Вчені розкрили секрет артефактів 4000-річної давності, які можуть переписати історію людства

МИСТЕЦТВО
05.05.2021, 14:38
Вчені розкрили секрет артефактів 4000-річної давності, які можуть переписати історію людства

Історія людства

У 2001 році ринок старожитностей наповнили рідкісні археологічні артефакти, здавалося б, з нізвідки. У продажу виявилися унікальні ювелірні вироби, зброя, тонко оброблена кераміка - з надзвичайною майстерністю та чудовими інкрустаціями з сердоліку і лазуриту. Ці дивовижні твори являли собою неймовірно складну символіку і були прекрасно виконані. Дані про ці загадкові старожитності були мізерними і, в кращому випадку, розпливчастими. Розгадка виявилася для вчених настільки несподіваною, що здатна внести зміни в історію людства.

Таємничі артефакти

Дані, надані інтернет-сайтами та аукціонними будинками не могли внести ясність в питання звідки ж узялися всі ці артефакти. Їх походження часто згадувалося як «із Середньої Азії». Спочатку фахівці припускали, що ці вироби були роботою досвідчених фальсифікаторів. Подібна версія не витримала перевірки. У міру того, як в наступні місяці на ринку з'являлося все більше старожитностей, вчені почали припускати, що вони цілком можуть бути справжніми. Експерти запідозрили, що всі ці предмети походять із недокументованого місця, місцезнаходження якого їм поки невідомо.

Вчені розкрили секрет артефактів 4000-річної давності, які можуть переписати історію людства_1

У 2002 році Іранській поліції вдалося розкрити цю таємницю. Скоординоване розслідування привело до арешту кількох торговців людьми й конфіскації безлічі артефактів. Ці об'єкти готувалися до відправки з Тегерана, Бендер-Аббаса і Кермана покупцям по всьому світу. Слідчі виявили, що походження більшості цих предметів можна простежити до місця в долині річки Халіл. Це знаходиться приблизно в сорока кілометрах на південь від Джірофта, віддаленого і мирного міста на південному сході Ірану, недалеко від Перської затоки.

Джирофт
Джирофт

Несподівана розгадка

Але звідки ж узялися всі ці загадкові артефакти? У той час вчені знали, що в цьому районі немає місць розкопок. Пояснення виявилося неймовірно простим і дуже несподіваним. Виявилася, що у 2001 році біля Джирофта сталася велика повінь. Вона оголила руїни стародавнього некрополя, що належить культурі бронзового століття, що процвітав поряд з Месопотамією. Повінь привела до того, що річка Халіл вийшла з берегів і розмила всі прилеглі землі. В результаті оголилися залишки стародавнього кладовища. Місцеві жителі та мародери швидко усвідомили важливість знахідки та почали збирати й продавати знайдені артефакти.

Стародавню зброю, конфісковане у мародерів поліцією.
Стародавня зброя, конфіскована у мародерів поліцією.

Значущість відкриття стала ясніше після того, як археологи провели офіційні дослідження місцевості. Вони виявили, що ця загадкова незадокументована досі культура належить бронзового віку. Їй майже п'ять тисяч років ! Мародери розграбували тисячі могил в некрополі. Вони викрали тисячі артефактів і по-варварськи пошкодили це місце. Археологи ж були сповнені рішучості вивчити те, що залишилося. Фахівці з'їхалися сюди з усіх кінців планети, щоб приєднатися до іранської команди. Вони були налаштовані максимально захистити якомога більшу частину відкритої ділянки та розкопати прилеглі райони, щоб більше дізнатися про цю давню культуру та її людей.

Раскопки Джирофта
Раскопки Джирофта

Нова стародавня культура

У лютому 2003 року під керівництвом іранського археолога Юсефа Маджідзаде почалися розкопки. Вони тривали кілька років. Команда Маджідзаде визначила головний некрополь, який вони назвали Махтутабад. Фахівці вважають, що більшість початкових знахідок і артефактів саме з цього місця. На жаль, дуже багато було розграбовано. У трьох кілометрах на захід від некрополя археологи намітили для подальшого вивчення два великих штучних кургани, котрі височіли над рівниною.

Ці два кургани були названі Південний Конар Сандал і Північний Конар Сандал. У них виявилися залишки двох великих архітектурних комплексів. Північний курган включав в себе культову споруду, а південний - залишки укріпленої цитаделі. Біля підніжжя курганів, похованих під багатометровим шаром наносів, були залишки невеликих будівель. Археологи кажуть, що ці два кургану колись були частиною досить великого єдиного міського поселення.

Висновки вчених були несподіваними.
Висновки вчених були несподіваними.

