Школа Старицької: як навчали полтавських панянок 100 років тому

ПОЛТАВА
17 січня, 08:20
Школа Старицької: як навчали полтавських панянок 100 років тому
Фото: Facebook

Влітку 1905 року у Полтаві створено приватний освітній заклад 1 розряду. Якісною освітою дівчат стала опікуватися Наталя Старицька.

Тепер на його місці знаходиться Полтавська гімназія №6. Відповідними кадрами минулого століття поділився краєзнавець, шанувальник старовини та громадський діяч Борис Тристанов, повідомляє медіаагенція «Останній Бастіон».

За його словами, вже за 3 роки школу було розширено та перейменовано на Полтавську приватну жіночу гімназію Н.О. Старицької, на утримання якої витрачалося приблизно до 25 000 рублів на рік (станом на 1912-й). Освітній заклад формувався з 7 основних і 8 додаткових класів, а також 2 підготовчих відділень.

«Головою педагогічної ради був спочатку О.Л. Крилов, потім — В.Н. Тарасов, начальницею гімназії беззмінно була Наталія Олександрівна Старицька, випускниця відомих Бєстужевських жіночих курсів. Кількість учнів у класах в середньому була до 25 осіб, а перший випуск налічував 297 панянок. Кількість викладачів (усього персонального складу з наставницями) спочатку — 18, потім до 30 і більше осіб», — зазначає Борис Тристанов.

Окремо полтавський краєзнавець наводить поіменний список педагогів юних гімназисток. Адже, як ми розуміємо, абихто не міг навчати майбутніх жінок міської та губернської еліти:

  • вчитель словесності — мовознавець М.Ф. Фіалковський;
  • учитель малювання — художниця О.І. Рощина;
  • вчитель співів — композитор Ф.М. Попадич;
  • учитель математики та фізики — дослідник К.К. Кованько;
  • класними наставницями внучаті племінниці Миколи Гоголя — Н.М. Бикова та М.М. Бикова.

Що показово, із приходом на терен Полтавщини більшовицьких окупантів всі жіночі навчальні заклади припинили свою діяльність. А нова (якщо так можна сказати) освіта вже не ділила людей за статтю, проте виключно за сортом і лояльністю до панівного кремлівського режиму.

На превеликий жаль, як уже інформував «Останній Бастіон», нині за незалежної України система освіти стала гіршою навіть за шельмовану совєцьку. Наперекір гучним і показним реформам українська молодь не засвоює потрібні їй знання через перевантаженість зайвими предметами.

Школа Старицької: як навчали полтавських панянок 100 років тому_1
На уроці фізики
На уроці фізики
Випускний день у гімназії
Випускний день у гімназії
Школа Старицької: як навчали полтавських панянок 100 років тому_7
Читайте також:
Війна
Прифронтове і багатостраждальне місто Гуляйполе московити вщент розносять авіацією. Під ударами ворога — мости, будинки, дороги.
02 квітня, 12:37
Полтава
Волонтерська підтримка тилом фронтовиків — доказ, що українці — згуртована нація. Дарма, що держава самоусунулася від наближення перемоги.
21 березня, 21:54
Війна
Прямо зараз у Михайлівському Золотоверхому Соборі в останню дорогу провели українських захисників — Анастасію Мар'янчук і Дениса Дайнеко.
21 березня, 13:38
Життя
Організатори обрали лауреатів із понад 14 тисяч фотографій, присвячених флорі й фауні Об'єднаного королівства. Всього нагороджено 17 осіб.
18 березня, 19:17
Позиція
Прямо зараз у Києві триває церемонія прощання із вірним сином України, борцем за свободу Степаном Ільковичем Хмарою. Людей прийшло багато.
25 лютого, 10:24
Кримінал
Неповнолітнього хлопця, на ім'я Олег, вивезли півтора року тому зі знищенного Маріуполя. Тепер підліток «адаптується» у родині загарбників.
24 січня, 20:36