Про все і ні про що: Кабмін представив проєкт боротьби з корупцією
Передбачається створення стратегії на 4 роки роботи.
На офіційному сайті Верховної Ради опублікували текст проєкту Закону №4135 «Про засади державної антикорупційної політики на 2020–2024 роки».
Проєкт внесений Кабінетом міністрів України, але стоїть підпис голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександра Новікова.
Метою документу, як пишуть урядовці, є досягнення суттєвого прогресу в запобіганні та протидії корупції, а також забезпечення злагодженості й системності антикорупційної діяльності усіх органів державної влади та органів місцевого самоврядування, передусім завдяки затвердженню та успішній реалізації Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки.
Що пропонують чиновники?
Велике значення у проєкті надається Державній антикорупційній програмі (ДАП).
Засади ДАП на відповідний період визначаються Верховною Радою України в Антикорупційній стратегії, яка затверджується законом.
НАЗК розробляє проєкт Антикорупційної стратегії відповідно до вимог Закону в році, наступному за роком завершення дії попередньої Антикорупційної стратегії, не пізніше 1 серпня.
Проєкт ДАП вноситься на розгляд Кабінету Міністрів України не пізніше ніж за місяць до закінчення строку для її затвердження, встановленого Антикорупційною стратегією на відповідний період.
За потреби при НАЗК може бути створено Координаційну робочу групу з питань антикорупційної політики як консультативно-дорадчий орган.
Результати виконання заходів державної антикорупційної програми НАЗК публічно представляє Кабінету Міністрів України щорічно до 1 квітня.
Спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції щорічно до 15 лютого, а у рік після завершення дії державної антикорупційної програми до 1 лютого подають до НЗАК статистичну інформацію про результати своєї роботи з обов’язковим зазначенням таких даних:
а) кількість зареєстрованих кожним зі спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції повідомлень про кримінальні корупційні правопорушення та кількість обвинувальних актів, переданих до суду у провадженнях про кримінальні корупційні правопорушення;
б) кількість оперативно-розшукових справ, заведених спеціально уповноваженими суб’єктами у сфері протидії корупції, та їх результативність;
в) кількість осіб, стосовно яких складено обвинувальні акти щодо вчинення ними кримінальних корупційних правопорушень, а також протоколи про вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією;
г) кількість осіб, стосовно яких набрав законної сили обвинувальний вирок суду щодо вчинення ними кримінальних корупційних правопорушень, а також на яких накладено адміністративне стягнення за правопорушення, пов’язане з корупцією (з виокремленням інформації про осіб, провадження щодо яких здійснювалися у зв’язку з повідомленнями викривачів) тощо.
Що ми маємо по суті?
У проєкті немає жодної конкретики. В Україні вже функціонує купа антикорупційних органів, але результатів не видно.
Деякі експерти пишуть, що все це нагадує профанацію та імітацію роботи. Тобто, чиновники пишуть красиві законопроєкти, які не містять конкретики та реального значення.