"Укрнафту", "АвтоКрАЗ" та "Мотор Січ" передадуть у власність держави

ПОЛІТИКА
07.11.2022, 13:41
"Укрнафту", "АвтоКрАЗ" та "Мотор Січ" передадуть у власність держави

Хто буде управляти націоналізованими активами ? Коломойський вже лобіює своїх "менеджерів" ?

Стратегічно важливі підприємства, пов’язані з Костянтином Жеваго, Ігорем Коломойським, Вячеславом Богуслаєвим та Костянтином Григоришиним переходять у власність держави.

Про це повідомляє медіа агенція "Останній Бастіон" з посиланням на Економічну правду.

Як зазначають журналісти видання, 6 листопада Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ухвалила рішення про забезпечення примусового відчуження у власність держави акцій ПАТ "Укрнафта", ПАТ "Укртатнафта", АТ "Мотор Січ", ПрАТ "АвтоКрАЗ" та ПрАТ "Запоріжтрансформатор".

Компаніям Коломойського в "Укрнафті" належить близько 42% акцій. Державі в особі НАК "Нафтогаз" до цього належали 50% плюс 1 акція. Власниками інших акцій є міноритарні акціонери. "Укрнафта" є найбільшою нафтовидобувною компанією України.

В "Укртатнафті" олігарх спільно з партнером Геннадієм Боголюбовим володіють близько 60%. Інші – в НАК "Нафтогаз". Ключовим активом "Укртатнафти" є Кременчуцький нафтопереробний завод, який у травні вивели з ладу російськими ракетними обстрілами.


Нагадаємо, у 1994 році на базі Кременчуцького НПЗ була створена компанія "Укртатнафта" відповідно до указів президентів України та Татарстану.

Раніше 18,296% акцій "Укртатнафти" належало структурам, близьким до "Татнєфті", міністерство майна Татарстану володіло 28,7788% акцій, ще 8,6% акцій належало безпосередньо "Татнєфті".

Проте внаслідок судових розглядів в Україні частка татарстанських акціонерів у НПЗ була практично обнулена, а на підприємстві з'явилися нові акціонери, близькі до групи "Приват" Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.

У 2014 році арбітраж виніс рішення на користь "Татнєфті" та зобов'язав Україну виплатити російській компанії компенсацію у розмірі $112 млн, а також відсотки. У тому ж році Україна програла апеляцію.

Із 2017 року "Татнєфть" через федеральний суд США у Вашингтоні намагається стягнути з України цю суму згідно рішення арбітражу.

Україна заявила, що справа не повинна розглядатися в американському суді, адже "Татнєфть" не довела, що Україна має будь-які активи в США, тому немає підстав для розгляду цього питання в цій країні.

"Татнєфть" зі свого боку заявила, що українські суди виявилися не заслуговуючими довіри, і що арбітраж зазвичай розглядається в судах США.

У 2020 році окружний суддя США Коллін Коллар-Котеллі виніс рішення на користь "Татнєфті", а в 2021 році Апеляційний суд округу Колумбія підтвердив виконання рішення.

Українські адвокати звернулися до Верховного суду США з проханням розглянути цю справу після лютневого вторгнення росії, стверджуючи, що юридичну боротьбу слід вести в українських судах.

Адвокати України, звернулися до Верховного суду США з проханням розглянути апеляцію з огляду на зв'язки "Татнєфті" з російським урядом та тривалу війну рф. "Татнєфть", стверджує Україна, використала цю справу для нападу на "третіх осіб, які є невід'ємною частиною національної безпеки України" напередодні повномасштабного вторгнення.

Міністерство юстиції США не втручалося у цю справу, проте висловило занепокоєння, що українські документи, передані "Татнєфті", могли бути передані російському уряду.

02 лисопада стало відомо, що Вахітовський районний суд Казані заочно заарештував бізнесменів, колишніх власників "ПриватБанку" Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.

Як повідомили у пресслужбі суду, їх обвинувачують у розкраданні понад 800 тисяч тонн нафти російської компанії "Татнєфть" у 2006-2007 роках.


Донедавна власником "Мотор Січ" був В'ячеслав Богуслаєв, який у 2017 році продав 56% акцій компанії китайському холдингу Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co Ltd. Через наявність порушень, зокрема щодо дотримання антимонопольного законодавства операції з акціями "Мотор Січі" були заблоковані, а згодом – арештовані. Самого Богуслаєва в жовтні арештували, звинувативши у державній зраді.

Компанія "АвтоКрАЗ" входить в групу "Фінанси та кредит" олігарха-втікача Костянтина Жеваго. Підприємство займається виготовленням великовантажних автомобілів.

"Запоріжтрансформатор" – підприємство-банкрут, яке виробляє трансформаторне та реакторне обладнання. Його власником є Костянтин Григоришин.


Варто нагадати, що 27 вересня Кабінет міністрів призначив першим заступником голови Фонду державного майна (ФДМУ) Дмитра Клименкова, звільнивши з цієї посади Ольгу Батову.

Відповідні розпорядження №830-р та №832-р від 27 вересня оприлюднено на офіційному урядовому порталі.

Згідно із повідомленням пресслужби ФДМУ, Клименков займатиметься питаннями відновлення роботи найбільших державних підприємств та впровадження сучасних корпоративних стандартів управління.

Останні 9 років він працював в компанії "Міжнародні Авіалінії України" Ігоря Коломойського та партнерів, де очолював напрямок інфраструктури та логістики. До цього протягом семи років працював у шведській компанії Ericsson, де, зокрема, відповідав за планування проєктів та їх реалізацію під ключ.

7 вересня Верховна Рада призначила нардепа Рустема Умєрова ("Голос") на посаду очільника Фонду державного майна. Умєров – народний депутат України IX скликання. До обрання нардепом був головним виконавчим директором компанії ASTEM.

До цього Фондом держмайна у статусі в.о. голови керувала Ольга Батова, яка подала у відставку наприкінці липня. Перед відставкою Батова заявила, що Фонд державного майна України (ФДМУ) не може відновити контроль над "Тернопільобленерго", де державі належить 50,99% акцій, проте фактично обленерго контролюється Ігорем Коломойським.

Читайте також:
Політика
Як одіозний олігарх Юрушев хоче взяти під контроль національне багатство України
06 березня, 15:52
Політика
Кабмін відтермінував строк формування реєстру олігархів
01 березня, 10:43
Політика
"Збитковий" ДТЕК Ахметова купив два родовища газу на Полтавщині за 1,3 мільярда
29.11.2022, 15:24
Опінії
Навіщо нам ворог коли в нас є Нафтогаз на чолі з Вітренко та Центренерго на чолі з Коломойським ?
01.11.2022, 10:55
Політика
Верховний Суд дозволив "Укрнафті" не сплачувати державі дивіденди на 2,9 мільярда
29.09.2022, 11:05
Політика
"Укрзалізниця" провела тендер на 154 млн грн: виграв дилер Коломойського, який не мав ані досвіду, ані грошей
15.09.2022, 13:35