Різьблення каплиці Росслін: факти, таємниці та змови

13.08.2023, 09:15
Різьблення каплиці Росслін: факти, таємниці та змови

З унікальним різьбленням пов'язана безліч таємниць та інтриг, що оточують це місце.

Вишукане різьблення каплиці Росслін у Шотландії є однією з найкращих у Європі та зображує сцени, які не зустрічаються в жодній іншій каплиці XV століття. З унікальним різьбленням пов'язана безліч таємниць та інтриг, що оточують це місце.

Каплиця Росслін (офіційна назва – Колегіальна каплиця Святого Матвія) – римо-католицька каплиця (нині належить Шотландській єпископальній церкві) у місті Рослін, округ Мідлотіан, Шотландія. Заснована в XV столітті Вільямом Сінклером, 1-м графом Кейтнес з шотландсько-норманської родини Сінклерів, каплиця будувалася близько 40 років, що, можливо, пояснюється великою кількістю різьблення по каменю, що прикрашає стіни по всій території каплиці. Дивовижні історії каплиці та її особливостей надихнули тисячі цікавих відвідати її, щоб самим дізнатися, як це – побувати у знаменитому місці, наповненому історією, таємницями та інтригами срібного екрану.

Каплиця Росслін
Каплиця Росслін

Чи є у різьбленні каплиці Росслін символи Нового Світу?

Можливо, саме символізм цих хитромудрих малюнків і став причиною загадковості каплиці Росслін. Наприклад, вважається, що деякі елементи різьблення у каплиці зображують американський кактус та індійський дудник – рослини, що виростають у Новому Світі. Знати про ці рослини в Шотландії XV було просто неможливо, оскільки Америка була відкрита Христофором Колумбом приблизно через 50 років після завершення будівництва каплиці Росслін.

Щоб пояснити цю аномалію, було висловлено незвичайне припущення, що ці рослини означають зв'язок із лицарями-тамплієрами, які “таємно” відкрили Америку раніше за Колумба. Однак це екстравагантне твердження було спростовано доказами про те, що "американські рослини" виявилися звичайними мотивами в середньовічному мистецтві і не такі вже й унікальні, як прийнято вважати.

Різьблення каплиці Росслін: факти, таємниці та змови_3

Символи масонів та “таємниця” Святого Грааля

Продовжуючи тему тамплієрів, можна сказати, що Вільям Сінклер, на думку деяких, був пов'язаний із цим орденом або був масоном. Однак каплиця Росслін була побудована приблизно через півтора століття після розпаду ордену тамплієрів, а масонства за часів Вільяма Сінклера ще не існувало.

Проте, передбачуваний зв'язок Вільяма Сінклера з лицарями-тамплієрами дозволив створити різні міфи про Рослінську каплицю. Найбільш відомою, мабуть, є історія про те, що в цій каплиці був захований сам Святий Грааль після втечі тамплієрів із Франції до Шотландії.

Це підтверджується так званими масонськими символами на кам'яному різьбленні та популяризовано у книзі Дена Брауна “Код да Вінчі”. Однак ідея про те, що каплиця Росслін стала сховищем Святого Грааля, вкрай малоймовірна, оскільки вона була побудована лише для того, щоб у ній можна було відслужити месу за душі сім'ї Сінклерів. Тим не менш, для багатьох історія Святого Грааля видається набагато привабливішою.

Змови та нехристиянська символіка в Росслінській каплиці

Можливо, ця історія така приваблива через те, що вона пов'язана з недовірою, яку деякі (або багато) з нас відчувають до “істеблішменту”. У цьому випадку це римо-католицька церква. І ось Росслінська каплиця перетворилася на своєрідний бастіон "руху проти істеблішменту".

Мимоволі замислюєшся, а чи не надто широко інтерпретуються подібні речі, чи не вигадуються у нашій свідомості чудовиська та фантоми там, де їх немає. Бідолашний Вільям Сінклер, можливо, перекинувся б у труні, якби дізнався, що історія Росслінської каплиці була до невпізнання спотворена сучасними конспірологами.

