Роковини депортації естонців, латвійців і литовців
25.III.1949 сталінський режим здійснив примусове виселення уродженців балтійських країн за Урал; свою операцію чекісти назвали "Прибій".
Нині ця трагічна дата щорічно відзначається у Таллінні, Ризі та Вільнюсі як загальнонаціональний і спільний для всіх трьох республік День пам'яті.
Такі відомості оприлюднила інформаційна агенція "Останній Бастіон" із посиланням на міністра закордонних справ Латвії Інару Мурнієце.
Найпасіонарнішу частину корінних народів балтійських країн вивезли вантажними ешелонами як худобу до Сибіру, на Північ Зауралля та у Туркестанські степи (нині Казахстан і Узбекистан – прим. ред.).
Під час масової депортації «навіки й без права повернення до колишнього місця проживання», як наголошувалося у пропагандистських замітках доби пізнього сталінізму, вивезли понад 13 тисяч сімей (тобто, майже 50 тисяч невинних осіб – прим. ред.).
«Сьогодні ми вшановуємо пам'ять жертв комуністичного геноциду і схиляємо голови перед тисячами зламаних доль – жінками, дітьми та чоловіками, яких окупаційна влада намагалася вирвати зі своєї землі. Однак ціль окупаційної влади досягнута не була. Попри відстань і відчуження, попри втрату майже всього, зіткнулися з голодом, стражданнями та смертю близьких під час депортації, вони зуміли зберегти свою любов до своєї землі та цінності, мову і культуру свого народу у серцях», – зазначила під час жалобних заходів у Ризі очільниця МЗС Латвії.
Водночас пані Інара Мурнієце також додала, що сталінський терор нині намагається відтворити у ще більших масштабах путінська Росія на українській землі, де досі актуальні депортації, катування, зґвалтування, викрадення та вбивства лише через національну приналежність українців.
А проте, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що 79 років тому більшовицький режим розпочав чергову етнічну чистку – слідом за чеченцями, калмиками та інгушами депортували балкарців.