Ріші Сунак приватно розробляє плани відновлення зв'язків Британії з ЄС

СВІТ
12.02.2023, 14:44
Ріші Сунак
Ріші Сунак

Війна в Україні та гострота щодо Brexit змушують переосмислити ситуацію, що загрожує негативною реакцією з боку запеклих євроскептиків

Прем'єр-міністр Ріші Сунак в приватному порядку попросив високопоставлених міністрів і посадовців розробити плани відновлення відносин Великої Британії з Європейським Союзом після багатьох років гостроти після Brexit.

Частково спонукувані наслідками вторгнення росії в Україну, високопоставлені державні службовці готують пропозиції щодо того, як Великобританія може тісніше співпрацювати з країнами ЄС у низці політичних сфер. Робота зосереджена на обороні, міграції та так званому економічному державотворенні, яке включає такі питання, як торгівля, енергетика та міжнародні стандарти.

Поворот Сунака до ЄС був описаний міністрами, дипломатами та офіційними особами, які побажали не називати своїх імен, обговорюючи неопубліковані плани.

Офіційні особи Великої Британії сподіваються, що найближчими днями вони зможуть оголосити про вирішення багаторічної суперечки з ЄС щодо торгових домовленостей Північної Ірландії після Brexit. І команда Сунака прагне використати цей прорив як основу для всебічного покращення зв’язків із блоком.

Ріші Сунак приватно розробляє плани відновлення зв'язків Британії з ЄС_1

Однак, щоб досягти цього, 42-річний прем’єр-міністр стикається з делікатним балансуванням, щоб утримати затятих прихильників Brexit у своїй партії та переконати їхніх союзників у Демократичній юніоністській партії зняти своє вето на децентралізований уряд у Північній Ірландії.Навіть якщо йому вдасться це зробити, він зіткнеться зі скептицизмом європейських лідерів, які намагалися вести справи з Великою

Британією протягом останніх семи років, коли країна пробивалася через п’ять різних прем’єр-міністрів, які часто ставилися до ЄС як до боксерської груші для своєї вітчизняної аудиторії. Великобританія також незабаром оприлюднить законодавство про міграцію, яке може суперечити Європейській конвенції з прав людини.
Зміна стратегії Великобританії щодо Європи не була визнанням того, що Brexit був невдалим, наполягав урядовець, стверджуючи, що це відображення мінливої ​​реальності.

Сунак чітко дав зрозуміти європейським лідерам, що він сповнений рішучості розв'язати проблему торгівлі з Північною Ірландією, яка зіпсувала відносини після виходу Британії з блоку. Угода на технічному рівні майже узгоджена, хоча прем’єр-міністру все ще потрібно переконати ДУП і консерваторів, які виступають за вихід з ЄС, не зірвати її.

Ріші Сунак на заводі верфі в Белфасті, грудень 2022 року
Ріші Сунак на заводі верфі в Белфасті, грудень 2022 року

Якщо вдасться вийти з глухого кута, адміністрація Сунака має на меті досягти більш відчутних успіхів політики цього року. Команда Сунака вважає його відносини з президентом Франції Еммануелем Макроном багатообіцяльними, і співпраця з Францією буде важливою, якщо Велика Британія хоче зупинити мігрантів без документів, які перетинають Ла-Манш на невеликих човнах.

Це одна з п’яти обіцянок Сунака виборцям напередодні виборів, які очікуються наступного року.

Цього місяця Сунак і Макрон виступили єдиним фронтом, коли вони обидва приймали президента України Володимира Зеленського, який подорожував з Британії до Франції урядовим літаком Великобританії. Першим випробуванням цієї роботи стане зустріч Сунака з Макроном у Парижі в березні, де він сподівається забезпечити подальший прогрес у питанні перетину мігрантів.

Британія також працює над детальними планами зміцнення оборонних зв’язків з Європою після вторгнення росії в Україну. Це буде зосереджено навколо саміту НАТО в Литві в липні, де деякі високопоставлені члени уряду Сунака хочуть побачити нову інвестиційну обіцянку, що виходить за рамки чинного зобов'язання групи витрачати 2% ВВП на оборону.
Міністр оборони Бен Уоллес закликав збільшити інвестиції у Збройні сили Великобританії, а оновлення Інтегрованого огляду британської оборони, безпеки та зовнішньої політики має бути опубліковано найближчими тижнями.

Володимир Зеленський і Ріші Сунак відвідали військовий об'єкт для тренувань з танками Challenger 2, 8 лютого
Володимир Зеленський і Ріші Сунак відвідали військовий об'єкт для тренувань з танками Challenger 2, 8 лютого

Серед пропозицій, які розглядаються, є офіційні стосунки та діалог у сфері оборони та безпеки між Великою Британією та ЄС, а також юридична угода, яка дозволить легше британським військовим приєднуватися до операцій ЄС. Відповідь Сполученого Королівства на війну в Україні надала чудову можливість взяти на себе більшу роль лідера в структурах командування та управління НАТО, сказав один високопоставлений британський чиновник.


