Правозахисники вимагають створити закон, який захистить громадян від арештів їх банківських рахунків
Соціальні виплати українців залишаються юридично незахищеними.
Попри те, що клієнти банків зобов’язані під час відкриття окремого рахунку зазначити, що він відкривається для зарахування заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законодавством України соціальних виплат, жодна згадка в законодавстві про те, що такий рахунок є спеціальним, тобто захищеним від арешту коштів на ньому, відсутня.
Про це інформує координатор мережі громадських приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини Наталя Козаренко на їх офіційній сторінці у ФБ.
«Коли йдеться про можливі арешти банківських рахунків, на які зараховуються заробітна плата, пенсія, стипендія та інші соціальні виплати, наприклад, через заборгованість, то виникає проблема, що потребує невідкладного вирішення на рівні законодавця...Ситуацію можна було б вирішити, якщо закріпити на законодавчому рівні спецстатус банківських рахунків, на які зараховуються вказані виплати і які передбачені ст. 73 Закону», – підкреслила Козаренко.
Правник переконана, що таке запровадження захистить права малозабезпечених боржників, розвантажить суди та Міністерство юстиції України від зайвих скарг на дії державних та приватних виконавців.
Вона також пояснює:
- з одного боку, законодавець передбачив, що частина коштів повинна залишатися у боржника – на прожиття (відповідно до Закону України «Про виконавче провадження»);
- з іншого – існує низка судових рішень, зокрема й рішення Верховного Суду, які вказують, що після зарахування на рахунок отримувача кошти є його власністю і втрачають свій цільовий статус (пенсій, соціальних виплат), та набувають статус вкладу, тож стягнення можуть вважатися законними.
Разом з тим, більш глобальними питаннями, наприклад, захистом власників земельних паїв у яких, згідно з останніми законодавчими рішеннями «Слуг народу», банки зможуть відбирати землю сільгосппризначення, правозахисники поки що не переймаються.