Перед руйнівним землетрусом у Марокко в небі спалахували загадкові вогні

13.09.2023, 17:25
Перед руйнівним землетрусом у Марокко в небі спалахували загадкові вогні
Фото: google

«Вогні землетрусу» довгий час належали до старих народних казок.

Загадкові вогні, схоже, були помічені в Марокко перед руйнівним землетрусом минулого тижня – і вчені досі не можуть зрозуміти, що їх спричинило. Землетрус магнітудою 6,8 стався у п'ятницю у горах Високий Атлас у східному Марокко. Щонайменше 2900 людей загинули і близько 5500 отримали поранення, повідомляє Reuters у вівторок.

Люди звернулися до соціальних мереж, щоб обговорити відео, на яких видно яскраві спалахи світла, що промайнули по небу перед землетрусом. Експерти вважають, що вони могли зафіксувати повітряне явище, відоме як «вогні землетрусу».

Ніхто не знає напевно, чи існують вогні землетрусів і що їх викликає. Однак якщо буде доведено, що ці вогні пов’язані з потужною сейсмічної активністю, деякі вчені сподіваються, що їх можна буде використовувати для раннього виявлення .

Перед руйнівним землетрусом у Марокко в небі спалахували загадкові вогні_1

Існує безліч записів, які повідомляють про спалахи світла, пов’язані із землетрусами, які сягають століть тому. Повідомлення варіюються від яскравих секундних спалахів до хвилинних вогняних куль, високо або низько в небі, різного кольору.

Оскільки ви не можете передбачити, коли станеться землетрус, неможливо провести дослідження, щоб задокументувати ці події з перших вуст. Тому вченим довго доводилося покладатися на пам’ять людей, яка, як відомо, помилкова.

«Люди завжди цікавилися ними», — сказала The New York Times Карен Деніелс, фізик з Університету штату Північна Кароліна. «Це одна з тих постійних таємниць, які витають навколо, але їх ніколи не розгадають».

Через це вогні землетрусів вважалися міфом. Але з появою камер відеоспостереження та кишенькових телефонів з’явилося більше кадрів, які додають ваги вірі в те, що вони трапляються.

Наприклад, таємничі яскраві спалахи були зняті на камеру перед землетрусом 2021 року в Мехіко. Вони також з’явилися над східною Японією перед землетрусом 2022 року. Тепер є більше доказів, які свідчать про те, що ці спалахи іноді трапляються під час землетрусів. Але залишається питання: що відбувається?

Геофізик Фрідеманн Фройнд з Інституту SETI працював над статтею, в якій розглядається 65 звітів про потенційні «вогні землетрусів», зібрані з 1600-х років. Він вважає, що вогні від землетрусів можуть бути складною формою статичної електрики. Коли тектонічні плити стираються одна з одною, це тертя може створити достатній струм для створення електричного розряду, що пояснює яскравий спалах. Але не всі дослідники згодні з цим поясненням. Геологічна служба США (USGS) обережно ставиться до тлумачення подій.

«Геофізики розходяться в тому, наскільки вони вважають, що окремі повідомлення про незвичайне освітлення поблизу часу й епіцентру землетрусу насправді представляють вогні землетрусу», — йдеться на веб-сайті USGS. Є й інші можливі пояснення спалахів. Можливо, наприклад, що перші підземні поштовхи потрясають лінії електропередач, створюючи електричні дуги.

вибір редакції
Читайте також:
Полтава
Сон чорніючий, горицвіт весняний, шафран сітчастий, ковила волосиста і пірчаста. Ця флора не перебуває під охороною держави на Полтавщині.
06 грудня, 08:28
Політика
WWF-Україна закликає ДП «Ліси України» припинити блокування процесу заповідання пралісів
26 листопада, 11:42
Полтава
Дуже рідкісні квітки-брандушки та тюльпан дубравний знаходиться на південному сході Полтавського краю. Ця флора потребує захисту держави.
15 листопада, 14:54
Полтава
Земельні ділянки незайманого степову потребують захисту держави від втручання сільгоспвиробників і забудовників. Полтавщина показує приклад.
31 жовтня, 08:24
Полтава
В околицях села Малий Бакай знайдено ділянки із червонокнижною ковилою. Природоохоронці планують створити захищену законом зону.
13 жовтня, 19:58
Життя
Раніше невідомі організми розвивалися всередині кам'яної породи. Це найдавніші мікробіоми, виявлені у відкладеннях на Півдні Африки.
11 жовтня, 21:43