Рейдернути та знищити - лозунг ДБР
Теруправління ДБР у м. Полтаві, за підтримки фонду державного майна, знищує чергову пам'ятку архітектури
У серпні 2020 року в.о. директора Державного підприємства "Державний проектний інститут містобудування "Міськбудпроект" (м. Полтава)" був призначений Шатеха Олександр Миколайович.
За попереднього керівництва проектного інституту, на підприємстві утворилася велика заборгованість із заробітної плати, хоча кошти на діяльність інституту виділялися.
У зв'язку з цим, колишній керівник інституту Самойленко Євген Олександрович не став чекати на звільнення, та звільнився із займаної посади сам. Інститут на три місяці лишився без керівника.
Виконувачем обов'язки керівника на цей час був призначений Верховод Сергій Іванович, але ситуація не змінилася: гроші продовжували поступати на рахунки інституту, але зникали у невідомому напрямку, інститут навіть перестав сплачувати податки, що привело до втручання податкової, яка наклала штраф у майже 500 000 грн, це при тому, що фонд заробітної плати складав близько 350 000 грн у місяць (разом з податками).
Саме у такому становищі Олександр Шатеха 25.08.2020 року прийняв керівництво ДП «Державний проектний інститут містобудування «Міськбудпроект» (м. Полтава)».
Але після призначення на посаду Олександр Шатеха зіткнувся з ситуацією, коли Фонд державного майна (який є засновником підприємства) не хотів призначати комісію для передачі ТМЦ.
У регіональному представництві Фонду державного майна новому керівнику повідомили, що приміщення інституту було виставлено на приватизацію.
Довідково
Частина споруди у якій знаходиться ДП «Державний проектний інститут містобудування «Міськбудпроект» (м. Полтава)» має статус пам’ятки архітектури місцевого значення.
Двоповерхова, вона була зведена на початку ХХ століття — у стилі цегляної еклектики. Пізніше був добудований 3-й поверх.
Там розміщувався відомий у місті готель та ресторан «Монголія», згодом там базувався Полтавський аероклуб. Пізніше до будівлі переїхав «Міськбудпроект», заснований у 1949 році він був обласною проектною організацією «Облпроект» при обласному відділі у справах архітектури, згодом — Полтавським філіалом проектного інституту «Укрміськбудпроект» (з 1961 року), й у 1993-му отримав сучасну назву.
20 серпня 2020 року будівлю ДП «Державний проектний інститут містобудування «Міськбудпроект» (м. Полтава)» було внесено у оновлений перелік єдиних майнових комплексів державних підприємств і їх структурних підрозділів, приватизацію яких розпочато у 2018-2019 роках.
9 вересня 2020 року Фонд державного майна опублікував на сайті Prozorro.Продажі світлини будівлі зсередини та зовні — як об’єкта на приватизацію шляхом продажу — з повним описом.
У регіональному відділенні Фонду державного майна почали вимагати у очільника інституту підписання Форми №2 б(д) - "Відомості про нерухоме державне майно".
Олександр Шатеха відмовився підписувати дану форму, оскільки товарно-матеріальні цінності йому офіційно не передавалися та комісія для передачі ТМЦ не створювалася. Новий очільник інституту продовжував наполягати на створенні комісії, але у регіональному управлінні ФДМ відмовлялися це робити.
Через місяць, коли комісію не було створено, Олександр Шатеха створив комісію самостійно, включивши до неї співробітників інституту.
За результатами проведеної інвентаризації ТМЦ виявилося, що з 808 закріплених за інститутом найменувань ТМЦ - близько 200 були відсутні, або були в розграбованому стані.
Акти інвентаризації були направлені до ФДМ з проханням : або списати відсутні ТМЦ, або прийняти з цього приводу якесь законне рішення. Списати їх не могли, бо вони вже були заявлені на торги для приватизації.
Як їх заявили на торги без проведеної інвентаризації - незрозуміло. Тобто, Фонд державного майна свідомо включив відсутнє майно до лоту, який був виставлений на торги.
