Щоб забезпечити опалювальний сезон за комуналку попросять передоплату
В Україні всерйоз задумалися над забезпеченням опалювального сезону 2014-2015. Згідно з указом президента Петра Порошенко і рішенню РНБО "Про стан забезпечення енергобезпеки держави", з 1 грудня може бути введена система попередньої оплати за споживання енергоносіїв. Причому влада має намір чітко контролювати розрахунки і громадян, і промпідприємств за отримані послуги. Якщо ж якісь категорії споживачів, наприклад, ті ж компанії визнані банкрутами, то їх відключатимуть від поставок енергоносіїв, передає «Ділова Україна».
Крім того, планується реалізувати систему збору та узагальнення інформації про запаси палива на складах ТЕЦ і ТЕС всіх форм власності. А в зоні АТО можуть бути затверджені нові - економічно обґрунтовані - тарифи на газ і електроенергію. Також, з метою економії, може бути вирішено питання закупівель електрики з Росії для її поставок населенню.
За словами експертів, даний документ з переліком нагальних заходів із забезпечення проведення опалювального сезону в Україні констатує існуючий стан справ. "Ті заходи, що прописані в указі президента, не носять ніяких інноваційних рішень. Але деякі позиції для забезпечення отопсезону можна було здійснити ще в червні. Йдеться, зокрема, про створення єдиної бази запасів палива в країні. Або можна було навесні-влітку вивезти зі складів донбаських шахт, підконтрольних Україні, близько 5 млн тонн вугілля, і тоді зараз не довелося б закуповувати його в ПАР чи Росії", - каже директор енергопрограм Центру світової економіки НАНУ Валентин Землянський.
А директор Інституту енергодосліджень Дмитро Марунич вважає, що взимку опалювальний сезон може бути складним, але якщо Київ забезпечить поставки газу, вугілля та електроенергії в країну, то в квартирах буде тепло. "Ми домовилися про закупівлі вугілля в Росії, поставки газу теж ніби мають бути. Напевно, РФ буде не проти продавати нам і електроенергію. Питання тільки в одному - чи вистачить у нашої країни фінансових можливостей на покриття цих витрат. Європа і МВФ начебто обіцяли якісь кошти. Якщо ми отримаємо ці гроші в борг, відповідно, цієї зими побоюватися зриву опалювального сезону не потрібно", - пояснює Марунич.