Протести проти коронавірусу: провалений тест на солідарність

Опінії
20.02.2020, 12:44
Протести проти коронавірусу: провалений тест на солідарність

Це усе відбувається під час війни, коли солідарність є єдиною стратегією виживання.

Політолог, голова Центру політичних студій "Доктрина"

Ситуація з масовими протестами проти розміщення громадян України, що прилетіли з Китаю, в різних містах ще раз підкреслює проблему колективної взаємодії українців між собою. 

Це усе відбувається під час війни, коли солідарність є єдиною стратегією виживання. І, на жаль, першою умовою солідарності в таких обставинах є готовність піти на обмеження заради колективного захисту. І ось це прийняття наших же людей із Китаю було дуже важливим тестом, який наші громадяни провалили.

Можна, звісно, послатися на демократію і бажання більшості людей як головне джерело прийняття управлінських рішень, однак і тут мушу заперечити.

Демократія – річ специфічна, і діє лише в специфічних умовах, тобто в першу чергу в національній державі. Якщо ви не знаєте базових засад колективної солідарності, не визнаєте суспільства – ніяких демократичних засад для вас з часом не стане. Бо порядок у суспільствах з такою логікою мислення, "моя хата скраю", наводиться, врешті, кийками і за усіма правилами політичної архаїки.

Окремо варто звернути увагу на цінності нашого суспільства. Найбільш придатною для розгляду цього питання видається діаграма, створена соціологом Рональдом Інглхартом.

Протести проти коронавірусу: провалений тест на солідарність_1

Там існують осі цінностей: секулярність і традиційність, і цінності виживання проти цінностей самореалізації. Друга вісь якраз дуже важлива для розуміння українського контексту: ми на ній знаходимося якнайближче до цінностей виживання.

Це означає, що думання про те, чим харчуватися завтра і звідки брати гроші – основне для наших громадян. На жаль, роздуми про гідність, моральні чесноти, місце себе в суспільстві, місце суспільства в собі знаходяться на іншому полюсі. 

Це ще одна проблема сучасної України, яка настільки тонка, що одночасно всюдисуща і непомітна. Але вона дедалі більше проступає через наше сьогодення: ми не вміємо довіряти, і кожен малий подразник доводить наше суспільство до сказу. 

На жаль, стратегія влади в такій ситуації так само ніяка. Бо влада, очевидно, складається з тих самих людей, що мислять про заробіток на завтра, а зовсім не про гідність.

Так, коронавірус піде в небуття. А ми залишимося з недовірою сам на сам, чекаючи наступний інфопривід, який роздуємо до рівня катастрофи.

Спеціально для «Останнього Бастіону»

Читайте також:
Світ
Бюджетники вийшли на протести проти примусової вакцинації
28.10.2021, 09:50
Світ
На вулицях Белфасту спалахнули справжні вуличні бої невдоволених жорстким локдауном мешканців Північної Ірландії з поліцією.
03.04.2021, 16:45
Політика
Друга хвиля COVID-19 може бути вигідною владі, передусім, в контексті місцевих виборів в Україні 25 жовтня.
11.08.2020, 15:33
Світ
У Болівії зростає народне невдоволення діями тимчасового уряду, який не справляється з викликами пандемії коронавірусної інфекції.
29.07.2020, 10:39
Світ
На велелюдному мітингу у середмісті Сан-Паулу помітили червоно-чорний прапор із білим тризубом.
27.05.2020, 09:06
Світ
Верховний суд Вісконсину скасував постанову уряду штату про обов'язкову самоізоляцію та зняв низку обмежень для підприємців.
14.05.2020, 13:13