Як виявилося, за статутом інституту, ТМЦ не є власністю самого ДП «Державного проектного інституту містобудування «Міськбудпроект» (м. Полтава)», а мали бути передані йому у користування від Фонду державного майна.
Але такого акту в інституті не виявилося. Проте ТМЦ перебували на балансі інституту.
Також в інституті не виявилося документів на саме приміщення за адресою м. Полтава вул. Гоголя 25.
Приміщення інституту складається з двох будівель : старої, яка має статус пам’ятки архітектури місцевого значення; та нової, побудованої у 1963 році.
Більше того, будівля 1963 року побудови навіть не була введена в експлуатацію, відповідні акти були відсутні. Вдалося знайти лише дозвіл на будівництво.
У 1993 році було заведено картку інвентарних засобів, у яку було вписано - дослівно: "приміщення 1963 року побудови".
Тобто регіональне відділення ФДМ виставило на продаж приміщення, на яке не було документів.
Пізніше було виявлено лише технічний паспорт на будівлю, але акту введення в експлуатацію будівлі так і не було.
У зв'язку з цим новий очільник інституту звернувся до державного реєстратора, щоб отримати витяг з державного реєстру нерухомості. І як виявилося за адресою м. Полтава вул. Гоголя 25 у державному реєстрі відсутні дані про нерухоме майно, ба більше, навіть кадастрові номери земельних ділянок не присвоєні.
Отже, фактично фонд державного майна виставив на приватизацію нерухоме майно, яке новий власник навіть не зможе на себе зареєструвати.
Олександр Шатеха повідомив регіональне управління Фонду державного майна про те, що приватизація нерухомого майна інституту неможлива.
Через певний час представники Фонду держмайна знову почали вимагати від очільника інституту підписання Форми №2 б(д).
У березні до Олександра Шатехи завітали представники ДБР - керівник ТУ ДБР у місті Полтаві Денис Маньковський та його заступник по госп. частині Руслан Стеценко.
ДБРівці заявили очільнику ДП «Державного проектного інституту містобудування «Міськбудпроект», що вони прийшли оглянути приміщення інституту, оскільки вони збираються туди перемістити ТУ ДБР у місті Полтаві.
Очільник "Міськбудпроекту" пояснив Маньковському та Стеценку, що він такі питання не вирішує і їм потрібно звертатися до Фонду державного майна.
28 квітня 2021 з'явилася постанова Кабінету міністрів України № 376-р про "Про передачу будівель у м. Полтаві", відповідно до якої :
1. Передано Державному бюро розслідувань будівлю (літер А-1-6) по вул. Гоголя, 25, у м. Полтаві із сфери управління Фонду державного майна із закріпленням її на праві оперативного управління за Державним бюро розслідувань.
2. Передано будівлю (реєстраційний номер 1155345253101) по вул. Соборності, 37, у м. Полтаві із сфери управління Державного бюро розслідувань до сфери управління Фонду державного майна.
Варто зауважити, що у розпорядженні КМУ будівля "Міськбудпроекту" не має реєстраційного номеру, на відміну від будівлі ДБР.
На виконання розпорядження КМУ працівники ДБР запропонували Олександру Шатесі оглянути приміщення за адресою Соборності, 37 у місті Полтаві, де на той час знаходилося ТУ ДБР у місті Полтаві, у яке мав переїхати "Міськбудпроект".
Олександр Шатеха пішов оглядати приміщення не сам, а з головним архітектором інституту та головним інженером.
Оглянувши приміщення, представники інституту зробили офіційний висновок про те, що приміщення за адресою вул. Соборності, 37 у місті Полтаві знаходиться в аварійному стані і самих представників ДБР потрібно звідти виселити, оскільки будівля може завалитися у будь-який час.
Цей висновок було направлено у Фонд державного майна. Після чого Олександра Шатеху, в черговий раз, викликали до регіонального управління ФДМ, де вимагали виконання постанови Кабміну.
Очільник "Міськбудпроекту" пояснив, що ДБР не зможе зареєструвати на себе нове приміщення, оскільки воно не здане в експлуатацію і відсутнє у державному реєстрі нерухомості.
