Протести проти коронавірусу: провалений тест на солідарність

Опінії
20 лютого, 12:44
Протести проти коронавірусу: провалений тест на солідарність

Це усе відбувається під час війни, коли солідарність є єдиною стратегією виживання.

Політолог

Ситуація з масовими протестами проти розміщення громадян України, що прилетіли з Китаю, в різних містах ще раз підкреслює проблему колективної взаємодії українців між собою. 

Це усе відбувається під час війни, коли солідарність є єдиною стратегією виживання. І, на жаль, першою умовою солідарності в таких обставинах є готовність піти на обмеження заради колективного захисту. І ось це прийняття наших же людей із Китаю було дуже важливим тестом, який наші громадяни провалили.

Можна, звісно, послатися на демократію і бажання більшості людей як головне джерело прийняття управлінських рішень, однак і тут мушу заперечити.

Демократія – річ специфічна, і діє лише в специфічних умовах, тобто в першу чергу в національній державі. Якщо ви не знаєте базових засад колективної солідарності, не визнаєте суспільства – ніяких демократичних засад для вас з часом не стане. Бо порядок у суспільствах з такою логікою мислення, "моя хата скраю", наводиться, врешті, кийками і за усіма правилами політичної архаїки.

Окремо варто звернути увагу на цінності нашого суспільства. Найбільш придатною для розгляду цього питання видається діаграма, створена соціологом Рональдом Інглхартом.

Протести проти коронавірусу: провалений тест на солідарність_1

Там існують осі цінностей: секулярність і традиційність, і цінності виживання проти цінностей самореалізації. Друга вісь якраз дуже важлива для розуміння українського контексту: ми на ній знаходимося якнайближче до цінностей виживання.

Це означає, що думання про те, чим харчуватися завтра і звідки брати гроші – основне для наших громадян. На жаль, роздуми про гідність, моральні чесноти, місце себе в суспільстві, місце суспільства в собі знаходяться на іншому полюсі. 

Це ще одна проблема сучасної України, яка настільки тонка, що одночасно всюдисуща і непомітна. Але вона дедалі більше проступає через наше сьогодення: ми не вміємо довіряти, і кожен малий подразник доводить наше суспільство до сказу. 

На жаль, стратегія влади в такій ситуації так само ніяка. Бо влада, очевидно, складається з тих самих людей, що мислять про заробіток на завтра, а зовсім не про гідність.

Так, коронавірус піде в небуття. А ми залишимося з недовірою сам на сам, чекаючи наступний інфопривід, який роздуємо до рівня катастрофи.

Спеціально для «Останнього Бастіону»

Читайте також:
Причиною відставки офіційно названа незадовільна робота у сфері комунікації.
23 лютого, 06:58
«Арсен Аваков, мразота ти остання! Ти не просто чорт, ти – смердюче дно і рано чи пізно, але понесеш відповідальність за все».
22 лютого, 15:20
Більша частина новосанжарських виборців віддала свої голоси за «Слугу народу».
21 лютого, 08:40
Вся історія повернення людей з провінції Ухань до України – це суцільне ганьбище.
21 лютого, 08:15
За попередніми даними поліція затримала 24 особи.
21 лютого, 06:29
Цьому передували вечірні сутички поліціянтів з місцевими жителями, які заблокували дорогу до медичного закладу.
20 лютого, 20:16