Путінська РФ шикує в останнє — The Economist
Кремлівський бункерний щур витрачає по-великому і відправляє російську економіку у шалений політ. Як довго триватиме кривава вечірка?
Таке доволі слушне питання поставили у редакції одного із провідних британських видань The Economist. Москві вдалося стабілізувати ситуацію, тому передбачається зростання ВВП РФ більш ніж на 3% у реальному вираженні — швидше за ВВП 95% країн із сильною економікою.
У всьому світі зростає занепокоєння із приводу економіки — Америці та Канаді зростає рівень безробіття, а споживчі настрої залишаються пригніченими; Європейська спілка продовжує загравати з рецесією; про комуністичний Китай навіть не згадуємо. Однак є одне місце на Землі, де настрій зовсім інший.
Попри на позір люті санкційні обмеження і статус держави-ізгоя, економіка РФ впевнено зростає. Виявляється, вакханальні витрати під час військового конфлікту справді дають поштовх розвитку економіки — у травні та червні активність «значно зросла», за словами голови Центрального банку Ельвіри Набіулліної.
Інші показники активності у «реальному часі», в тому числі опублікований банком «Goldman Sachs », говорять про те, що економіка прискорюється (див. графік нижче — прим. ред.). Рівень безробіття на московії близький до історичного мінімуму; рубль почувається чудово (принаймні, так говорять тамтешні чинуші — прим. ред.).
Щоправда, інфляція надто висока — у червні ціни зросли на 8,6% у річному обчисленні, що набагато вище за цільовий показник центрального банку в 4%, але з урахуванням того, що грошові доходи зростають на 14% у річному обчисленні, покупна. швидко збільшується. На відміну від багатьох інших, росіяни почуваються добре у відношенні економіки.
Споживча довіра, що вимірюється російським Державним статистичним агентством, набагато вища за середній рівень з того часу, як диктатор путін прийшов до влади у 1999 році. Можна було б очікувати, що він накручує цифри, але умовно незалежна соціологічна організація «Левада-центр» виявила не менш разючі тенденції (див. графік нижче — прим. ред.).
Лише один раз за минулі три десятиліття настрої були вищими. Впевненість росіян у власному фінансовому становищі, згідно з офіційними даними РФ, нещодавно підскочила до історичного максимуму; вони схильні робити великі покупки, такі як автомобіль чи диван, а ресторани переповнені.
2023 року росіяни імпортували на 18% більше бренді, ніж у 2019-му, за нашою оцінкою, і на 80% більше витратили на імпорт ігристого вина. Тим часом структура олігарха гєрмана грєфа «Сбербанк», — найбільший фінансовий інститут росії, — зазначає, що у червні 2024-го загальні споживчі витрати зросли на 20% у номінальному вираженні порівняно із минулим роком.
Нещодавно отримані редакцією видання The Economist дані різко контрастують із показниками за 2010-ті роки, коли обсяги виробництва та доходи населення зростали повільно або не росли зовсім. До 2018 року реальні зарплати були не вище, ніж у 2012-му, тож люди були ситі по горло.
Недомаганню сприяв раунд санкцій, які Захід запровадив 2014 року після відторгнення в України Криму. Коронавірусна пандемія та черговий шквал західних санкцій, запроваджених уже після 24.II.2022 суттєво посилили фінансові проблеми пересічних росіян, але не спричинили суспільно-господарчої кризи.
Чим пояснюється такий поворот? Заманливо поставити у заслугу російський експорт — путінській банді за посередництва олігархів вдалося перенаправити вуглеводні, які колись призначалися для Європи, в інші регіони світу: перш за все в Азію (Індія, КНР, Монґолія) та Африку.
Справи російських олігархів і компаній, якими вони керують, йдуть краще, ніж можна було припустити на початку військового конфлікту. Хоча насправді нещодавні експортні показники РФ — це не те, про що варто говорити, писати й стверджувати всередині РФ, адже ціни на нафту нижчі, ніж пару років тому.
У першому кварталі 2024 року загальна вартість фізичного експорту росії була на 4% нижче в доларовому вираженні, ніж за той же період 2023-го, і на третину нижче, ніж у 2022-го. Задля розуміння прискорення економіки, зверніть увагу на два наступні аспекти макроекономічної політики.
- Перший — це фіскальна політика, бо путін відмовився від жорсткої економії.
