулиці Москві. Точніше – дивними наслідками всіх цих відвертих афер Фукса.

Проекти були без перебільшення грандіозними, а допуск до таких проектів без уподобання влади неможливий. До того ж всі ці проекти пов’язані з величезним шлейфом скандалів, що стосуються виведення грошей в офшори. Але, найголовніше, – без жодних наслідків для основного фігуранта скандалів, Павла Фукса.

Павло Фукс та його російський бізнес_3

Якщо на Істринському проекті Фукс зумів вивести щонайменше 85 мільйонів доларів, то на будівництві житлового комплексу "Sky House" він вкрав щонайменше половину із зібраних 14 мільярдів рублів. Якщо врахувати, що проект розпочався у 2008 році, то це сума, яка дісталася Фуксу, становить не менше 200 мільйонів доларів. Секрет благовоління влади до "Sky House" простий – у ньому брав участь тодішній губернатор Тульської області Володимир Груздєв. Що цікаво – через дев’ять років після початку довгобуду, у 2017 році, Груздєв був готовий вкласти у "Sky House", який тоді все ще будував Фукс, додаткові гроші. Якщо зайти на сайти продажів Москви, то виявиться, що квартири у "Sky House" продаються досі, але водночас сайти відгуків забиті історіями інвесторів, які мали необережність вкластися у проект Фукса.

Виведення грошей із «Москва-сіті»

З хмарочосами у «Москва-сіті» також досить дивна історія. Їхнє будівництво власник "MosCityGroup" Павло Фукс почав приблизно в той же час, що і "Sky House", і проект на берегах Істри.

Але у 2009 році став відчувати проблеми з грошима. Офіційно це пояснювалося наслідками кризи, але ділові кола Москви наповнювалися чутками про те, що гроші пішли в офшори. Павлу Фуксу вдалося залучити до фінансування власника казахстанського банку "БТА" Мухтара Аблязова, який вклав у проект 50 мільйонів доларів. Зважаючи на все, це вкладення було нічим іншим, як виведенням грошей з "БТА-банку" – у 2009 році Аблязов втік із Казахстану, а його банк був націоналізований. За підсумками хмарочос «Євразія» добудовував Сулейман Керімов, а «Імперія» – група Solvers Олега Маліса.

Павло Фукс та його російський бізнес_5

Цікаво у цьому випадку не те, скільки грошей вивели Фукс із Аблязовим із проектів у "Москва-сіті", а те, як реагують на це російські та казахстанські правоохоронці. Якщо перших претензій до Фукса не мають, то другі порушили кримінальну справу за фактом виведення з "БТА-банку" 50 мільйонів доларів, в якому поряд із Аблязовим головним фігурантом є Павло Фукс.

Банківські афери

Не менш дивно виглядає участь Фукса у банківському бізнесі в росії. П’ять років (з 2010-го по 2015-й) Павло Фукс був акціонером «Радкомбанку», у цей же період Центробанк тричі штрафував банк Фукса «за недотримання законодавства щодо протидії відмиванню доходів». Але цікаво ще одне – Микола Журавльов, який тоді був керівником «Совкомбанку», тепер є заступником голови Ради Федерації.

Павло Фукс та його російський бізнес_7

Свою частку у "Радкомбанку" Павло Фукс продав у 2015 році, за два роки до того, як раптово усвідомив, що Росія є країною-агресором. Була у нього частка й у іншому банку – «Пушкіно», який після того, як Фукс став його акціонером, викупив у компанії Павла Фукса 300 гектарів земель за вдвічі завищеною ціною. Формально Павло Фукс до цієї угоди стосунку не мав – рішення ухвалювало правління банку, але через рік після операції банк «Пушкіно» збанкрутував. Однак Фукс продав свої акції у банку ще за шість місяців до відкликання банківської ліцензії.

Павло Фукс та його російський бізнес_9

У російському портфелі Фукса фігурувала і спроба побудови в Москві "Trump Tower", про що він намагався домовитися з Дональдом Трампом, але переговори не мали успіху. Були й інші проекти, що викликають багато питань взаємодії Фукса з владою росії.

Павло Фукс та його російський бізнес_11

Але найбільш детально досліджена саме афера з проектом «Резиденція Кристал Істра», яка доводить, що Павло Фукс має глибокі зв’язки з людьми, які впливають на прийняття рішень на найвищому рівні. А всі його «рухи тіла» з паспортами і гучними заявами з приводу «агресії росії» - не більше ніж фарс.

«Резиденція Кристал Істра»

Як уже згадувалося, основними фігурантами проекту «Резиденція Кристал Істра», окрім Павла Фукса, були Бекбулат Бекенов та Євген Комраков.

За даними «Панамського архіву», ці дві особи брали участь не лише в істринській афері, вони є ключовими учасниками та інших проектів Павла Фукса.

Але якщо з Бекеновим все досить просто і примітивно – він має, окрім російського громадянства, паспорт Кіпру та проживає у Швейцарії з 2012 року, то з Комраковим все набагато складніше та інтригуюче. Тут справжній шпигунський роман. Бо Євген Львович Комраков зник. Натомість тепер є Євген Львович Кобяков. Це випливає з вивчення російських реєстрів.

Павло Фукс та його російський бізнес_13

Навряд чи про цей факт не поінформовано російську поліцію, яка порушила за фактом афери за участю Комракова кримінальну справу. Тим більше, що заяву про зміну прізвища Комраков подавав до органів МВС. Але проблем ні зі зміною прізвища, ні після цього факту явно не має, займаючись і далі бізнесом:

Павло Фукс та його російський бізнес_15

Все в тій же Істрі, де й сталася згадана історія з «Резиденцією Кристал Істра», нібито внаслідок якої Павлу Фуксу довелося тікати з Росії та змінювати громадянство.

Щоправда, з України йому теж за підсумками довелося тікати – СБУ порушила кримінальну справу проти Павла Фукса за фактом шахрайства та несплати податків.

Павло Фукс та його російський бізнес_17

Але і ця кримінальна справа виглядає таким самим фарсом, як і російські. Річ у тому, що підозру Фуксу вручили, але на цьому справа й закінчилася – щодо нього не було вжито жодних забезпечувальних заходів. Паспортів у нього не вилучили, застави, не говорячи вже про арешт, не встановили. Тому й виявилося, що громадянин України та росії Павло Фукс зник у невідомому напрямку. Чи з'явиться він на росії – питання теж цікаве. Поки що відповіді на нього немає, але, схоже, дізнаємося ми це у найближчому майбутньому.

Джерело: "Антикор"
 

Автор : Михайло Соколов
Читайте також:
Політика
Лідери енергетичного комплексу України збільшили доходи на 8%. Хто заробив найбільше?
29 квітня, 15:12
Опінії
Судді не хочуть толерувати розкрадання державних грошей чиновниками та водночас бути знаряддям чергової атаки на бізнес.
05 квітня, 16:46
Політика
Коломойський знов усіх переграЄ. Інтрига лише у тому, чи він це робить у змові з президентом або ж на зло йому?
22 березня, 18:49
Війна
Відповідно до рейтингу Forbes, Іван Саввіді та його родина володіють 1,7 млрд доларів — 71 місце серед російських олігархів.
13 лютого, 17:30
Опінії
Статки Ахметова під час кривавої війни зросли на 437 мільйонів доларів!
16 січня, 16:15
Кримінал
Електроенергію, яку отримало підприємство Коломойського, продали учасникам ринку, а отримані кошти вивели на рахунки закордонної компанії
11 січня, 17:42