путін формує нові сили для протистояння з НАТО

путін формує нові сили для протистояння з НАТО

Кремль розширює набір до армії, збільшує виробництво озброєння та модернізує інфраструктуру вздовж північних кордонів росії.

Росія будує бази та розширює військову присутність поблизу кордону з Фінляндією, що може свідчити про плани переміщення роздутого війська після можливого припинення вогню в Україні.

Про це йдеться в матеріалі The Telegraph.

Нові супутникові знімки показують ряди наметів для військових, розширення військових баз і оновлення арктичних аеродромів навпроти північно-східного флангу НАТО — це може стати передвісником майбутньої війни.

Сигнали спостерігаються і в інших місцях: Кремль активізує військовий набір, нарощує виробництво озброєння і модернізує логістичну інфраструктуру вздовж кордонів з Норвегією, Фінляндією та країнами Балтії.

Фінські військові чиновники стверджують, що наразі масштаби цього нарощування невеликі, але його мета — підготуватися до перекидання десятків тисяч солдатів та військової техніки до кордону та далі на північ — в Арктику.

Хоча безпосередньої загрози немає, вони заявили The Telegraph, що загроза є дуже реальною. Вони вважають, що мають до п’яти років, поки Москва зможе відновити свої сили до тривожного рівня, якщо повномасштабна війна в Україні завершиться.

«Ми приєдналися до НАТО, тому передбачали це», — сказав генерал-майор Самі Нурмі, начальник стратегії Сил оборони Фінляндії. За його словами, армія «дуже уважно спостерігає та відповідно готується».

«Те, що ми бачимо — це підготовка до майбутнього», коли Росія поверне війська з України, сказав він The Telegraph. «Кількість військових на наших кордонах зросте».

Він додав: «Ми не бачимо негайної загрози для Фінляндії».
путін формує нові сили для протистояння з НАТО_1

У вівторок Дональд Трамп висловився в тому ж дусі. Відреагувавши на військові маневри росії, президент США заявив, що він «зовсім не хвилюється» і що Фінляндія та Норвегія будуть «дуже в безпеці».

Фінляндія, яка була змушена поступитися територіями Радянському Союзу під час Другої світової війни, десятиліттями дотримувалася нейтралітету, допоки не приєдналася до НАТО у 2023 році після вторгнення владіміра путіна в Україну.

Вступ країни до Альянсу збільшив протяжність кордону НАТО з росією на 1345 км, що змінило стратегічну військову ситуацію в Північній Європі.

Генерал-майор Нурмі тверезо, але прагматично оцінює нову інфраструктуру і плани переміщення військ росії. «Ми не хочемо панікувати», — сказав він. Спостереження за ситуацією за кордоном — «це наша щоденна справа вже сотні років».

Супутникові знімки показують, що в Каменці, менш ніж за 65 км від Фінляндії та 225 км від Гельсінкі, розташовано понад 130 нових наметів. База, яка не використовувалася до 2022 року, тепер може вмістити до 2000 солдатів.

росія також розширює військову інфраструктуру навколо міста Петрозаводськ — за 160 км від кордонів Фінляндії та Норвегії. Це місто може стати новим штабом північно-західних військ Москви у разі конфлікту з НАТО.

На знімках також зафіксовано зростання активності на арктичних аеробазах радянської епохи в Сєвєроморську-2 та Оленьї, куди перемістили стратегічні бомбардувальники Ту-22 та Ту-95 з ядерною здатністю. Російські гелікоптери також були помічені в Мурманську вперше за два десятиліття.

росія змушена переміщувати дороге військове обладнання на північ, щоб убезпечити його від українських дронів, які атакують авіабази по всій країні.

Проте в НАТО побоюються, що Москва прагне розширити свою військову присутність дедалі північніше, щоб посилити контроль над ресурсами в Арктиці — регіоні, який стає ареною нової геополітичної боротьби.

«Арктика — це важливий театр майбутнього», — сказав генерал Нурмі. «Це не зміниться. Ми тісно співпрацюємо з нашими арктичними союзниками, щоб оцінити плани росії».