Цього року дефіцит бюджету РФ складе 2% ВВП, що дуже багато за її мірками, і фінансується він в основному коштом величезних фінансових резервів, накопичених у 2010-х роках. По суті, росія заощаджувала вчора, щоби відриватися сьогодні.
Загальний обсяг державних витрат зріс у середньому на 15% у 2022 та 2023 роках, і трохи менше зростання заплановано на цей рік. Більшу частину цих додаткових витрат міністри спрямовують на воєнну агресію проти України.
Відомості, надані редакції видання The Economist пресслужбою Банку Фінляндії, підтверджують, що витрати росії на війну цьогоріч зростуть приблизно на 60%, дозволивши збільшити виробництво зброї та боєприпасів, а також покласти гроші в кишені людей. У липні путін подвоїв федеральну премію для тих, хто записується на війну, з 195 000 рублів ($2200) до 400 000 рублів, до якої доплачують ще й регіональна влада.
Уряд відправляє величезні суми на компенсації сім'ям загиблих у бою, а російські витрати не обмежуються лише військовими витратами. Диктатор путін виділяє гроші на соціальні виплати: у червні він підвищив пенсії деяким одержувачам майже на 10%.
Тим часом уряд також витрачає великі кошти на інфраструктуру, включаючи будівництво шосе від Казані до Єкатєрінбурґа, двох міст, розташованих за 729 км один від одного; загалом, витрачають практично на все, що йому спаде на думку. Прем'єр-міністр мішустін нещодавно похвалився урядовою програмою з оплати відпочинку дітей в окупованому Криму.
- Друга причина «вечіркової економіки» — незвичайна монетарна політика.
Задля того, щоби впоратися із високою інфляцією, Центробанк підняв відсоткові ставки з 7,5 до 18%; можливо, на підході ще одне підвищення. Це має ефект зміцнення рубля, залучаючи іноземні інвестиції із «дружніх» країн, таких як Китай та Індія, що, своєю чергою, знижує ціни на імпорт і, відповідно, інфляцію.
Це також спонукає людей заощаджувати, скорочуючи споживчі витрати. За нормальної економіки (тобто мирного часу — прим. ред.) підвищення ставок також вдарило б по боржниках — домогосподарствам і компаніям, — оскільки їхні витрати на погашення взятих у банках позик зросли б.
Проте кремлівський режим майже повністю убезпечив реальну економіку від погіршення монетарної політики. Існує безліч схем, що бентежить — на початку 2024-го уряд РФ значно спростив для споживачів процедуру призупинення виплат за кредитами, якщо вони можуть довести, що їхній дохід зменшився або вони «постраждали від надзвичайної ситуації».
Банки запропонували кредитні канікули солдатам, які перебувають на фронті в Україні. Програма іпотечного кредитування, нещодавно закрита, зберігала ставки за кредитами на рівні 8%, що менше половини поточної ставки — у рамках програми «промислової іпотеки» кредити підприємствам видавалися за ставкою всього 3% на рік.
Окрім того, банки зазнають тиску, щоби не підвищували ставки надто сильно, бо якщо фінансовий сектор втрачає прибуток, держава часто компенсує різницю. Таке втручання має очевидні наслідки.
Згідно з офіційними даними, у першому кварталі 2024-го домогосподарства витрачали 11% свого наявного доходу на обслуговування боргів — приблизно стільки, скільки 2021-го, коли політична ставка була набагато нижчою. За минулий рік відсоткова ставка, з якою стикаються домогосподарства та фірми, зросла, але приблизно наполовину в порівнянні з директивною ставкою.
Нові кредити на позір виглядають «здоровими», а тому їхній рівень серед компаній зростає більш ніж на 20% на рік. Починаючи від 24.II.2024 незабезпечені споживчі кредити зростали приблизно так швидко, як номінальна зарплата, тобто дуже швидко.
Але, як довго триватиме ця вечірка? Спроби путіна стримати зростання відсоткових ставок призведуть до вищого зростання інфляції та її тривалішого зростання, тож в якийсь момент люди можуть роздратуватися через зростальну вартість життя.
Крім того, кремлівський бункерний дід не може вічно підтримувати дефіцит бюджету — за нинішніх темпів фінансові резерви РФ будуть вичерпані через 5 років або близько того; одночасно уряд зіткнеться з високими витратами на позики. Але поки що путіну потрібно виграти війну і саме тому кривава вечірка триває.
Між тим, як раніше вже повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», попри санкції мільярди банкнот доларів і євро надходять до росії. На жаль, країни походження більше половини загальної суми не вказані.