російські штурмовики Вагнера заявляють про наступ під Бахмутом
Воєнізоване угруповання Вагнера заявило, що його бійці захопили село поблизу Бахмута
російські війська підійшли ближче до Бахмута в неділю, стверджуючи, що захопили село на околиці стратегічного міста на сході України, обстрілюючи прилеглі населені пункти танковими снарядами, мінометним вогнем і артилерією.
Приватна військова компанія Вагнера, чиї сили допомогли очолити жорстоку та багатомісячну російську кампанію із захоплення Бахмута, заявила, що її «штурмові загони» зайняли село Красна Гора, поблизу північної окрайки міста. Про це повідомляє пресслужба засновника угруповання євгена пригожина і містить відео, на якому нібито зображені бійці Вагнера на в'їзді в село.
«Це те, що ми захопили», — каже один боєць, коли лунає вибух. Вони продовжать шлях до наступного села, додав він. Міністерство оборони росії не дало жодних коментарів, і ні заява, ні кадри не можуть бути незалежно перевірені.
Бахмут став центром війни та важливою нагородою для президента росії путіна, який кинув війська в битву за місто, яке вважалося ключовим для його проголошеної мети захоплення всієї території східної України, відомої як Донбас.
Генеральний штаб Збройних сил України заявив у неділю, що російські війська, іноді за підтримки авіаударів, обстріляли Красну Гору та два десятки інших населених пунктів поблизу Бахмута за минулу добу, продовжуючи схему посилення атак, оскільки москва починає відновлювати наступ на сході. У ньому сказано, що українські війська відбили російські атаки на Бахмут, хоча останніми тижнями українські солдати визнали, що їхній контроль над містом ослаб.
Захоплення Бахмута стало б першою значною перемогою росії на полі бою за кілька місяців після серії невдач восени. Але військові аналітики кажуть, що неясно, чи захоплення міста відкриє шлях для подальшого просування росії на сході України. Як російські, так і українські війська зазнали великих втрат у кампанії, одній із найсмертоносніших у війні, яка тривала майже рік.
Бахмут, довоєнне населення якого становило близько 70 000 осіб, але нині значною мірою зруйноване, став національним символом українського опору. Після кількох місяців нищівного бомбардування російські війська, включаючи як регулярні війська, так і найманців Вагнера, тепер, здається, оточили місто з трьох боків. Залишається незрозумілим, чи Україна намагатиметься залучити додаткові підкріплення для продовження оборони міста, чи вирішить вчинити тактичний відступ.
москва кинула в бій багато недосвідчених новобранців і колишніх каторжників, завербованих «Вагнером», за даними американських і європейських чиновників, які цього місяця оцінили, що загальна кількість убитих або поранених російських військових за майже 12 місяців боїв наближається до 200 000.
Британське оборонне розвідувальне агентство заявило в неділю, що за останні два тижні «росія, ймовірно, зазнала найбільшої кількості втрат з першого тижня вторгнення в Україну». Оцінка ґрунтувалася на українських оцінках понад 800 російських солдатів, які щодня вбивалися або отримували поранення протягом останнього тижня, заявило агентство, цифри, які воно не могло перевірити, але вважало «ймовірно точними».
«Збільшення кількості втрат росіян, імовірно, пов’язане з низкою факторів, включаючи брак навченого персоналу, координації та ресурсів на фронті», – заявили в агентстві. Це стало очевидним, додається, у боях у Бахмуті та навколо Вугледара, міста в 60 милях на південь, де росія розгорнула тисячі військових, намагаючись захистити ключову лінію постачання від атак української артилерії.
Просування росії на сході України зупинилося минулого літа, оскільки українські сили, підтримані новою зброєю більшої дальності від західних союзників, окопалися навколо стратегічних міст і зміцнили свою оборону. Але останніми тижнями московські війська — ведучи артилерійський вогонь із найвищою швидкістю за останні місяці та розгортаючи хвилю за хвилею солдатів у різних точках на лінії фронту протяжністю 140 миль — почали перехоплювати ініціативу на сході, кажуть аналітики, і неухильно стискають кігті навколо Бахмута.
Минулого місяця росія захопила Соледар, соляне місто на північ від Бахмута, і опинилася в зоні обстрілу ключового українського маршруту постачання на південь, фактично відрізавши його.
Але українські військові чиновники та аналітики кажуть, що далеко не ясно, чи зможе росія витримати великий наступ. Суперництво між бойовиками «Вагнера» та регулярними військами, питання про те, чи достатньо у неї боєприпасів, і безлад, який переслідував її військові дії з самого початку, – усе це може поставити під загрозу спробу росії наступати.
Водночас аналітики кажуть, що здатність України протистояти перевазі росії в чисельності військ частково залежатиме від того, як швидко західні країни зможуть доставити нещодавно обіцяну військову допомогу — танки, бронетехніку та зброю далекого радіусу дії — на фронт. Очікується, що близько 80 бойових танків Leopard 2 німецького виробництва, які обіцяють європейські союзники, прибудуть в Україну не раніше кінця березня.
Міністр оборони США Ллойд Дж. Остін III провів телефонну розмову зі своїм українським колегою Олеським Резніковим у суботу та обговорив необхідність «якнайшвидшого доставлення передової зброї на поле бою», згідно з підсумком Пентагону це найважливіше питання.
У той час як бої точилися на сході, російські удари продовжувалися в інших частинах України в неділю. На півдні російські війська обстріляли з артилерії місто Нікополь, яке контролюють українці, поруч із великою атомною станцією, окупованою москвою, сказав губернатор області. Одна жінка загинула, ще одна отримала поранення в результаті удару, який пошкодив водне господарство, коледж та інші будівлі, сказав чиновник.
За словами місцевої влади, російські війська також обстріляли будівлю обласної адміністрації в центрі Херсона, постраждалого південного міста, яке Україна повернула восени минулого року. Постраждалих там немає.
Автори: Шашенк Бенгалі, - The New York Times
Переклад з англійської Останній Бастіон