Попередні висновки Маджідзаде, з наявних часткових даних, справили велике враження на наукове співтовариство. Деякі вчені, в першу чергу американський археолог Оскар Уайт Мускарелла, сильно засумнівалися в висновках, викликавши запеклі академічні дебати. Критики були стурбовані тим, що початкове розграбування артефактів на цьому місці ускладнило точну оцінку їх віку та автентичності. Незважаючи на всі розбіжності, робота на іранському об'єкті тривала. Перший етап розкопок на цьому місці тривав до 2007 року.

Первісна картина древньої могутньої цивілізації Джирофта стала яснішою. Маджідзаде опублікував результати дослідження. У них він писав про те, що цей міський центр був заснований на місці Джирофта ще в кінці п'ятого тисячоліття до нашої ери. Його оптимістичний висновок свідчив, що цей регіон був неймовірно розвинений. Його центр знаходився в долині річки Халіл, де переважали великі пам'ятники з монументальною архітектурою, значні площі ремісничого виробництва, житлові квартали та великі кладовища.

Артефакти, виявлені при розкопках вражали майстерністю виконання.
Артефакти, виявлені при розкопках, вражали майстерністю виконання.

Археологи виявили відмінні предмети - деякі практичні, деякі декоративні, а інші священні. Предмети часто являли собою різьблені напівкоштовні камені, такі як кальцит, хлорит, обсидіан і лазурит. Жителі цього міста, схоже, підтримували тісний контакт з містами Месопотамії. Це регіон, який був розташований між річками Тигр і Євфрат (територія сучасного Іраку). Копіткі розкопки Південного Конара Сандалу показали, що цитадель там колись була оточена цегляною стіною і мала кілька кімнат. Радіовуглецевий аналіз показав їх вік між 2500 і 2200 роками до нашої ери.

Розкопки на території Джирофта припинилися на цілих сім років і поновилися лише у 2014 році. Іранські археологи знову повернулися на це місце. Вчені з Італії, Франції, Німеччини та інших країн взяли участь в цих нових розкопках, які відкрили ще більш детальну інформацію про жителів Джирофта бронзового століття.

При розкопках, незважаючи на руйнування, було виявлено безліч дивовижних артефактів.
При розкопках, незважаючи на руйнування, було виявлено безліч дивовижних артефактів.

Мистецтво і література

Археологи були дуже схвильовані, виявивши таку складність і неймовірну красу творів мистецтва, знайдених на території Джирофта. Декоративна іконографія, присутня на сотнях артефактів, багата майстерно виконаною символікою і демонструє приголомшливу подібність з іконографією месопотамської традиції. Зображення скорпіонів, знайдені в Джирофті, перегукуються із зображеннями людей-скорпіонів, зображених в царському некрополі в Урі (середина третього тисячоліття до нашої ери). Люди-бики Джирофта нагадують людину-бика Енкіду з аккадського епосу про Гільгамеша. Паралелі настільки очевидні, що передбачається, що ці дві культури можуть мати спільну культурну спадщину.

Зображення на предметах перегукуються з сюжетами аккадских міфів.
Зображення на предметах перегукуються з сюжетами аккадских міфів.

Найбільш вражаючі повторювані характерні зображення перевернутого бика з літаючим ним орлом та битв між орлами й зміями. Ці два мотиви з'являються на багатьох артефактах, знайдених в Джирофті. Вони виразно викликають в пам'яті один з найвідоміших месопотамських міфів - про Етан. Це міфічний король-пастух Кіша, який згадується в списку шумерських царів як перший верховний правитель.

Цей міф - це одне з найскладніших і захоплюючих оповідань того раннього періоду. У ньому розповідається про те, як Етан шукає спосіб піднестися на небеса. Він хоче отримати якусь чарівну рослину, яка дозволить його дружині народити спадкоємця. В цей же час в бій вступають орел і змія. Вони колись були союзниками, але орел з'їв потомство змії. Після цього вони стали смертельними ворогами. Змія мстить орлу, залишаючи його помирати в ямі. За порадою бога сонця Шамаша, Етан рятує орла. В знак подяки птах відносить Етана на небеса, щоб забрати таку необхідну тому рослину.

Мотив всесвітнього потопу, центральний для шумерів і вавилонян, також іноді з'являється в деяких зображеннях Джирофта. Італійський археолог Массімо Відаль у своїй роботі над однією зі знайдених ваз, зазначив: «На вазі стоїть на колінах персонаж тримає двох зебу, голови яких виробляють хвилі. З хвиль підіймається гора. Інший персонаж з божественними символами Сонця та Місяця підіймає щось схоже на веселку, за якою ми можемо бачити виступаючі ланцюги гір. Створюється чітке враження того, що зображення розповідає стародавній міф про великий потоп ».

