Полтавське історичне товариство зруйнувало міфи про Ворсклу, підземні ходи та підкову Петра І

ПОЛТАВА
04.11.2016, 09:11
Полтавське історичне товариство зруйнувало міфи про Ворсклу, підземні ходи та підкову Петра І

«Полтавське історичне товариство» провело публічну лекцію «Місто на прикордонні: як формувалася полтавська фортеця», у якій зруйнували головні міфи, пов’язані з Полтавою.

Полтавське історичне товариство зруйнувало міфи про Ворсклу, підземні ходи та підкову Петра І_1

Походження назви Ворскла

Полтавське історичне товариство зруйнувало міфи про Ворсклу, підземні ходи та підкову Петра І_3

Відомо давно, проте мало полтавців знають про те, що назва головної річки у Полтаві походить не з легенди, коли Петро І впустив підзорну трубу у воду тієї річки, тому нібито й прозвав її «Вор-скла». Насправді ж, назва річки складається з тюркського кореня «ворск» (аорс — одна з назв аланів), з болгарським топонімічним суфіксом «-ла».

Полтавські підземні ходи

Полтавське історичне товариство зруйнувало міфи про Ворсклу, підземні ходи та підкову Петра І_5

Дійсно, такі ходи були. Навіть біля Білої Альтанки був один із входів, але зараз він засипаний. Ходять легенди, що ним з’єднані Свято-Успенский собор та монастир, проте, це не так. Причина проста – недостатньо розвинуті технології на XVIIст., бо неможливо прорити підземні ходи поміж двома горами (Іванова та Монастирська), та ще й колись там протікала річка, яка впадала у Ворсклу. Насправді ж підземні ходи з’єднували між собою вежі фортеці. Але через масову забудову міста в минулому столітті, ці ходи завалилися, хоча, ймовірно, ще залишилися ділянки, де катакомби у нормальному стані.

Біла Альтанка має форму підкови коня Петра І

Полтавське історичне товариство зруйнувало міфи про Ворсклу, підземні ходи та підкову Петра І_7

Існує легенда, за якою кінь Петра І-го загубив на цьому місці підкову, через що потім сьогоднішня Біла Альтанка, нібито, була збудована саме у формі підкови. Так, якщо поглянути зверху, то споруда дійсно у формі підкови, але це всього-навсього архітектурний елемент. Подібні альтанки є і у інших містах, і вони також вибудувані у цій формі.

Перша назва вул. Соборності – Прорізна

Полтавське історичне товариство зруйнувало міфи про Ворсклу, підземні ходи та підкову Петра І_9

Або по-іншому – Київський шлях чи Мостова. Чому «Прорізна»? Через те, що через Київську браму вона буквально прорізала фортецю. Починалася ця вулиця ще з передміських хуторів. Також, цією вулицею закінчувався єдиний шлях до Полтави з київського напрямку. Обійти фортецю було взагалі неможливо. Саме тому ймовірним загарбникам потрібно було йти на Полтаву і аж ніяк не обходити містечко. Через це наше місто і було важливим прикордонним форпостом Речі Посполитої та Великого Князівства Литовського не лише у боротьбі з набігами татар, а ще й задля оборони від Московії.

Скільки ж Полтаві років?

Полтавське історичне товариство зруйнувало міфи про Ворсклу, підземні ходи та підкову Петра І_11

Існує дві версії походження міст – академічна та популярна. Академічна поєднує у собі краєзнавство та археологію, а популярна – легенди та міфи, які популярні серед населення. Ще за Радянського Союзу проводилися розкопки, за якими визначили вік Полтави – 800 років. Нескладно здогадатися, що там були знайдені пам’ятки значно старші за віком, та чи можна у ті часи взагалі думку припускати, щоб якесь провінціальне місто було старішим за Москву? Тому «вік» Полтави був штучно зменшений. Тільки у 1982-му році нашому місту різко «докинули» ще майже 300 років. Росіянами запускалися такі версії створення міста, що 1608-го року сюди з Миргородського полку прийшов з 6-ма сім’ями шляхтич Маслов та заснував тут наше місто.

А загалом, перші поселення тут були зафіксовані у добу раннього заліза (VII – IIIст. до н.е.).

Серед цікавих фактів про вшанування історії Полтави можна виділити «ювілейну» ковбасу. Коли 17 років тому проходили святкування 1100-річчя міста, одна з місцевих фірм випустила партію ковбас з написами «Полтаві – 1100 років!» 


вибір редакції
Читайте також:
Полтава
Годі чекати, поки все налагодиться само собою. Запам'ятайте аксіому життя: до змін може привести лише Дія!
вчора, 20:32
Полтава
Банда українофобів на всіх щаблях влади захопила державний апарат України. Прифронтова Полтавщина також у лабетах корумпованих блазнів.
вчора, 19:23
Полтава
Працівники бюджетної сфери буквально по монеті назбирали 6000 гривень. Вказану суму передадуть для нагальних потреб поранених фронтовиків.
10 грудня, 06:06
Полтава
Впродовж 1727-1734 років цей чоловік командував Військом Запорозьким на Лівобережжі. Був серед тих, хто підтримав Івана Мазепу і Карла XII.
09 грудня, 13:41
Полтава
А слуги урода знищують все на місцях.
07 грудня, 15:15
Полтава
Сон чорніючий, горицвіт весняний, шафран сітчастий, ковила волосиста і пірчаста. Ця флора не перебуває під охороною держави на Полтавщині.
06 грудня, 08:28