Що відбувається на російсько-українському кордоні

ВІЙНА
03 листопада, 10:55
Що відбувається на російсько-українському кордоні

Rochan Consulting: Аналіз пересування сухопутних військ РФ у жовтні 2021

Міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm опублікувала переклад цікавої статті польського військового експерта Конрада Музики, директора Rochan Consulting, незалежної консалтингової компанії, що працює в галузі аерокосмічної та оборонної промисловості.


Останнім часом побільшало повідомлень про поточне (передбачуване) нарощування російських збройних сил біля кордону України.

З одного боку, з Погоново вийшли частини 41-ї Загальновійськової армії (ЗА), при цьому в Єльні спостерігається посилення військової присутності. Також у соцмережах TikTok, Instagram та YouTube були розміщені різні відео, в яких нібито показані елементи 4-ї Танкової дивізії 1-ї Гвардійської танкової армії на шляху до України.

У цьому матеріалі ми розглянемо, що відбувається і дамо попередню оцінку ситуації. Основний висновок: вторгнення в Україну нині малоймовірне. Я не вважаю, що нинішній рух пов’язаний з Україною. Проте, як зазначив пан Майкл Кофман, ситуація викликає стурбованість.

У березні цього року Росія перекинула елементи 41-ї ЗА в Погоново. Серед іншого:

  • 2 БТГр зі складу 74-ї ОМСБр;
  • 1 БТГр зі складу 35-ї ОМСБр;
  • 1 БТГр зі складу 90-ї Танкової дивізії;
  • 1 батальйон БУК-М3 зі складу 61-ї бригади ППО;
  • 1 батальйон «Іскандерів» зі складу 119-ї ракетної бригади;
  • 1 роту ТОС-1А та різну техніку зі складу 10-го полку РХБЗ;
  • 2 артилерійські дивізіони (2С19М2 та 9П140 «Ураган») зі складу 120-ї артилерійської бригади.

Хоча Погоново вважалося одним із полігонів, де проходитимуть навчання «Захід», руху там було дуже мало. І він взагалі не зачіпав вищезгаданих з’єднань.

Лише в середині жовтня з Погоново почалося відведення сил. У міру того, як це відбувалося, до Єльні Смоленської області почали прибувати нові підрозділи. Ці дві події взаємопов’язані. Частина сил із Погоново перемістилася до Єльні.

Що відбувається на російсько-українському кордоні_1
Що відбувається на російсько-українському кордоні_2

У Єльні дислокується 59-й танковий полк 144-ї мотострілецької дивізії 20-ї Загальновійськової армії.

Дивізія нині отримує посилення. Поки що в ній всього два танкові та чотири мотострілецькі батальйони. Отже, одна з можливостей полягала в тому, що 41-а ЗА могла посилити 20-у ЗА. Але я не думаю, що це так.

Якщо ми подивимося на РСА-зображення (Радар із синтезованою апертурою) Ельні, ми побачимо, що нова техніка зберігається окремо від 59-го танкового полку. Схоже, що зараз не відбувається жодної інтеграції для покращення взаємодії та злагодження.

Те саме сталося і в Погоново. Частини 41-й ЗА просто розбили там табір.

Що відбувається на російсько-українському кордоні_3
Що відбувається на російсько-українському кордоні_4

Головне питання – чому. На жаль, погода в Єльні була похмурою протягом останніх кількох днів, тому супутникові знімки, що підтверджують, яка саме техніка була доставлена, відсутні (зараз погода покращиться, тому, сподіваюся, цього тижня ми побачимо, що там готують).

Якщо серед перекинутої техніки є такі зразки, як «Іскандер» чи ТОС-1А, то я не думаю, що метою є посилення 144-ї дивізії. Це засоби армійського рівня, які вже розгорнуті у 20-ї ЗА. Такий розклад у поєднанні з окремим розміщенням підрозділів може вказувати на те, що Єльня – лише черговий перевалочний пункт у просуванні до північних частин заходу Росії. Чому саме туди?

Між Псковом та Смоленськом існує розрив у 500 км. Це ідеальне місце для розміщення нового з’єднання армійського рівня, завданням якого було б прикриття латвійського флангу і, отже, підходу до Москви. Також його можна використати для посилення білоруських підрозділів.

Чи є щось незвичайне у нинішніх пересуваннях?

Так, і це події навколо 41-ї ЗА. Але щодо 4-ї танкової дивізії я ще не впевнений. 27 жовтня Міноборони Росії повідомило, що 25 підрозділів 1-ї Гвардійської танкової армії проводять різні навчання для отримання почесного звання «Ударної».

Той самий процес проходить і в частинах Балтійського флоту.

Схоже, що навчання з підтвердження цього звання відбуваються наприкінці року, у жовтні-листопаді. Тому можливо, що поточні пересування підрозділів 1-ї Танкової армії пов’язані з цим процесом.

Ми продовжимо спостерігати, як змінюється розташування російських військ і чи не переходить воно від оборонного до наступального. Поки цього не сталося. Але якщо нарощування все ж таки має місце, то ми спостерігаємо його найраніші стадії.

Автор: Конрад Музика, директор Rochan Consulting.

Переклад з англійської: Артем Величко, InformNapalm.

вибір редакції
Читайте також:
Газпром вкотре виставив себе неадекватом і гарантовано втратив частину ринку Європи
25 листопада, 11:47
Протягом останніх 6-7 років було фактично згорнуто взагалі діяльність держави по протидії економічній злочинності
22 листопада, 08:45
Загинуло 6 осіб, поранено понад 60.
15 жовтня, 13:18
Північний потік -2 – загроза енергетичній безпеці Європи
30 вересня, 08:48
Влада КНР офіційно скасувала ринкову реформу і масштабну приватизацію підприємств, проведені ще у 1980-1990-х роках.
21 вересня, 11:18
Незважаючи на криваві втрати, нам продовжують розповідати про «наближення миру» та «покращення статистики загиблих».
01 вересня, 09:43