Подвійне громадянство від Зеленського: без «за», лиш тільки «проти»

18.05.2020, 16:27
Подвійне громадянство від Зеленського: без «за», лиш тільки «проти»
Фото: 112.ua

Депутати вирішили включити законопроект до порядку денного сесії Верховної Ради.

18 травня на погоджувальній Раді Верховної Ради було прийнято рішення включити законопроект №2590 «Про внесення змін до деяких законів України щодо питань громадянства» до порядку денного сесії. Його автором є Офіс президента України на чолі з колишнім головою Андрієм Богданом.

Обставини

Під час своєї інавгураційної промови Володимир Зеленський зазначив, що українців на земній кулі понад 60 мільйонів і він зробить усе, аби повернути назад тих, хто в різні часи емігрував. Саме з того часу і розпочалася робота на проектом закону. Представляючи його в Раді, представник Зеленського і за сумісництвом заступник голови парламенту Руслан Стефанчук відзначив, що «цей законопроект напрацьований з представниками діаспори» і має забезпечити зв'язок українців з різних держав.

Опозиція: Юлія Тимошенко «Батьківщина» та Ірина Геращенко «Європейська солідарність», закликали відкликати законопроект, однак їх не підтримали і тепер депутати в сесійній залі мають вирішити його долю. На думку опозиції, закон призведе до втрати самостійності України і сприятиме дезінтеграційним процесам.

Основні новації

Основними новелами змін є:

-розширення кола осіб, які набувають громадянство України за територіальним походженням шляхом віднесення до кола осіб, які мали прадіда та прабабу, які народилися або постійно проживали на територіях, що входили до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (зміни до статті 8); очевидно береться досвід Польщі, Греції, Румунії, Угорщини та тієї ж Росії, яка намагається повернути назад всю діаспору і спростити процедуру прийняття свого громадянства;                                                                                                        

- виключення вартості процедури оформлення припинення іноземного громадянства з підстав, за яких особа може не виконувати зобов'язання припинити іноземне громадянство (незалежна від особи причина неотримання документа про припинення іноземного громадянства) і подати, натомість, декларацію про відмову від іноземного громадянства. Запровадження цих змін матиме наслідком звуження кола осіб, які користуючись вказаною підставою подають декларацію про відмову від іноземного громадянства, фактично залишаючись у громадянстві іншої держави (особами з множинним громадянством) (зміни до статей 1, 8 – 10);

-визначення категорій осіб, які для набуття громадянства України замість подання зобов'язання припинити іноземне громадянство матимуть право подавати декларацію про відмову від іноземного громадянства (зокрема, до таких осіб належатимуть особи, які уклали контракт на проходження військової служби у Збройних Силах України); особи, які мають визначні заслуги перед Україною або прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України; особи, які нагороджені державною нагородою України; особи, які є громадянами держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, що зазнали у країні своєї громадянської належності переслідувань через політичні переконання, що підтверджується документом, виданим Міністерством закордонних справ України; діти таких осіб (зміни до статей 1, 8 – 10);  

-запровадження для набуття громадянства України за територіальним походженням або поновлення у громадянстві іноземцем, який є громадянином держави, включеної урядом до переліку держав, громадяни яких мають право на подання присяги громадянина України. При цьому передбачається, що до зазначеного переліку держав не можуть бути включені держави, визнані Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом (зміни до статей 1, 8 – 10);

-перегляд підстав втрати громадянства України, а саме виключення з підстав для втрати громадянства такої норми як добровільне набуття повнолітнім громадянином України громадянства іншої держави та віднесення до таких підстав прийняття особи до громадянства України внаслідок обману, у тому числі невиконання зобов'язання, взятого особою в зобов'язанні припинити іноземне громадянство, декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства, порушення присяги громадянина України (пропоновані зміни до статті 19 Закону);

-запровадження судового порядку скасування рішення про встановлення, оформлення належності до громадянства України (пропоновані зміни до статті 20-1 Закону);

-уточнення підстав скасування рішення про оформлення набуття громадянства, а саме визначення, що його набуто внаслідок обману, у тому числі невиконання зобов'язання припинити іноземне громадянство або повернути паспортний документ іноземця (пропоновані зміни до статті 21 Закону);

-розширення підстав набуття громадянства України дітьми, у тому числі внаслідок усиновлення, встановлення опіки, піклування (зміни до статей 7,11,12 Закону);

Подвійне громадянство від Зеленського: без «за», лиш тільки «проти»_1

Iгор Коломойський має аж три паспорти: український, iзраїльський i кiпрський.