Зміни відбуваються також на організаційному рівні: російська армія реформується для протидії зростаючій, на її думку, загрозі НАТО на північному заході.

путін формує нові сили для протистояння з НАТО_3

Торік Москва відновила великий Ленінградський військовий округ, щоб посилити військову присутність біля Фінляндії, Естонії та Латвії. Невеликі бригади, які були там до війни в Україні, будуть майже утричі збільшені — до дивізій чисельністю понад 10 000 осіб.

Цей процес уже розпочався. У Каменці, де збудували ряди наметів, 138-а мотострілецька бригада стала 69-ю мотострілецькою дивізією.

«Це продовження військових планів ще до 2022 року та відповідь на нову геополітичну ситуацію після вступу Швеції та Фінляндії до НАТО», — сказав Еміль Кастехельмі, аналітик фінської організації Black Bird Group, яка відстежує переміщення російських військ.

Його думка: важко однозначно трактувати дії росії як виключно оборонні чи наступальні. «Є багато сценаріїв і невизначеностей».

У лютому данська розвідка попередила, що росія може розпочати велику сухопутну війну в Європі вже протягом п’яти років, якщо війна в Україні заморозиться. Інші вважають, що для цього Москві вистачить лише двох років.

Є й інші ознаки того, що російські військові не готуються до миру. Путін наказав збільшити чисельність армії до 1,5 мільйона військових, проти мільйона до вторгнення в Україну. Військові витрати росії цього року досягнуть 6% ВВП, тоді як країни НАТО витрачають у середньому 2,71%. Виробництво танків зростає, але їх не відправляють в Україну.

російські гібридні атаки на Фінляндію, як і на інші держави НАТО, теж активізуються. Вони включають глушіння GPS-сигналів на кордоні, пошкодження підводних кабелів та інші акти саботажу в країні. Це розцінюється як спроба Москви дестабілізувати Захід і помститися за підтримку України.

На східному кордоні Фінляндії перші 35 км з запланованих 200 км паркану заввишки 4,5 метра, укріпленого колючим дротом, камерами і сенсорами, були завершені в середу. Це сталося після того, як Гельсінкі звинуватило Москву в організації міграційної кризи — частини «гібридної операції».

Те, що відбувається за тим кордоном, є «високим пріоритетом», сказав Ярмо Ліндберг, депутат парламенту Фінляндії та начальник штабу оборони у 2014–2019 роках.

Однак, як і інші фінські чиновники, він зберігає спокій щодо маневрів: «Останні переміщення і будівництво — лише ще одна тактична чи оперативна зміна у довгому ряді російських дій».

Колишній генерал погоджується, що відновлення військових можливостей росії на півночі після виснаження через війну в Україні займе до п’яти років. Але процес уже триває.

Однак, за його словами, «питання на мільярд євро» — що росія зробить далі?

Якщо в Україні буде укладено мирну угоду, фіни «будуть уважно стежити, куди будуть перекинуті війська по всій росії. Чи повернуться ті самі частини на наші кордони, чи з’являться нові? Чи це будуть лише солдати? Чи також системи ППО, радари, системи радіоелектронної боротьби?» — сказав Ліндберг.

Чи готова Фінляндія до майбутнього? «Ми знаємо, що росія завжди становитиме загрозу для нас. Ми будемо готові. Ми вже готові».
Автор : Іван Сірко
вибір редакції
Читайте також:
Політика
WP розкрила непублічні причини відходу Маска з політики.
19:33
Війна
Раніше він координував військову допомогу Україні та формував політику щодо регіону.
11:26
Політика
Голова партії «Тиса» Петер Мадяр заявив, що один з затриманих українських шпигунів має зв’язки з партією Віктора Орбана «Фідес».
вчора, 15:00
Війна
Лідери США та Європи сподіваються залучити Ватикан до мирних переговорів між Україною та рф, але Кремль у цьому не зацікавлений.
вчора, 11:22
Політика
Маск став мішенню таємної російської кампанії, метою якої було проникнення в його найближче оточення.
22 травня, 17:32
Політика
Старший син президента США Дональд Трамп-молодший заявив, що, можливо, колись балотуватиметься на посаду президента.
21 травня, 18:04