Син полтавської землі — ювілей Симона Петлюра

ІСТОРІЯ
10 травня, 13:42
Син полтавської землі — ювілей Симона Петлюра

145 років тому народився відважний борець за волю Україну. Обоє батьків належали до козацького роду і прищепили синові патріотизм.

«Минуть жахливі криваві роки боротьби й невпинна праця синів твоїх загоїть рани кривавої руїни, дасть пишні скарби для всіх народів світу. Лише праця дасть спокій і щастя Великій, Вільній Самостійній Україні», — говорив колись Симон Петлюра.

Що знаємо про нього ? Він прийшов зі світанком визвольних змагань і назавжди залишився в пам'яті українців, як Прометей, хоча не був ідеальним через свої соціал-демократичні погляди; а ще, бачив і знав за що змагався, життя своє віддав за найсвятіше — за Україну.

Задля того, щоби зрозуміти велич особистості Петлюри в українській історії, необхідно багато разів перечитати його публіцистичну спадщину, стоси статей журналіста-державника, який мав досвід проживання на Московії. Її хижу натуру він пізнав у брудних підвальних казематах.

Ще під час революції 1905-1907 років Симон Петлюра закликає свій народ до боротьби за соціальне і національне визволення. Подібно до радикально налаштованого земляка Миколи Міхновського, він волів відірвати Україну від чужої імперії:

«А ти, зневірений і втомлений, блукаєш серед цього бруду, чуток, провокацій, підлесливих обіцянок, котрі тільки розпорошують твої сили й розбивають твій дух. Зневір'ю, розчаруванню не може бути місця в час, коли на довгі літа вирішується твоя доля, твоє щастя, твій добробут. Тільки міць, єдність та тверде, непохитне стремління до повної незалежності й свободи може бути нашим побратимом...».

Життєві дороги Петлюри переорані бурхливими подіями революційної доби на Сході Європи; українське поле національно-визвольних змагань засівалося роками впродовж 1917-1926. Саме тоді всі національно-творчі елементи з запалом кинулися до праці з народом і серед народу.

На той час уродженця Полтави Симона Петлюру бачимо скрізь: на мітингах, з'їздах і в комітетах; на партійних засіданнях, у земстві й на парламентській трибуні Центральної Ради. Йому належить честь організації української республіканської армії, — відтворення занедбаної традиції збройної боротьби за Батьківщину, яку війн перейняв у того ж таки Міхновського.

Військові з'їзди дали Симонові керувати військовим міністерством Української Народної Республіки, а грудневе повстання року 1918 зробило його першою особою в армії. Боротьба проти московитської навали (як білої, так і червоної) поставила його на чолі держави, — ім'я його козаками занесене було до найдальшого села, до кожної хати від Збруча до Дону...

Впродовж якихось двох літ звичайна людина стає керівником держави; скромний працівник пера перетворюється на головного отамана української республіканської армії й керівником Директорії УНР. Петлюра був політиком, талановитим військовим та чудовим промовцем.

Перипетії визвольної боротьби примусили Симона залишити межі Батьківщини й виїхати за кордон, а разом із ним емігрував уряд і значна частина війська (згодом інтернованого у Румунії, Чехо-Словаччині та Польщі). Рік 1920 розпочинає період на вигнанні його чинности, продовжений до дня трагічної загибелі у Парижі.

1924 року родина Петлюри оселяється у французький столиці. Тут Симон активно займався публіцистичною діяльністю, висвітлюючи недавні події в Україні та виконує завдання еміграції; чимало його матеріалів було опубліковано у часописі «Тризуб».

Симон Петлюра повертається до політики через слово. Проте 25 травня 1926 року підкуплений чекістами сіоніст Шмуль Шварцбарт виконує, спланований Москвою наказ: фізично і публічно знищити борця за волю України. Пострілами із пістолета на паризькій вулиці Расін вбито Головного Отамана УНР.

Поховано славетного полтавця на Монпарнаському кладовищі у столиці Франції серед інших видатних історичних постатей. Петлюра став символом боротьби за волю й незалежність України, а також відродив забуті традиції до збройної боротьби за Батьківщину.

Попри свої ліві погляди Симон Петлюра безмірно вищий за те, що про нього думають нащадки, а особливо критики та вороги із Московії. Він — із породи вождів, людина із того тіста, що колись у давнину закладали династії, а в наш час, демократичний час стають національними героями на передовій.

Окремо медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, як 2019 року постать Симона Петлюру увічнили у Кам'янці-Подільському та Вінниці. Натомість у Полтаві досі ніяк не спроможуться встановити пам'ятник славетному землякові.

Син полтавської землі — ювілей Симона Петлюра_1
Автор : Северин Осташко
Читайте також:
Історія
В цілому Данило Шумук просидів за ґратами 42 роки. Зокрема, під час 2 світової війни, він був в'язнем у німецьких концтаборах на Полтавщині.
21 травня, 10:05
Історія
18.IV.1988 ізраїльський суд визнав Івана Дем'янюка винним у злочинах проти людства. Проте невдовзі з'ясувалося, що справа сфальсифікована.
19 квітня, 20:24
Історія
Роберт Льюїс Белфор (1850-1894) народився дощового дня в Единбурзі у сім'ї інженера. За материнською лінією належав до стародавнього роду.
18 квітня, 21:32
Історія
Спокусниця, «єгипетська блудниця» та «александрійська куртизанка»... Дуже багато подібних імен мала остання правителька давнього Єґипту.
07 квітня, 19:57
Мистецтво
Широко визнаний одним із найвидатніших і найвпливовіших акторів усіх часів. Його таланту не стільки заздрили, скільки надихалися...
04 квітня, 20:29
Опінії
Видатна постать, яка визначила хід історії України.
27 березня, 16:47