Працювали у гірських умовах: як збільшити пенсію?

ЕКОНОМІКА
25.08.2020, 14:37
Працювали у гірських умовах: як збільшити пенсію?
Фото: Google

Чимало громадян не знають того, що умови їхньої роботи можуть бути причиною для більшої пенсії.

У зв’язку з підвищенням мінімально необхідного стажу для отримання пенсії, у значної частини громадян України виникають проблеми з оформленням пенсій. І якщо роки, яких «бракує» для отримання пенсії можна докупити, то із її розмірами не все так однозначно.

Цікавим нюансом є Закон «Про статус гірських населених пунктів в Україні». Чимало українців не здогадуються про його наявність, а відповідно і втрачають шанс на більшу пенсію.

Скажімо, особа, яка мешкає в Полтаві, але працює за трудовим договором кухарем на гірськолижному курорті в Карпатах, або видобуває там нафту, або навчається, може отримувати доплату, вийшовши на заслужений відпочинок.

У Законі, який ми зачепили вище, у статті 5 прописано:

«Статус особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, надається громадянам, що постійно проживають, працюють або навчаються на денних відділеннях навчальних закладів у цьому населеному пункті, про що громадянам виконавчим органом відповідної місцевої ради видається посвідчення встановленого зразка».

Умови оплати праці осіб, які працюють у гірських районах, встановлюються Кабінетом Міністрів України. При цьому розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків. Тобто, якщо була нарахована пенсія у 2000 грн, мають доплачувати ще 400 грн щомісяця.

Також у законі чітко прописано, що до гірських населених пунктів належать міста, селища міського типу, селища, сільські населені пункти, які розташовані у гірській місцевості, мають недостатньо розвинуті сферу застосування праці та систему соціально-побутового обслуговування, обмежену транспортну доступність.

Критеріями віднесення населених пунктів до категорії гірських є:

1) Розташування населеного пункту або частини його, на якій проживає більш як третина мешканців цього населеного пункту, на висоті 400 метрів і вище над рівнем моря на території, рельєф якої дуже розчленований байраками, водотоками тощо, та розміщення 50 і більше відсотків сільськогосподарських угідь у межах цього пункту на схилах крутістю 12 градусів і більше;

2) Якщо на одного жителя припадає менш як 0,25 гектара ріллі, або при її відсутності — менш як 0,60 гектара сільськогосподарських угідь;

3) Суворі кліматичні умови: холодна і довга зима (середня тривалість — не менше 115 днів, середньодобова температура повітря у січні не перевищує -4‎℃), прохолодне коротке літо (середня тривалість — не більше двох місяців, середньодобова температура у липні не перевищує +20‎℃), велика кількість опадів (середньорічна сума опадів у рідкому і твердому стані — не менше 600 міліметрів), мають місце селеві явища, повені, вітровали, снігові намети, сейсмічність землі.

Автор : Микола Шевчук
Читайте також:
Кримінал
Відповідний законопроєкт розроблено для доповнення Кримінального кодексу України статтею 374-1. Певно, слуг Феміди очікують кадрові чистки.
26.10.2023, 17:37
Політика
«Слуги народу», уламки забороненої ОПЗЖ, «Голос» і «Довіра» синхронно виступили проти української нації. Обранцям ближче власна кишеня.
17.10.2023, 17:42
Політика
Попри небажання Зеленського і Єрмака, ЄС і США допомогли Україні підписати закон про декларування.
10.10.2023, 12:15
Економіка
Ай, да Володька Зеленський, переграв усіх, не тільки відвертих критиків, але, що найголовніше, власних урядовців-профанів.
01.06.2023, 17:09
Опінії
Держава відокремила себе від громадян і насаджує хибну модель примусових і обмежувальних взаємовідносин. Це небезпечно під час війни.
13.05.2023, 17:01
Політика
Російський диктаторський режим невдовзі остаточно опиниться серед міжнародних ізгоїв, як Північна Корея, через терор проти України.
21.12.2022, 16:51