Сценарії «Матриці» й «Термінатора» правдиві

09 серпня, 20:35
Сценарії «Матриці» й «Термінатора» правдиві
Фото: Facebook

Виявилося, що штучний інтелект не лише вигадує, а й підлещується. Ідеальний помічник у добу деградації людства!

Мабуть, усі вже в курсі щодо галюцинацій генеративного штучного інтелекту (коли він «вигадує» факти). А оце днями випадково натрапили на інший термін — підлабузництво (в анґлійській мові відповідник «sycophancy»).

Що мається на увазі? — Це, коли штучний інтелект дає відповіді, що з більшою ймовірністю задовольнять користувача, а отже є характерним для ШІ-систем зі зворотним зв'язком від користувача (Reinforcement learning from human feedback, RLHF).

Наприклад, такою є розповсюджений «ChatGPT». Щоби не бути голослівним, наведемо цитату із дослідницької статті, попередньо викладеної тезово на цьогорічній конференції «ICLR»:

«...Коли відповідь збігається з думкою користувача, вона з більшою ймовірністю буде обрана. Щобільше, як люди, так і моделі переваг (МП) віддають перевагу переконливо написаним підлабузницьким відповідям над правильними в значній частині випадків.

Оптимізація результатів моделі порівняно із моделями переваг також іноді жертвує правдивістю на користь підлабузництва. Загалом, наші результати вказують на те, що підлабузництво є загальною поведінкою моделей RLHF...».

Ось, і ще один аргумент, що штучний інтелект типово не буде розширювати наші горизонти знань, а радше — утримувати нас у бульбашці своїх переконань. Бо цільовою функцією є задовольнити користувача.

Зауважимо, що «утримання у бульбашці» наразі стосується багатьох сервісів, які нав'язують хибні пропозиції та формують шаблонну особистість, виходячи зі своїх алгоритмів штучного інтелекту. Наприклад,  подібне вже не перший рік працює в YouTube, LinkedIn, Facebook, Twitter та Instagram.

Наостанок додамо, що у народі кажуть, начебто штучний інтелект ніколи не зможе замінити людину. Але він вже поводиться як пересічний Homo sapiens, а то й гірше.

Автор : Олексій Молчановський
Читайте також:
Життя
Новий закон забороняє певні види використання ШІ.
13 липня, 19:43
Політика
Місцева влада зараз вивчає питання, чи може чат-бот із штучним інтелектом справді з’явитися у бюлетені для голосування.
15 червня, 18:29
Життя
Чи може штучний інтелект у вигляді таких алгоритмів як ChatGPT додати мудрості, якої нам бракує?
10 червня, 17:17
Світ
ШІ-ведучі на телебаченні обходяться дешевше, ніж справжні.
25 березня, 17:35
Світ
Поштовхом до цього стало масове поширення технологій штучного інтелекту.
16 березня, 20:03
Світ
Глобальні технологічні компанії з початку 2024 року звільнили вже 34 000 працівників
13 лютого, 16:45