Першим директором відомого Миколаївського музею був полтавець

ПОЛТАВА
11.10.2016, 09:05
Першим директором відомого Миколаївського музею був полтавець

Початок ХХ ст. в культурно-мистецькому житті України позначився не лише буремними подіями в політичній сфері, а й значними зрушеннями в музейній та пам’яткоохоронній справі. Особливо значущими такі процеси були на Півдні України, що пов’язано з бумом на дослідження античних полісів Північного Причорномор’я. Одним з таких центрів було м. Миколаїв, де вже з 1803 р. діяв Кабінет рідкісних речей. У 1913 р. тут було відкрито Миколаївський міський природничо-історичний музей, першим директором якого став наш земляк Сергій Гайдученко.

Першим директором відомого Миколаївського музею був полтавець_1

Сергій Іванович Гайдученко народився 1 жовтня 1866 р. у Полтаві в родині міщанина. У 1891 р. він закінчив юридичний факультет Новоросійського університету в Одесі, далі працював судовим слідчим, помічником прокурора Херсонського окружного суду. З 1904 р. був мировим суддею в Миколаєві, гласним Миколаївської міської думи, членом міської управи, головою міської медичної комісії.

Першим директором відомого Миколаївського музею був полтавець_3

В цей же час авторитетна натоді установа – Одеське товариство історії та старожитностей визнало Сергія Гайдученка членом-кореспондентом, а в 1903 р. він отримав дозвіл на проведення археологічних розкопок, водночас збираючи й етнографічну колекцію. Відзначився він і в громадсько-просвітній діяльності, очоливши у 1907 р. Миколаївське відділення «Просвіти».

Першим директором відомого Миколаївського музею був полтавець_5

Коли у 1912 р. родичі колекціонера Еммануїла Францова передавали його колекцію місту, Сергій Гайдученко, маючи колосальний авторитет в суспільстві, очолив комісію по створенню в Миколаєві історико-краєзнавчого музею. Зрештою, з відкриттям нової установи, він став першим директором Миколаївського природничо-історичного музею, передавши до фондів власну етнографічну колекцію. Міська управа неабияк цінувала його діяльність, відзначаючи, з-поміж іншого, прихильність до нього місцевого населення.

Сергій Гайдученко особисто брав участь у розкопках Ольвії, поповнюючи колекцію музею античними старожитностями, відзначився боротьбою зі скарбошукацтвом та з руйнуванням церков, що особливо процвітало у 1917-1918 рр. За його діяльності Музей відзначився також підйомом екскурсійної діяльності. Директор особисто любив поговорити з відвідувачами, особливо з місцевими школярами.

Помер Сергій Гайдученко 18 вересня 1922 р. та похований на старому миколаївському кладовищі. На честь цього видатного діяча, уродженця Полтави, у Миколаєві цього року було названо вулицю (перейменовано вул. Червонодонську). Не зайвим було б, очевидно, і нашому місту перейняти такий досвід, коли в топоніміці відображені видатні музейні діячі, подвижники культурного життя України.

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук 


вибір редакції
Читайте також:
Полтава
Чергова громада Полтавського краю увічнила пам'ять своїх полеглих на передовій земляків. Козацький хрест нагадуватиме про їхній Чин.
вчора, 20:36
Полтава
Годі чекати, поки все налагодиться само собою. Запам'ятайте аксіому життя: до змін може привести лише Дія!
11 грудня, 20:32
Полтава
Банда українофобів на всіх щаблях влади захопила державний апарат України. Прифронтова Полтавщина також у лабетах корумпованих блазнів.
11 грудня, 19:23
Полтава
Працівники бюджетної сфери буквально по монеті назбирали 6000 гривень. Вказану суму передадуть для нагальних потреб поранених фронтовиків.
10 грудня, 06:06
Полтава
Впродовж 1727-1734 років цей чоловік командував Військом Запорозьким на Лівобережжі. Був серед тих, хто підтримав Івана Мазепу і Карла XII.
09 грудня, 13:41
Полтава
А слуги урода знищують все на місцях.
07 грудня, 15:15