росія обходить санкції Заходу за допомогою друзів
Чому економіка рф залишається такою стійкою після масштабних санкцій?
ВАШИНГТОН. Минулого літа зі смартфонами у Вірменії сталася дивна річ.
Постачання з інших частин світу в крихітну колишню радянську республіку почали збільшуватися більш ніж у 10 разів, в порівнянні з імпортом телефонів у попередні місяці. Водночас Вірменія зафіксувала вибух в експорті смартфонів до союзника, який перебуває в облозі: росії.
Тенденція, яка минулого року повторилася щодо пральних машин, комп’ютерних мікросхем та інших товарів у кількох інших азійських країнах, свідчить про деякі нові рятувальні круги, які тримають російську економіку на плаву. Останні дані показують сплеск торгівлі для деяких сусідів і союзників росії, що свідчить про те, що такі країни, як Туреччина, Китай, Білорусь, Казахстан і Киргизстан, втручаються, щоб забезпечити росію багатьма продуктами, які західні країни намагалися припинити постачати до москви в якості покарання за вторгнення в Україну.
Ці санкції, які включають обмеження для найбільших банків росії разом з обмеженнями на продаж технологій, які можуть використовувати її військові, блокують доступ до різноманітних продуктів. З росії регулярно надходять повідомлення про споживачів, розчарованих дорогими або низькоякісними товарами, починаючи від молока та побутової техніки до комп’ютерного програмного забезпечення та ліків, сказала Марія Снєгова, старший науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень з питань росії та Євразії.
Попри це, російська торгівля, здається, значною мірою відновилася до того рівня, де вона була до вторгнення в Україну в лютому минулого року. За оцінками аналітиків, російський імпорт, можливо, вже відновився до довоєнного рівня або скоро відновиться, залежно від їхніх моделей.
Частково це могло бути тому, що багатьом націям було важко кинути росію. Нещодавні дослідження показали, що менш як 9 відсотків компаній, що базуються в Європейському Союзі та країнах Великої сімки, відмовилися від однієї зі своїх російських дочірніх компаній. А компанії, що займаються відстеженням морських суден, помітили сплеск активності судноплавних флотів, які, можливо, допомагають росії експортувати свою паливну промисловість, вочевидь, в обхід західних обмежень на ці продажі.
Хоча західні країни не забороняли постачання споживчих товарів, таких як мобільні телефони та пральні машини, до росії, очікується, що інші масштабні покарання придушать її економіку. Вони включають обмеження ціни, яку росія може стягувати за свою нафту, а також обмежений доступ до напівпровідників та інших критичних технологій.
Деякі компанії, зокрема H&M, IBM, Volkswagen і Maersk, припинили діяльність у росії після вторгнення, посилаючись на моральні та матеріально-технічні причини. Але російська економіка виявилася напрочуд стійкою, що викликає сумніви щодо ефективності санкцій Заходу. Країнам було важко зменшити свою залежність від росії в питанні енергоносіїв та інших основних товарів, а російському центральному банку вдалося підтримати курс рубля та підтримувати стабільність фінансових ринків.
У понеділок Міжнародний валютний фонд заявив, що тепер очікує зростання російської економіки на 0,3 відсотка цього року, що є різким покращенням порівняно з попередньою оцінкою скорочення на 2,3 відсотка.
МВФ також заявив, що очікує, що обсяг експорту російської сирої нафти залишатиметься відносно високим за нинішнього цінового ліміту, а російська торгівля продовжуватиме перенаправлятися на країни, які не ввели санкцій.
Більшість контейнеровозів припинили переправляти такі товари, як телефони, пральні машини та запчастини до автомобілів, у порт Санкт-Петербурга. Натомість таку продукцію везуть вантажівками чи потягами з Білорусі, Китаю та Казахстану. російський транспортний оператор Fesco додав нові судна та нові порти заходу до маршруту з Туреччиною, який транспортує російські промислові товари та іноземну техніку та електроніку між Новоросійськом і Стамбулом.
Колишній заступник міністра фінансів російської федерації Сергій Алексашенко заявив на заході цього місяця, що 2023 рік буде «важким» для російської економіки, але «ні катастрофи, ні колапсу» не буде.
Деякі частини російської економіки переживають труднощі, сказав він, вказавши на автомобільні заводи, які закрили через те, що не змогли отримати запчастини з Німеччини, Франції, Японії та Південної Кореї. Але військові витрати та вищі ціни на енергоносії допомогли підтримати це минулого року.
«Ні, це неправда».
росія перестала публікувати дані про торгівлю після вторгнення в Україну. Але аналітики та економісти все ще можуть зробити висновки щодо моделей її торгівлі, підсумувавши торгівлю, про яку повідомляють інші країни з росією.