Проте різьблення каплиці Росслін справді інтригує, оскільки в ній немає типової християнської символіки. Навпаки, багато хитромудрих візерунків, судячи з усього, сягають зовсім інших вірувань, деякі з яких явно язичницькі. Наприклад, у каплиці та навколо неї знаходиться понад 110 зображень “зелених чоловічків”. “Зелені чоловічки” – це людські обличчя із зеленню навколо них, часто з гілками чи ліанами, що ростуть із носа, рота чи інших частин обличчя.

Згідно з однією з інтерпретацій, "зелена людина" - це древній кельтський бог рослинності, що виглядає з-під різьбленого листя. Він присутній і на найзнаменитішій споруді Россліна - "Стовп учня", на якому ланцюжок драконів охолоджує коріння скандинавського "Дерева життя".

Різьблення каплиці Росслін: факти, таємниці та змови_5

Мотив "зеленого чоловічка" зустрічається в багатьох культурах різних епох по всьому світу і в першу чергу трактується як символ відродження, що представляє собою цикл зростання щовесни.

Проте є й інша думка, за якою “зелені чоловічки” мали уособлювати прогрес у житті. Ці постаті починаються Сході як юнаків і закінчуються північ від вигляді скелетів. На протязі всього шляху “зелених чоловічків” можна простежити біблійні уроки. Таке різьблення цілком доречне в каплиці, оскільки воно нагадує людям про тлінність людського життя і про послання християнства.

Сховані знаки на стелі?

Одна з цікавих особливостей, яка, мабуть, була прихована або, принаймні, на якийсь час втрачена в різьбленні – це музичний код, який був зламаний командою батька та сина у 2005 році.

Про це відкриття писала газета Edinburgh Evening News:

“Пан Мітчелл-старший потребував 27 років ретельного вивчення, щоб визначити тональність і висоту прямокутників і кубів, що прикрашають арки на стелі каплиці Росслін, які він назвав “застиглою музикою”.

Музичні куби
Музичні куби

Пізніше він написав книгу "Музика кубів", в якій дав унікальне уявлення про приховані симфонії, укладені в різьбленні історичної будівлі.

Вважається, що стеля каплиці також зберігає ще одну історію, що інтригує. Письменник Джефф Нісбет повідомив газеті The Herald, що різьблені рельєфи відкривають небезпечні знання:

“Ми бачимо, що Вільям Сінклер зашифрував на своїй стелі дуже натуралістичне послання. Він каже нам, що саме Сонце, діючи у згоді з нахиленою Землею та комахами-запилювачами, змушує все рости, як показано у чотирьох квіткових полях на стелі каплиці. Більше того, оскільки сонячне світло щодня проходить через склепінну стелю Россліна, що зображує все, що росте на Землі, здається правдоподібним, що Вільям символічно і правильно зафіксував, що наша планета, всупереч церковним догмам, щодня повертається навколо своєї осі і щорічно навколо Сонця.

Це було б досить небезпечне послання, якби воно було написане в його каплиці, високо над головами парафіян, що зібралися в Россліні. Історія свідчить, що через 254 роки після заснування Россліна Джордано Бруно був живцем спалений у Римі за сповідання, серед інших єресей, віри в геліоцентричний світ”.

Каплиця Росслін, Мідлотіан, Шотландія – стеля.
Каплиця Росслін, Мідлотіан, Шотландія – стеля.

Це лише одна з останніх цікавих теорій, пов'язаних із сенсом дивовижного різьблення Росслінської каплиці. Хоча вона огорнута безліччю химерних міфів та легенд, слід ретельно відокремлювати факти від добре вивчених теорій, а то й інше від вигадки. Але навіть без фантастичних історій Росслінська каплиця залишається однією з вражаючих і загадкових стародавніх споруд Шотландії.

Читайте також:
Політика
Це сталося після того, як її «розкритикував» журналіст, який неодноразово писав матеріали про «фашистів на Майдані та нацистів у Азові»
18 квітня, 11:31
Світ
Хто ж вийшов на вулиці Нью-Йорка - текстильниці чи повії?
08 березня, 09:33
Опінії
Найбільшого обурення викликав примусовий призов до армії.
04 березня, 09:33
Блоги
Друга світова війна завершилась раніше, ніж Перша світова.
02.09.2023, 13:33
Кримінал
Куди зник тисячолітній меч «Коваль Людота»?
18.08.2023, 10:07
Життя
Капсула часу під назвою "Склеп Цивілізації" буде відкрита у 8113 році.
18.08.2023, 08:33