Реформа СБУ: що не так із законопроєктом Зеленського

Опінії
19.10.2020, 09:18
Реформа СБУ: що не так із законопроєктом Зеленського
Фото: Liga.Net

Команда "гаранта" внесла до парламенту законопроєкт, який суттєво скорочує і демілітаризує СБУ.

Журналіст, історик

У Верховній Раді продовжуються дискусії навколо законопроєкту №3196 "Про внесення змін до Закону України "Про Службу безпеки України" щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України".

Авторами є представники Офісу президента. Він вже викликав неоднозначні реакції у суспільстві.

Що пропонується?

Проєктом Закону передбачається викласти в новій редакції Закон України "Про Службу безпеки України" та внести зміни до низки законодавчих актів України з питань діяльності Служби безпеки України, зокрема: Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Повітряного кодексу України, законів України "Про національну безпеку України", "Про оперативно-розшукову діяльність", "Про контррозвідувальну діяльність" та багатьох інших.

У проєкті пропонують прописати, що Служба безпеки України (СБУ) правоохоронний орган, підпорядкований президенту, підконтрольний Верховній Раді.

Проєкт надає право СБУ проводити досудове розслідування, оперативно-розшукову діяльність, складання адміністративних протоколів, конспірація, право на прослуховування (однак для цього треба ухвала суду, при цьому це буде цілком таємно, а такий дозвіл не може перевищувати 6 місяців), отримання інформації про послуги, роботу під прикриттям та відрядження на підприємства, одержувати інформацію, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо.

Завдання СБУ визначені наступні:

1) протидія розвідувально-підривній діяльності;

2) боротьба з тероризмом та кібертероризмом;

3) контррозвідувальний захист, у тому числі економічного добробуту України;

4) попередження, виявлення та припинення злочинів проти основ національної безпеки, миру і безпеки людства, розповсюдження зброї масового ураження та інших злочинів, які становлять загрозу державній безпеці України;

5) охорона державної таємниці.

До складу (структури) СБУ має входити Центральне управління, регіональні органи, заклади (підрозділи закладів) і установи; Антитерористичний центр.

При цьому виникає питання стосовно долі медичних, навчальних закладів СБУ, їх чекає реорганізація і переведення в підзвітність інших органів.

Голова СБУ призначається на посаду та звільняється з посади Верховною Радою за поданням президента на 6 років.

На цю посаду може бути призначений громадянин України, який володіє державною мовою та має вищу освіту (конкретно яку не вказано, а отже будь-яку).

Не може бути призначена на посаду голови особа, яка впродовж трьох останніх років керувала партією, перебувала за кордоном, має іноземне громадянство, має борги по аліментах.

До СБУ приймаються на добровільній основі громадяни України, які володіють державною мовою, спроможні за своїми діловими та моральними якостями, освітнім рівнем і станом здоров'я ефективно виконувати посадові (службові) обов'язки.

Не приймуть до структури особу:

1) яка визнана недієздатною або обмежено дієздатною;

2) яка відповідно до медичного висновку має захворювання, що перешкоджає виконанню посадових (службових) повноважень;

3) яка відмовилася від взяття зобов'язань дотримуватися обмежень та заборон, установлених Законом України "Про запобігання корупції";

4) звільнена зі служби (роботи) за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією;

5) засуджена за вчинення умисного злочину (крім реабілітованої особи) або була звільнена від кримінальної відповідальності за вчинення умисного злочину з нереабілітуючих підстав;

6) яка має судимість за вчинення злочину з необережності, якщо така судимість не погашена або не знята;

7) звільнена з військових формувань, правоохоронних органів, судів, органів прокуратури, інших державних органів, органів місцевого самоврядування у зв'язку зі: службовою невідповідністю; позбавленням військового (спеціального) звання у дисциплінарному порядку; систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; встановленням за результатами спеціальної перевірки відомостей, які не відповідають установленим законодавством вимогам для зайняття посади; вчиненням дисциплінарного проступку, який передбачає звільнення; появою на роботі у нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння; вчиненням за місцем роботи розкрадання (у тому числі дрібного) майна власника, встановленого вироком суду, що набрав законної сили, чи постановою органу, до компетенції якого входить накладення адміністративного стягнення або застосування заходів громадського впливу;

8) яка відмовляється від проведення стосовно неї та її близьких родичів перевірок, передбачених законодавством;

9) яка має громадянство (підданство) іншої держави;

10) яка має заборгованість зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців із дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання;

11) стосовно якої набрало законної сили рішення суду про визнання її активів або активів, набутих за її дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави.

При цьому в СБУ не буде військовослужбовців.

Ті які ними є зможуть перейти в оновлену СБУ і отримати спеціальні знання, ті хто відмовиться – буде звільнений в запас.

Однак, якщо станом на 31 грудня 2021 року заходи із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії Росії у Донецькій та Луганській областях не завершені, комплектування СБУ військовослужбовцями продовжується та припиняється не пізніше ніж через рік після завершення таких заходів.

Передбачається скорочення працівників СБУ.

У 2021 році їх має бути 25 тисяч, а у 2027 – вже 15 тисяч!

Тобто після реформування протягом наступних 6 років чисельність спецслужбістів має скоротитися на 10 тисяч.

Планують оновити та фінансове забезпечення співробітників СБУ.

Воно буде складатися з посадового окладу; окладу за спеціальним званням, надбавки за ранг державного службовця; надбавки за вислугу років (3% окладу за кожен рік); надбавки за службу в умовах режимних обмежень; надбавки за виконання особливо важливих завдань (не більше 50% окладу); надбавки за знання і використання іноземної мови; надбавки за науковий ступінь та вчене звання; премій; інших доплат та надбавок, на які особа має право; допомога на оздоровлення (в розмірі місячного грошового забезпечення).

Найменший оклад буде 10 прожиткових мінімумів (зараз становить 2118*10= 21 180 грн) найбільший 75 для голови СБУ (2118*75= 158 850 грн).

При цьому фінансування СБУ повинно бути на рівні не менше 0,45% запланованого обсягу внутрішнього валового продукту (ВВП).

Продовження читайте у наступній частині...

Читайте також:
Політика
За даними американської розвідки, колишнього президента України Віктора Ющенка у 2004 році отруїли російські спецслужби
23.11.2024, 18:15
Війна
Серед українських підлітків шириться небезпечний тренд – співпраця з ФСБ.
09.10.2024, 17:55
Політика
Про зв'язки Дурова з ФСБ годі й говорити.
31.08.2024, 19:34
Політика
А сам Telegram використовує для передачі мережевого трафіку виключно російські компанії, які тісно співпрацюють із ФСБ.
29.08.2024, 14:00
Війна
Росіяни розгорнули мережу вербування диверсантів у Польщі і країнах Балтії. Як це працює?
13.07.2024, 18:57
Війна
росія впливає навіть на освітній процес.
07.05.2024, 16:45