Метью Кляйн, економіст і співавтор книги «Торговельні війни — це класові війни», є одним із тих, хто робить висновки про цю дірку світової економіки розміром з росію. За його підрахунками, вартість світового експорту до росії в листопаді була лише на 15 відсотків нижчою за середньомісячний показник до вторгнення.
Глобальний експорт до росії, швидше за все, повністю відновився в грудні, хоча багато країн ще не оприлюднили свої торгові дані за місяць, сказав він.
«Здебільшого це відновлення відбулося в цілому коштом Китаю та Туреччини», — сказав пан Кляйн.
Незрозуміло, яка частина цієї торгівлі порушує санкції, запроваджені Сполученими Штатами та Європою, але моделі «підозрілі», сказав він. «Це відповідало б ідеї, що є способи спробувати обійти деякі санкції».
Некомерційна організація Silverado Policy Accelerator, вашингтонська некомерційна організація, нещодавно опублікувала подібний аналіз, підрахувавши, що до вересня вартість російського імпорту з решти світу перевищила довоєнний рівень.
Одним із прикладів у цьому звіті був стрибок продажів смартфонів у Вірменії. Ендрю С. Девід, старший директор з досліджень і аналізу в Сільверадо, сказав, що ці тенденції відображають те, як ланцюжки постачання змінилися, щоб продовжувати постачати в росію товари.
Samsung і Apple, які раніше були основними постачальниками російських мобільних телефонів, пішли з російського ринку після вторгнення. Експорт популярних китайських брендів телефонів, таких як Xiaomi, Realme і Honor, також спочатку впав, оскільки компанії намагалися зрозуміти та впоратися з новими обмеженнями на надсилання технологій або здійснення міжнародних платежів до росії.
Але після «періоду адаптації» китайські бренди почали розвиватися в росії, сказав пан Девід. Загальний експорт Китаю до росії досяг рекордного рівня в грудні, допомігши компенсувати різке падіння торгівлі з Європою. Телефони Apple і Samsung також почали повертатися до росії через дружні сусідні країни.
«Вірменія, звичайно, не єдина», - сказав пан Девід. «Багато їде через Центральну Західну Азію, Туреччину та колишні радянські республіки».
Також відновилися постачання в росію іншої продукції, наприклад, легкових автомобілів. І Китай збільшив експорт напівпровідників до росії, хоча загальний російський імпорт мікросхем залишається нижчим за довоєнний рівень.
Одне з основних відкритих питань полягає в тому, наскільки ефективно обмеження цін на Заході стримуватиме доходи росії від нафти цього року.
Ліміт дозволяє росії продавати свою нафту в усьому світі за допомогою західного морського страхування та фінансування, якщо ціна не перевищує 60 доларів за барель. Цей ліміт, який, по суті, є винятком із санкцій Групи 7, призначений для того, щоб підтримувати надходження нафти на світові ринки, одночасно обмежуючи доходи російського уряду від цього.
Деякі аналітики припускають, що росія намагається обійти ці зусилля, використовуючи кораблі, які не покладаються на західне страхування чи фінансування.
Амі Деніел, виконавчий директор Windward, компанії морських даних, сказав, що бачив сотні випадків, коли люди з таких країн, як Об’єднані Арабські Емірати, Індія, Китай, Пакистан, Індонезія та Малайзія купували судна, щоб спробувати створити те, що може бути незахідною торговельною структурою для росії.
«По суті, росія готувалася до того, щоб мати можливість торгувати поза межами верховенства права», — сказав він.
Пан Деніел сказав, що його фірма також спостерігала різке зростання практики доставляння, яка, здавалося, була спробою росії порушити санкції Заходу. Вони включають перевезення російської нафти між кораблями далеко в морі, у міжнародних водах, які не підпадають під юрисдикцію військово-морських сил жодної країни, і спроби кораблів замаскувати свою діяльність, вимкнувши супутникові трекери, які реєструють їхнє місцеперебування, або передаючи фальшиві координати.
Значна частина цієї діяльності відбувалася всередині Атлантичного океану. Але після висвітлення в ЗМІ підозрілих дій у цьому регіоні центр перемістився на південь, біля узбережжя Західної Африки, сказав пан Деніел.
Поки що ліміт ціни на нафту, здається, досягає своєї мети – знизити ціну, яку може стягувати росія, зберігаючи при цьому глобальні постачання. Але ще належить з’ясувати, чи достатньо великий цей тіньовий флот кораблів, щоб дозволити росії купувати та продавати нафту за межами обмеження, сказав Бен Кехілл, старший науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень, під час січневої дискусії.
«Якщо цей флот достатньо великий, щоб росія справді діяла поза межами досяжності» країн «Великої 7», обмеження, ймовірно, «не матиме такого важеля впливу, якого хотіли політики», — сказав пан Кехілл. «Я думаю, що ми повинні дізнатися про це протягом кількох місяців».
Автори: Ана Свонсон, - The New York Times
Переклад з англійської Останній Бастіон