Крім того, законопроектом пропонується внесення змін до низки законів України, передбачивши подання декларації про відсутність іноземного громадянства особами, які претендують на обрання на виборні посади або бути прийнятими на державну службу, на службу до органів місцевого самоврядування, проходження служби в правоохоронних органах та збройних силах тощо.

Позиція офісу президента

В Офісі вважають, що прийняття цього законопроекту удосконалить правові механізми функціонування інституту громадянства.

Позиція противників

Даний законопроект несе в собі ризики легалізації подвійного громадянства, внаслідок чого деякі ворожі країни зможуть використати «кримський сценарій», коли Росія до 2014 року в Криму масово роздавала свої паспорти, а потім, прикриваючись захистом «своїх громадян», анексувала півострів.

Підводні камені

Не зрозуміла роль так званої «декларації відмови» від громадянства. Не прописано, яку вона має форми, зміст і наслідки. Особа може усно зазначити, що відмовляється від громадянства іншої держави, але юридичних наслідків це не матиме і вона де-факто матиме два паспорти.

Ситуація із землею. Нещодавно парламент відкрив ринок землі, заборонивши її мати іноземцям. Що заважає умовному Петеру Ткачуку з Торонто за наполяганням корпорацій податися на громадянство, а потім торгувати землею. Або Джордж Сорос, якого дуже люблять окремі представники влади, захоче отримати громадянство і так само торгувати землею (а його йому можуть надати «за великі досягнення перед Україною). Крім того, в проекті передбачено, що визначені урядом країни, громадяни яких можуть отримати український паспорт (крім Росії).
Невизначена ситуація з армією. Умовний житель Закарапаття може відслужити в українському війську, а тоді без перешкод піти служити в угорську армію (знову ж таки покарання за два паспорти не передбачено).

Подвійне громадянство від Зеленського: без «за», лиш тільки «проти»_3

Невдовзі вона належатиме не українцям?

Ситуація з заробітчанами. Уряд Дениса Шмигаля вже задекларував своїм завданням обкласти податками усіх заробітчан. Очевидно даний законопроект спрямований і ще й на тих, хто через подвійне оподаткування захоче позбутися українського паспорта, маючи громадянство умовно кажучи Угорщини чи Румунії. Тоді таким заробітчанам скажуть: «все нормально, працюйте, маєте подвійне громадянство, але платіть нам сюди податки».
Ситуація з так званими «соросятами» - особами, які обслуговують в Україні інтереси великих західних корпорацій, США та Джорджа Сороса. Багато іноземців не мають громадянства України, однак займають топ-посади в наглядових радах, у керівництві великих підприємств. За цим законом, вони не мають право цього робити бо не є українцями за паспортом. Хоча складно уявити, аби особа відмовилася добровільно від громадянства США, очевидно, що тут присутні популістичні норми, адже публічна заява, що особа відмовляється від громадянства іншої країни юридичних наслідків не тягне. Тому топ-менеджери Заходу і далі зможуть вільно отримувати свої мільйонні зарплати.

Загалом ситуація нагадує часи президентства Віктора Януковича, коли в Україну приїжджав патріарх Кирило з Росії, він теж закликав зробити для нього виключення і надати йому ще й українське громадянство.

Замість післямови

Законопроект дуже сирий. Звичайно у багатьох країнах є подвійне громадянство, однак для України, яка оточена ворогами, такі непродумані швидкі рішення можуть мати негативні значення. А Офіс президента своїми проколами вже показав, який президент таке і оточення, тому цим людям не варто довіряти.

Автор : Микола Шевчук
Читайте також:
Політика
Тепер за роз'їжджання на позашляховиках у межах вітчизняних екосистемах каратиметься штрафом. Водії мають врахувати зміни у законодавстві.
13 січня, 06:07
Економіка
Верховна Рада IX скликання підтримала пропозицію щодо заборони трансжирів у харчових продуктах. Здоров'я нації повернулася у порядок денний.
09.09.2024, 14:52
Опінії
Навіть найдовша дорога починається зі справді доленосного кроку! Дарма, що для московських чортів у рясах цей крок не буде останнім.
23.08.2024, 20:31
Кримінал
Відповідний законопроєкт розроблено для доповнення Кримінального кодексу України статтею 374-1. Певно, слуг Феміди очікують кадрові чистки.
26.10.2023, 17:37
Політика
«Слуги народу», уламки забороненої ОПЗЖ, «Голос» і «Довіра» синхронно виступили проти української нації. Обранцям ближче власна кишеня.
17.10.2023, 17:42
Політика
Попри небажання Зеленського і Єрмака, ЄС і США допомогли Україні підписати закон про декларування.
10.10.2023, 12:15