Першу Декларацію прав людини видав перський цар Кир Великий

ІСТОРІЯ
16.11.2021, 08:38
Першу Декларацію прав людини видав перський цар Кир Великий
Фото: Wikipedia

Скасування рабства і свобода віросповідання – два стовпи внутрішньої політики засновника імперії Ахеменідів.

У 539 році до Різдва Христового перські війська під проводом Кира II Великого, не зустрівши жодного опору, захопили Вавилон. Аби легітимувати свою владу на ново підкорених землях володар Персії з династії Ахеменідів звелів видати маніфест до підданих.

Доленосний документ було вибито на глиняному циліндрі клинописом аккадською мовою, поширеною у той час на Близькому сході. Водночас особисто Кир II додав до розлогого тексту не тільки перелік власних перемог і милостивих вчинків, а й також імена предків.

Починається маніфест повною титулатурою монарха, складеною на вавилонський лад: «Я – Кир, цар безлічі, цар великий, цар могутній, цар Вавилону, цар Шумера і Аккада, цар чотирьох сторін світу, син Камбіса, царя великого, царя Аншана, нащадок Теіспа, царя великого, царя Аншана, вічно царствене насіння, правління якого люблять боги Бел і Набу, влада якого приємна для їхньої сердечної радості».

Засновник імперії Ахеменідів претендував на роль царя-визволителя, а тому, як свідчать джерела, достоту виконав майже всі свої обіцянки, надані народам, котрі йому підкорилися: «Я оголошую, що кожен вільний мешканець моєї країни сам має вибирати собі релігію. Люди можуть сповідувати будь-яку віру та релігію на своє переконання, а також обирати собі професію, за умови, що вони не порушують права інших людей».

Наступники Кира II на перському престолі намагалися наслідувати й продовжувати закладену ним традицію. Тому навіть греки, постійні вороги персів, називали славетного царя не інакше як "законодавцем", віддаючи належну шану.

А проте засновник імперії Ахеменідів був прихильником вчення Заратустри, що ґрунтувалося на трьох принципах: Добрі думки, Добрі слова, Добрі діяння. Вказані принципи стали основою багатьох інших релігій, зокрема позичені християнськими пророками, апостолами та святими.

Циліндр Кира ІІ Великого у центрі офіційної емблеми з нагоду святкування 2500-річчя Перської держави
Циліндр Кира ІІ Великого у центрі офіційної емблеми з нагоди святкування 2500-річчя Перської держави

Не дарма за свою доброту, у деяких епізодах Біблії, Кир II наділений безсмертям і називається "помазанцем Божим". Ось лише один яскравий уривок із Киги пророка Ісаї (45:1-3):

«Так говорить Господь до Свого помазанця Кира: Я міцно тримаю тебе за правицю, щоб перед обличчям твоїм повалити народи, і зі стегон царів розв'яжу пояси, щоб відчинити двері перед тобою, а брами не будуть замикані. Я перед тобою піду й повирівнюю висунене, двері мідні зламаю і порозбиваю залізні засуви. І дам тобі скарби, що в темряві, та багатства заховані, щоб пізнав ти, що Я то Господь, Який кличе тебе за йменням твоїм».

Та вже у наш час перший імператор Персії був винагороджений за виказану ним добродушність і, як вважають деякі опозиційні іранські політики, протодемократичність. У 1967 році останній шах Могаммед Реза Пехлеві прирівняв глиняний циліндр-маніфест до американського Біля про права та французької Декларації прав і свобод громадянина, за відстоювання Киром II гуманних принципів справедливості та свободи.

Нині копія доленосного для стародавнього світу документа зберігається у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку. Вона визнана символом незмінної цінності прав людини.

Своєю чергою, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що нещодавно науковці розкрили секрет артефактів 4000-річної давнини, які можуть переписати історію людства.

Маніфест Кира ІІ Великого у Британському національному музеї
Маніфест Кира ІІ Великого у Британському національному музеї
вибір редакції
Читайте також:
Історія
Часто доводиться чути: що нам та стародавня історія, ті скіфи, сармати – до сучасної України вони, мовляв, відношення не мають.
02 вересня, 19:54
Історія
Відтак ні про яке носіння польських чи тим паче угорських кальсонів шляхетним українським лицарством не може йти і мови.
31 січня, 06:59
Книги
Представники української діаспори у Шведському королівстві підготували до друку збірку рідкісних архівних документів; її видадуть у Києві.
28 січня, 14:00
Опінії
Попри відновлену незалежність вороги українського народу продовжують панувати на нашій землі. Тому доказ занедбана історична спадщина.
20 січня, 11:50
Історія
Вживання на письмі букви "ї" в українській мові запровадив нащадок династій П'ястів і Рюриковичів князь Володислав II.
20.11.2021, 09:01
Історія
Ситуація з Новоолександрівським курганом на околиці міста Дніпро є критичною — розкопаний археологами кромлех руйнується.
06.10.2021, 13:49