«Свято» на крові: 8 березня як трагедія

ІСТОРІЯ
08.03.2023, 16:52
«Свято» на крові: 8 березня як трагедія
Фото: Заман

79 років тому більшовицький режим розпочав чергову етнічну чистку. Слідом за чеченцями, калмиками та інгушами депортували балкарців.

В історію уярмленого кавказького народу трагедія увійшла під назвою Таулуланы кёчгюнчюлюк. Окроплене кров'ю мусульман "свято 8 березня" занапастило тисячі невинних життів.

Рано-вранці старим, жінкам, дітям було наказано негайно збиратися у дорогу. Протягом 24-х годин усе корінне населення балкарських сіл було завантажене у машини й вивезено до найближчих залізничих станцій.

Депортації зазнали всі без винятку, у тому числі прикуті до ліжок люди похилого віку. Вина примусово висланих ешелонами на Сибір балкарців визначалася Кремлем нібито виключно етнічним походженням.

Показово, але у той час, як понад 40 тисяч жінок, дітей і літніх людей змусили пройти муки депортації на Схід, то чоловікам випала зла доля йти на Захід. Всі чоловіки віком від 16 до 65 років стали "гарматним м'ясом" у складі Совєцької армії, котра воювала проти Третього Райху.

У місцях заслання кількість балкарців за 10 років – з 8.III.1944 до 8.III.1954 року – скоротилася на понад 10 тисяч осіб. Народ, який у мирний час за той самий період збільшився чисельно на 20%, втратив 15%; ось така ціна скоєного більшовицькими окупантами злочину.

Лише з розгортанням хрущовської десталінізації, у 1956 році, балкарці були реабілітовані та розпочали своє повернення на історичну батьківщину. Хоча навіть сьогодні на рідній землі вони – чужинці.

Як і їхні сусіди карачаївці, черкеси, адиґи, впокорені російською диктатурою балкарці не сміють здійняти голову, щоби стати на захист власної гідності, пам'яті та свободи. Адже й по нині у кількох селах, зокрема Нижньому Акбаші та Жемтала, головні вулиці названі на честь тирана народів Іосіфа Сталіна, вшанованого московитами та манкуртами з-поміж балкарських колаборантів.

Між тим, як раніше повідомляв "Останній Бастіон", 23.II.1944 року совєцький режим розпочав каральну операцію під назвою "Сочевиця". Було депортовано до півмільйона чеченців та інгушів.

«Свято» на крові: 8 березня як трагедія_1
Читайте також:
Світ
Різанина в Самашки
06 квітня, 10:42
Кримінал
Найгірша ситуація склалася у чотирьох найбільших містах: Маріуполі, Бердянську, Мелітополі, Токмаку. Українців виганяються з власних осель.
14 березня, 14:57
Війна
Справжня мета Тель-Авіва – великомасштабна регіональна війна.
27 лютого, 16:13
Війна
Позов пройшов стадію юрисдикції та переходить на стадію розгляду по суті.
02 лютого, 18:20
Війна
Суд вимагає від Ізраїлю вжити заходів, «щоб уникнути будь-яких дій, які були б рівнозначні геноциду»
26 січня, 17:05
Війна
Слухання по справі у суді почнуться наступного тижня.
06 січня, 08:36