У регіональному управлінні ФДМ заявили, що представники ДБР знайдуть правильного державного реєстратора, який зареєструє це приміщення.
У фонді держмайна продовжували вимагати від очільника "Міськбудпроекту" підписання Форми №2 б(д), що він категорично відмовився робити, оскільки це є злочином.
Згідно діючого законодавства дане приміщення, як самочинно збудоване та не введене у експлуатацію належить територіальній громаді і міська рада у будь-який час може звернутися до суду та визнати за собою право власності на дане приміщення (дуже дивно, чому місто цього досі не зробило).
Після цього склалася дуже дивна ситуація : Департамент будівництва, містобудування та архітектури Полтавської ОДА та Управління капітального будівництва Полтавського міськвиконкому перестали давати замовлення для "Міськбудпроекту".
У порівнянні з 2020 роком виручка та державні замовлення інституту зменшилися у два рази.
У цей же час на Олександра Шатеху чинився шалений тиск з боку працівників ДБР, які вимагали від нього підписання Форми №2 б(д).
Згодом до "Міськбудпроекту" завітали представники ДБР уже з Києва, які наполягали на підписанні ним документів, а вони, своєю чергою, обіцяли "вирішити усі питання". Він відмовився підписувати будь-які документи на вимогу ДБРівців.
У вересні 2021 року до Олексндра Шатехи зателефонували з регіонального управління ФДМ та заявили, що при його призначенні вони помилилися і він не та людина, з якою можна "вирішувати питання".
Очільник "Міськбудпроекту" відмовлявся підписувати будь-які документи до того часу, коли приміщення буде офіційно введено в експлуатацію та на нього належним чином будуть оформлені всі необхідні документи.
Виявилося, що у Фонді держмайна немає жодних документів на будівлю "Міськбудпроекту".
Але це не влаштовувало представників ДБР.
Крім того, у приміщенні ДБР за адресою вул. Соборності, 37 (яке є пам'яткою архітектури) вже почали частково міняти вікна. Як зазначив Шатеха, там почали ставити віконні рами вартістю в 400 євро за шт., закуплені по завищених у три рази цінах.
Далі до "Міськбудпроекту" завітав заступник Маньковського по оперативній роботі, разом з іншими співробітниками ДБР.
Очільнику "Міськбудпроекту" заявили, що якщо він далі буде перешкоджати рейдерському захопленню приміщення, то в нього у кабінеті буде організовано обшук, де знайдуть те, що вони привезуть з собою.
28 вересня 2021 року Шатеху викликали до ФДМ у Києві, де йому заявили що будівлю потрібно передавати, а сам інститут буде виставлено на приватизацію. Коли Шатеха пояснив представникам Фонду держмайна, що приміщення вул. Соборності, 37 є аварійним, питання з передачею будівлі відпало.
Після цієї наради, у коридорі Фонду держмайна Олександра Шатеху зустрів Маньковський, який "дивним чином" там опинився саме у цей час, та почав йому погрожувати.
8 жовтня 2021 року Олександра Шатеху повторно викликали до Фонду державного майна, разом з працівниками ФДМ там були і співробітники ДБР.
Олександру Шатесі видали довіреність, яка дає йому право продавати будівлю інституту.
10 жовтня у кабінет до Шатехи завітали співробітники ДБР, які погрозами змисили очільника інституту підписати форму № 2 б(д) - "Відомості про нерухоме державне майно", яку вони самі виготовили та принесли йому на підпис.
На фоні цього в Олександра Шатехи стався напад аритмії, що змусило його звернутися до лікарів.
Наступного дня очільник інституту відправив листа, де описав ситуацію, та відмовився від свого підпису.
Після цього ДБР та регіональне відділення ФДМ почали діяти іншим способом. Вони почали тиснути на управління капітального будівництва, щоб інститут не отримував замовлень. Через колишнього очільника інституту вони вийшли на юриста "Міськбудпроекту" і разом з нею почали саботувати роботу інституту. Загалом управління капітального будівництва мало б заплатити інституту близько 13 мільйонів гривень, чого б мало цілком вистачити на кілька років роботи інституту. Але кошти на рахунки інституту не надходили.