Табличка з еламітским шрифтом.
Табличка з еламітським шрифтом.

Біля одного з входів у цитадель Південного Конара Сандал вчені знайшли фрагмент обпаленої глиняної таблички з написом. Пізніше були знайдені ще три таблички з текстами, написаними двома різними системами письма. Ким би не були ці люди, у них була своя система письма. Одна з них схожа на так званий лінійний еламський шрифт, який використовується в містах королівства Елам на кордоні з Месопотамією. Інший шрифт мав геометричну форму і раніше не зустрічався. Очевидний висновок з двох знахідок полягає в тому, що цивілізація в Джирофті була грамотною.

Глиняні таблички мали тексти, написані в двох системах письма.
Глиняні таблички мали тексти, написані в двох системах письма.

Ідеї ​​ідентифікації

Маджідзаде, вивчивши величезну колекцію конфіскованих археологічних знахідок, висунув інтригуючу гіпотезу. Ґрунтуючись на своїх спостереженнях за цим місцем і дослідженні стародавніх месопотамських клинописних текстів, вчений вважає, що цивілізація Джирофта - це Аратта. Земля, багатство якої славилося в численних шумерських віршах. Стародавній текст описує конфлікт між Араттою і месопотамським містом Урук. В оповіданні Аратта казково багате й красиве місце:

«Зубці із зеленого лазуриту. Стіни міста височать над рівниною. Вони викладені з яскраво-червоної цегли. Глина якої зроблена з олов'яного каменю, викопаного в горах ».

Маджідзаде наполягає на тому, що географічне положення цього місця, велика кількість напівкоштовних каменів і високий ступінь цивілізованості - це фактори, які свідчать про те, що це легендарна Аратта. Скептики критикують теорію Маджідзаде за відсутність переконливих доказів. Немає ніяких документальних свідчень того, що це міфічне царство існувало де-небудь за межами шумерських поем. Багато істориків вважають Аратту просто міфом бронзового століття.

Вчені вважають, що знайдена культура - це міфічна Аратта.
Вчені вважають, що знайдена культура - це міфічна Аратта.

Інші вчені припускають, що цивілізація біля Джирофта може відповідати древньому королівству Мархаші. У цій теорії є текстове підтвердження. По-перше, це літописи царів Аккада. У текстах Месопотамської імперії докладно описуються славні аккадські подвиги під час боротьби проти могутньої держави на іранському нагір'ї. В одному з цих текстів дуже докладно розповідається епілог конфлікту: «Рімуш (цар Аккада) переміг в битві Абалгамаша, царя Мархаші. Коли він завоював Елам і Мархаші, він взяв 30 золотих копалень, 3600 срібних копалень і 300 рабів чоловічої та жіночої статі ». Є тверді докази того, що місто Аккад існувало між 2350 і 2200 роками до нашої ери. Оскільки Мархаші був сучасником Аккада, його також можна датувати тим часом. Цей період повністю узгоджується з даними розкопок Джирофта. На відміну від Мархаші, Аратти не можна ототожнювати з конкретним періодом. Але наскільки ж приваблива ця версія!

Стародавнє аккадське царство.
Стародавнє аккадське царство.

Нікому і не снилося, що з пісків настільки віддаленого і посушливого регіону, який багато хто вважає малоймовірним місцем для розвитку складної цивілізації, може виникнути витончена культура. Розкопки ведуться вже майже два десятиліття. Вже здійснені численні відкриття. Їх ретельний аналіз дозволить з часом внести корективи в історію. Адже з 1869 року, коли були виявлені залишки шумерської культури, Месопотамія вважається колискою цивілізації. Але чудові відкриття Джирофта вимагають переоцінки цієї історичної інтерпретації.

Читайте також:
Історія
Процеси уподібнення та розподібнення — не лише мовознавчі терміни. Вони глибоко вкорінені в історію взаємин українців із сусідами.
09 січня, 17:37
Життя
Головні священники церкви християн утвердили Різдво Христа на третій день після найдовшої ночі в році
27.12.2024, 17:39
Опінії
Наша історія, у своїй повноті, ще й у шляхетстві й лицарстві.
23.12.2024, 10:19
Історія
Історик Грицак розповів про своє бачення російського в культурі України
24.08.2024, 13:10
Мистецтво
В український прокат вийшов документальний фільм про Назарія Яремчука
10.08.2024, 11:17
Політика
Почесний і доволі символічний титул надано естонському місту Нарва. Так, після тривалих обговорень, вирішило конкурсне журі.
01.07.2024, 08:25