«НАТО має залишатися основним засобом оборони Європи», — сказав речник уряду, додавши, що у міністрів «немає планів» щодо офіційного оформлення оборонних зв’язків з ЄС. Уряд «скористався нашими свободами Brexit» через торгові угоди, вільні порти та реформи фінансових послуг, додав речник.

ЄС, ймовірно, вітатиме тіснішу співпрацю у сфері безпеки, оскільки Великобританія та Франція мають найпотужнішу армію в Європі. Дійсно, коли попередник Сунака Борис Джонсон вів переговори про умови Brexit, ЄС наполягав на більшій співпраці в галузі оборони, але Джонсон відмовився. 

Уряд також хоче тісніше співпрацювати з ЄС щодо спільного експорту оборонної продукції, щоб утримати неєвропейські країни від укладення контрактів з росією та Китаєм. Це може виявитися складнішим у переговорах.

Британські чиновники стурбовані тим, що оборонні компанії Великої Британії можуть бути витіснені з єдиної політики ЄС щодо експорту оборонної продукції, і бачать спільну ініціативу як спосіб застрахувати цей ризик. Франція та Німеччина традиційно намагалися спрямувати великі оборонні контракти на європейські компанії, але нещодавня угода про розробку винищувача з Італією та Японією показує, що це можливо. 

Попри гострі залаштункові розбіжності з Німеччиною, зокрема щодо таких питань, як танки, війна в Україні зробила європейські країни та Великобританію більш узгодженими щодо зовнішньої та оборонної політики, ніж будь-коли за останні десятиліття.

Економічна доля Британії після Brexit поки що визначалася мізерним зростанням і слабкою торгівлею з ЄС. У п’ятницю офіційні дані показали, що торговельний дефіцит Великої Британії з блоком зріс до рекорду в останньому кварталі 2022 року. 

Один британський чиновник сказав, що вони сказали Сунаку, що міцні торговельні відносини з Європою будуть важливими для вирішення економічних викликів майбутнього в таких сферах, як технології, що розвиваються, і для боротьби з такими загрозами, як глобальні потрясіння пропозиції та Китай.

Реальність така, що більш небезпечний світ, зростання авторитаризму та протекціонізму означає, що немає іншого вибору, окрім як тісно співпрацювати з союзниками, сказав чиновник. Це означає відхід від «стратегії божевільного» нещодавнього зіткнення із Брюсселем до більш стабільних стосунків як критичних друзів, додали вони.

Державні службовці розробляють стратегію ланцюгів постачання та імпорту, яка пропонуватиме забезпечити постачання критично важливих товарів, таких як мінерали, з безпечних країн у разі майбутніх потрясінь, подібних до пандемії Covid. Стратегія виробництва напівпровідників окреслить подібний підхід до постачання мікросхем.

Ріші Сунак приватно розробляє плани відновлення зв'язків Британії з ЄС_7

Закон про скорочення інфляції президента США Джо Байдена зосередив увагу в Лондоні на ризиках того, що Великобританія опиниться в центрі двох великих торговельних держав, які проводять протекціоністську політику. Британські міністри звернулися до своїх колег із ЄС, закликаючи їх не завдавати шкоди британським компаніям, оскільки блок розглядає власні масштабні зелені субсидії як відповідь на США.

Великобританія не зможе конкурувати з розміром субсидій США та ЄС, тому замість цього їй доводиться використовувати дипломатію, щоб домовитися про захист британських компаній з обох сторін, сказав один зі знайомих. Ці переговори ведуть міністр з питань бізнесу та торгівлі Кемі Баденок і сам Сунак.

Баденок також відійшла від зосередженості своєї попередниці Ліз Трасс на забезпеченні угод про вільну торгівлю з країнами, що не входять до ЄС, які принесли спірну економічну вигоду, у бік збільшення експорту та інвестицій.

М’яка сила також є ключовою в іншій сфері, де Сунак хоче підвищити актуальність Британії: те, що чиновники називають регуляторною дипломатією. Уряд хоче мати можливість впливати на міжнародні стандарти щодо основних товарів майбутнього, а це означає взаємодію з ЄС.

Автор: Алекс Вікхем, - Bloomberg

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Світ
Вірменія визнала Палестину як незалежну і суверенну державу.
11:47
Світ
В організації ICAN повідомили про оновлення ядерного арсеналу США у п'яти країнах Європи
10:02
Світ
Марк Рютте може стати наступним Генеральним секретарем НАТО
вчора, 18:23
Світ
Він робив ставки на дату виборів
вчора, 11:39
Світ
Минулого тижня лідери найзаможніших країн планети зустрілися в Італії обговорити поточний стан справ. На жаль, однієї дипломатії замало.
19 червня, 21:54
Світ
Попри фіаско військової операції у Ґазі, сіоністи відкрито декларують далекосяжну мету. Йдеться про захоплення арабських країн.
19 червня, 13:38