4 січня 2022 року до "Міськбудпроекту" поштою надійшов наказ про звільнення Олександра Шатехи з займаної посади.
Наказ Фонду державного майна України за № 2338 було датовано 29 грудням 2021 року.
Але наказ про звільнення Олександра Шатехи було підписано не очільником Фонду державного майна, а першим заступником голови Фонду державного майна України Ольгою Батовою, при цьому, вона не була особою, яка виконувала обов'язки голови ФДМ України.
14 Лютого 2022 року Олександр Шатеха звернувся до Фонду Державного майна України з проханням підтвердити повноваження Ольги Батової, але відповіді так і не отримав.
Звільнення Олександра Шатехи відбулося з грубим порушенням норм Кодексу законів про працю України. Його не було ознайомлено з наказом про звільнення у встановлений законом строк, не проведено повного розрахунку та не внесено запису до трудової книжки.
У зв'язку з цим, Олександр Шатеха був змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.
Лише 10 червня 2022 року, через 4 місяці після звернення Олександра Шатехи, Фонд державного майна України направив йому наказ з кадрових питань (особового складу) Фонду державного майна України.
Відповідно до даного документу Ольга Батова має право лише підписувати затверджені фінансові плани суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління фонду.
Тобто, вона не мала права підписувати накази з кадрових питань.
Судова тяганина між Олександром Шатехою та Фондом державного майна триває до сьогодні. Суд першої інстанції відмовив Олександру Шатесі у стягненні з Фонду державного майна невиплаченої заробітної плати, наразі справа знаходиться в Апеляційному суді Полтавської області.
Сама ж Ольга Батова 26 липня 2022 року написала заяву про звільнення. З лютого по серпень 2022 року вона була в.о голови Фонду державного майна України.
27 вересня Кабінет міністрів призначив першим заступником голови Фонду державного майна (ФДМУ) Дмитра Клименкова, звільнивши з цієї посади Ольгу Батову.
Відповідні розпорядження № 830-р та № 832-р від 27 вересня оприлюднено на офіційному урядовому порталі.
Згідно із повідомленням пресслужби ФДМУ, Клименков займатиметься питаннями відновлення роботи найбільших державних підприємств та впровадження сучасних корпоративних стандартів управління.
Останні 9 років він працював в компанії "Міжнародні Авіалінії України" Ігоря Коломойського та партнерів, де очолював напрямок інфраструктури та логістики. До цього протягом семи років працював у шведській компанії Ericsson, де, зокрема, відповідав за планування проєктів та їх реалізацію під ключ.
Але і сама Ольга Батова не лишилася без роботи.
6 листопада Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, під проводом Єрмака, ухвалила рішення про забезпечення примусового відчуження у власність держави (Єрмака) акцій ПАТ "Укрнафта", ПАТ "Укртатнафта", АТ "Мотор Січ", ПрАТ "АвтоКрАЗ" та ПрАТ "Запоріжтрансформатор".
Ольгу Батову було призначено на посаду члена наглядової ради ПАТ "Укртатнафта".
Повертаючись до "Міськбудпроекту", варто зауважити, що замість Олександра Шатехи в.о. директора інституту було призначено Андрія Юрійовича Крюкова.
При цьому жодної комісії про передачу майна та ТМЦ створено не було, тобто Крюков прийняв інститут без жодних документів.
Але цікавіше інше.
Андрій Крюков є колишнім підлеглим Дениса Маньковського.
У 2019 році заступник Андрій Крюков був начальником Першого оперативного відділу (з дислокацією у м.Полтаві) / Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Полтаві.
Денис Маньковський, не зумівши "знайти спільну мову" з очільником "Міськбудпроекту", вирішив поставити на його місце свою людину, яка буде лояльною до ДБР.
Нагадаємо, що у 2018 році тодішній керівник ТУ ДБР розташованого у місті Полтаві Володимир Тимошко заявив про плани на реставрацію приміщень та фасаду як про громадський внесок для міста.
Але з 2018 року у ДБР встигли тільки розробити проект за 1,5 млн грн і витратити 2 млн грн на будівельні матеріали. Разом із супутніми роботами, усе обійшлося у 5,1 млн грн.
