Created with Sketch.

Переформатування світу

31 березня, 12:34
Фото: Kavkaz Center

Геополітичне майбутнє нашої планети й людства у цілому не визначено наперед. Слід очікувати на появу нових військово-політичних блоків.

Нині світ переживає період, коли глобальний status quo швидко змінюється. Обвалення усталених норм і правил, якими так чи інакше наслідувала більшість країн на планеті Земля, неминуче веде до утворення нових міжнародних альянсів, блоків і пріоритетів.

Аналітичний центр Geopolitical Futures виклав власні прогнози, в яких оцінюються нещодавні зміни на міжнародній арені. Західні експерти звертають увагу на те, що посадовці КНР, Південної Кореї та Японії зберуться разом та проведуть зустрічі вже найближчим часом у зв'язку із діями адміністрації 47-го президента США.

Майбутні інтенсивні перемовини цих далекосхідних країн можуть призвести до формування нового азійського блоку та прискорення формування нових міжнародних структур. Посадовці з Японії, КНР та Південної Кореї зустрінуться в Токіо, щоби спробувати встановити тісніші відносини задля безпеки та економічних вигод.

Між комуністичним Китаєм і демократичною Японією вже відбулися неформальні перемовини, тож обидві сторони, видається, досягли принципової домовленості про перехід до наступного етапу. Але на практиці поки неясно, що означає це партнерство затятих азійських супротивників.

У Токіо заявили, що хочуть збільшити експорт сільськогосподарської продукції до КНР та змусити Пхеньян відмовитися від своєї ядерної програми. Саме цей останній пункт залучив до переговорів Сеул, тоді як Пекін вступає у період невизначеного геополітичного становища.

Ситуативний американсько-російський альянс не відповідає інтересам Китаю, загрожує певною ізоляцією, яка може вдарити й так по економіці, що сповільнилася та різко слабшає. Західні аналітики вважають, що РФ і КНР за всієї риторики, яку використовує Пекін і Москва, ніколи не були пов'язані глибоким стратегічним партнерством (але це не так).

Москва протягом усієї історії становила загрозу для Пекіна і між ними було багато воєн, навіть партнерство за часів комунізму не змогло їх об'єднати. А за диктатора Мао Цзедуна Піднебесна і зовсім була ворожа до свого північного сусіда, якого китайський лідер звинувачував у зраді комуністичним ідеалам (тобто у відході від сталінізму).

З геополітичного погляду Мао побоювався, що розрядка напруженості між США та СССР прокладе шлях до спільної політики щодо КНР. Тому коли Генрі Кіссінджер відвідав Пекін у 1970-х роках, аби налагодити відносини, на совєцько-китайському кордоні спалахнули запеклі збройні сутички.

За задумом Москви, атака на острові Даманський мала послужити попередженням Пекіну про те, що може статися, якщо її відносини із Вашинґтоном загрожуватимуть совєцьким інтересам; і саме так це розуміли у КНР. Незабаром Пекін встановив дипломатичні відносини із Вашинґтоном, які відіграли вирішальну роль у становленні Китаю як світової держави.

Інший китайський лідер Ден Сяопін провів низку реформ, які пожвавили китайську економіку, причому США відіграли у цьому важливу роль, спочатку представивши китайські товари на свій великий ринок. Затим американці інвестували значні кошти у промисловість КНР.

Проблема, однак, тоді полягала у тому, що стрімкий зліт Китаю супроводжувався пропорційним зростанням його військової могутності. А за теперішнього диктатора Сі Цзіньпіна риторика КНР щодо США ставала щоразу більш ворожою, коли гіршою ставала її економіка.

Ця риторична ворожість у поєднанні з економічним спадом після коронавірусної пандемії призвела до скорочення інвестицій США у КНР та втечі капіталу, що викликало кризи у банківському секторі й економічно важливому секторі нерухомості. Тим часом відносини Пекіна і Москви в основному залишилися незмінними.

З іншого боку, позицію КНР щодо московитської геноцидної війни проти України варто схарактеризувати не як умовно нейтральну, а як пасивно агресивну у режимі очікування зиску. Адже доведено, що Китай як і Іран продає зброю РФ, але на відміну від КНДР не насилав свої війська.

Для Пекіна перспектива примирення між Вашинґтоном і Москвою є негативним сценарієм, тому мусить діяти швидко. Саме з цих причин і розпочалася спроба КНР створити азійський блок безпеки та економіки; у кращому разі Японія та Південна Корея можуть мати пом'якшувальний вплив для Китаю, тому що виклик США поставить під загрозу також і ці дві країни.

Прикметно, що близький союзник Трампа у верхній палаті Конґресу США сенатор Стівен Дейнс засідає у комітеті із міжнародних відносин й одночасно веде великий бізнес у Китаї. З його ініціативи днями відбулася зустріч прем'єр-міністра КНР Лі Цяна із керівниками американськими компаніями «Boeing», «Qualcomm», «Pfizer» і «Cargill».

Майбутня зустріч у Токіо може не спричинити бажаних результатів для КНР, але напруженість у відносинах між США та їхніми азійськими союзниками зберігається. До того ж Японія все ще чинить опір вимогам Америки збільшити свої військові витрати, поступово відроджуючи власний оборонно-промисловий комплекс.

Також медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам про те, що КНР інтенсивно входить у конфронтацію зі США на всіх напрямках. Пекін не хоче втратити наявну можливість стати новим глобальним гегемоном, натомість Вашинґтон марно сподівається словами зупинити китайські дії.

Читайте також
путін готується напасти на країни Балтії
Війна
Путін змінює тактику
Війна
Мавр Трамп зробив свою справу, мавр може йти
Економіка
Індія проти Пакистану. Загроза ядерної війни?
Світ
Контури імперії накреслені кров'ю українців
Політика
Американський компроміс із Кремлем: Ціна — Україна
Війна