Сьогодні діаспоряни згадують знаменитого бандуриста, уродженця Полтавщини Григорія Китастого

МИСТЕЦТВО
17 січня, 10:41
Сьогодні діаспоряни згадують знаменитого бандуриста, уродженця Полтавщини Григорія Китастого
Фото: Трибуна

«Митці такого масштабу, як Китастий, приходять одиницями на століття».

17 січня 1907 року у Кобеляках на Полтавщині в селянській родині – керівник Української капели бандуристів імені Тараса Шевченка у США, Герой України, передає Diaspora.ua.

Зазначається, що багата музичними талантами полтавська земля, щедро обдарувала Григорія Китастого. 

Змалечку було зрозуміло, що він буде музикантом. Спеціальну освіту він здобув у Полтавському музичному технікумі, Музично-драматичному інституті імені Миколи Лисенка у Києві, освоївши кілька інструментів та диригентський фах.

Сьогодні діаспоряни згадують знаменитого бандуриста, уродженця Полтавщини Григорія Китастого_1

Полтавська капела 1927 рік.

«Батьки мої, Трохим і Ксеня, були трудолюбиві, чесні, релігійні, статечні люди… Батько завжди гордо підкреслював, що він походив із козацького роду, — згадував Григорій Китастий. — Він був неграмотний, проте від нього я почув про Тараса Бульбу… Був надзвичайно співучий, любив церковний спів, по слуху завчив найскладніші партії з концертів Бортнянського, Веделя…, а коли розповідав про бандуриста, що співав «Морозенка», — переказував це наочно співом. Мати теж була не менше здібна до пісні. Вона хоч і не вивчала “класиків”, зате знала безліч народних псалмів, кантів, пісень… У родині панував режим побожності», – написав у своїх спогадах Григорій.

Однак головною музичною супутницею його життя стала бандура. Ще під час навчання він почав виступати з Київською капелою й у 1934 році став її членом.

Попри складні й трагічні часи, на які припало становлення як особистості та фахівця Григорія Китастого, він навіть за умов війни зміг у 1941 р. організувати капелу бандуристів, яка здобуде світове визнання  як «Українська Капела Бандуристів імені Тараса Шевченка». Від початку вона стала дуже популярною. 

Але умови воєнного часу перервали її гастролі. Деякий час бандуристи працювали як остарбайтери на території Німеччини, а згодом знову відновили концертну діяльність. Й навіть виступали на Галичині, перед вояками УПА, де Г.Китастий потоваришував із письменником Іваном Багряним.

А далі – табір для переміщених осіб та еміграція у 1949 році до США. Там Григорій Китастий жив у Детройті, в Каліфорнії, Чикаго, де очолив перший ансамбль бандуристів Об'єднання Демократичної Української Молоді. Згодом оселився у Клівленді. 

За його керівництва капела імені Тараса Шевченка мала низку концертів, які завжди проходили з величезним успіхом, записала 11 альбомів пісень і два альбоми власних виступів.

Поряд з тим Григорій Китастий був і активним у суспільному та політичному житті української громади в США до своєї смерті 6 квітня 1984 року у Сан-Дієго, Каліфорнія. Похований на українському православному кладовищі Баунд-Бруці, біля церкви-пам’ятника св.Андрія (штат Нью-Джерсі, США).

Сьогодні діаспоряни згадують знаменитого бандуриста, уродженця Полтавщини Григорія Китастого_3

Українська капела бандуристів імені Тараса Шевченка.

Зважаючи на натхненну та величезну за масштабами й значеннями діяльність Григорія Китастого, важко не погодитися зі словами його сина Віктора: «Митці такого масштабу, як Григорій Китастий, приходять одиницями на століття».

А перейменування вулиць у Полтаві, які пов`язані з декомунізацією, вписало ім`я Китастого і на топонімічну карту Духовної столиці. Тепер на його честь названа колишня Краснодонська вулиця.

вибір редакції
Читайте також:
Опінії
Варшава свідомо посилює конфліктну ситуацію проти Києва, бо вбачає у ньому загрозу для своєї величі. Москву ж поляки бояться до дрижаків.
08 грудня, 17:30
Історія
Це історії про те, як в українців відібрали все.
23 листопада, 16:26
Війна
У Києві на Аскольдовій могилі вшанували пам’ять Дмитра «Да Вінчі» Коцюбайла
02 листопада, 10:35
Війна
Світлій пам'яті героя-захисника України Сергія Сімчишина.
01 листопада, 15:35
Історія
Комітет гуманітарної й інформаційної політики здійснив виїзне засідання. Полтаву обрано не випадково, бо вона потребує якісної українізації.
18 жовтня, 19:25
Історія
Не забудемо подвигів українських героїв, які у боротьбі за Батьківщину, за вільне майбутнє рідних і близьких, віддали найцінніше
29 серпня, 09:25