У 2018 та 2019 році ДБРівці двічі замовляли "Поточний ремонт приміщення" (ремонт покрівлі будинку по вул. Соборності, 37 у м. Полтаві).
У 2018 році за ремонт заплатили 199 900 грн.
У 2019 році за ремонт заплатили 190 893 грн.
За два роки на ремонт даху будівлі було витрачено майже 400 тисяч гривень.
У 2020 році вартість реставрації будівлі оцінили у понад 100 млн грн, але коштів центральний апарат так і не виділив.
Ба більше, ТУ ДБР розташоване у місті Полтаві, через два роки, почало заявляти, що будівля не достатньо придатна для структури ДБР. Виявилося (через два роки), що перший поверх фактично взагалі не пристосований для розміщення людей, на другому поверсі довелося облаштувати пластикові кабінети у залі, а на третьому кабінетів для працівників не вистачало.
У 2019 році ДБРівці встановили кондиціонери на фасаді будівлі, яка є пам’яткою архітектури.
Тоді детективи НАБУ здійснювали досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом пошкодження службовими особами територіального управління ДБР, розташованого у місті Полтава, будинку генерал-губернатора шляхом встановлення на ньому кондиціонерів.
Результати розслідування досі невідомі, як невідомо і те, чи було притягнуто співробітників ДБР до відповідальності. Невідомо, куди поділися кондиціонери, на які вже було витрачено бюджетні кошти.
Адміністрація ДБР почала шукати для себе додаткове приміщення або просто іншу — більш придатну будівлю. Тоді ж ДБРівці "поклали око" на приміщення ДП «Державний проектний інститут містобудування «Міськбудпроект» (м. Полтава)», на вул. Гоголя, 25.
Після того, як ДБРівці поставили "свою людину" очільником "Міськбудпроекту", вони розпочали процедуру переїзду з приміщення на вул. Соборності 37 до нового приміщення на вул. Гоголя 25.
Ось у такому стані Денис Маньковський залишив історичну будівлю у самому центрі міста.
Після переїзду ТУ ДБР розташованого у місті Полтаві до будівлі "Міськубудпректу", Денис Маньковський та його підлеглі продовжили свою діяльність у сфері руйнації пам'яток архітектури.
У будівлі, яка має статус пам'ятки архітектури місцевого значення влаштували суцільний погром, ДБРівці облаштовують там кімнату для зберігання зброї, влаштовують перепланування та реконструкцію будівлі під власні потреби. Зрозуміло, що жодних дозволів на проведення даних робіт у силовиків немає.
Заручившись підтримкою Фонду загарбання державного майна, Денис Маньковський, Руслан Стеценко та інші ДБРівці вже почали "освоєння" та руйнацію чергової пам'ятки архітектури міста Полтави.
Але Полтавська міська рада та депутати, які ще кілька років тому переймалися питанням будівлі "Міськбудпроекту", чомусь зараз про це мовчать. Фактично вони віддали історичну будівлю у розпорядження манкурта Маньковського, який не вміє нічого робити ні як правоохоронець, ні як управлінець. Єдине що в нього добре виходить - руйнувати та освоювати бюджетні кошти і допомагати державному зраднику Іллі Киві.
У грудні 2021 року ТУ ДБР у місті Полтаві закрило кримінальне провадження щодо злочинів Киви, Чередніченка та інших членів ОЗУ.
Десятки років у місті нічого не відновлюється та не будується, окрім багатоповерхівок, котрі руйнують архітектурний стиль Полтави та історичний вигляд нашого міста. Натомість у самому центрі міста було зруйновано, спалено та знищено більшість будівель, що входять до архітектурного ансамблю круглої площі - що є єдиним на пострадянському просторі композиційно завершеним архітектурним ансамблем доби губернського класицизму.
Андрій Матковський, Олександр Мамай, Олександр Удовіченко, депутати Полтавської міської ради, Денис Маньковський... - всі вони уособлюють "вразливу негоду", яка спіткала наше місто та продовжує його руйнувати роками.