Справжнім шоком для військовослужбовців стало оприлюднення декларації «солдатом» Шабуніним

Опінії
05 березня, 09:48
Справжнім шоком для військовослужбовців стало оприлюднення декларації «солдатом» Шабуніним

У 2022 році він заробив 2 132 000₴. А його родина виїхала у Чехію, а потім переїхала до США.

Відомий журналіст, публіцист і блогер

Справжнім шоком для багатьох військовослужбовців, які з перших днів повномасштабної війни перебувають на фронті, стало оприлюднення декларації про доходи за 2022 рік професійного громадського активіста, борця за грошові знаки та учасника багатьох схем з розкрадання державного майна Віталія Шабуніна.

Як зазначив у своїй декларації цей моральний авторитет, у 2022 році він отримав:

  • 402 тис. грн зарплати від військової частини А4076,
  • 182 тис. грн – від Київського міського ТЦК та СП,
  • 218 тис. грн доходу від підприємницької діяльності
  • і ще 1,33 млн грн зарплатні від псевдо-громадської організації «Центр протидії корупції».

При цьому дружина та діти Шабуніна виїхали спочатку в Чехію (де отримали безкоштовну квартиру на проживання та 74 тис. грн від Уряду соцдопомоги), а потім переїхали в США (там також отримали соцдопомогу як біженці в розмірі 48 тис. грн і безкоштовну кімнату для проживання).

Оскільки в мене неодноразово прохали пояснити, яким чином підприємець Шабунін, займаючись торгівлею на ринках і з яток (а саме так Шабунін зареєстрований як ФОП), міг ще й брати гроші у якоїсь військової частини, пояснюю.

Шабунін, подаючи декларацію за 2022 рік, заплутався зі своєю фіктивною військовою службою – і це не дивно, бо він ані дня не служив у війську.

25.02.2022 Шабунін, щоби уникнути мобілізації, був фіктивно оформлений солдатом у 207 окремий батальйон ТрО (в/ч А7376), який на той час входив до складу 112 окремої бригади ТрО (в/ч А7040).

Хто допоміг йому і за які гроші фіктивно стати військовим – то окреме питання, яке мені відомо і яке я залюбки повідомлю слідчому під протокол.

Також мені точно відомо, що наказ про зарахування Шабуніна до особового складу виготовлявся «заднім числом» вже в квітні 2022 року – Шабуніна просто дописали в наказ від 25.02.2022.

До речі, соратниця Шабуніна по «антикорупційній боротьбі» Дар’я Каленюк, будучи чесною людиною, відмовилась у такий спосіб заховати від мобілізації свого чоловіка Ореста Рудого, хоча їй також пропонували, і вона його просто вивезла за кордон по підроблених документах, заплативши хабар.

Але як би там не було, з 25.02.2022 Шабунін не міг на законних підставах отримувати гроші ні в якому РТЦК та СП, точно так він не мав права займатись підприємницькою діяльністю – він перебував на військовій службі і йому могла платити тільки бригада ТрО, оскільки батальйон, хоча і має статус окремої військової частини, не є юридичною особою і не має рахунка в казначействі.

Але про в/ч А7040 Шабунін у своїй декларації навіть не згадав, бо не знає, де він фіктивно рахувався на той момент.

У травні 2022 року 207 батальйон був переданий зі 112 об ТрО в щойно створену 241 об ТрО (в/ч А4076), яка платить Шабуніну гроші до цього дня. 207 батальйон упродовж року, до березня 2023 року, перебував у Києві, при цьому Шабунін у батальйоні взагалі не з’являвся, навіть не отримував речове забезпечення – гроші йому надходили на картковий рахунок, а сам він наказом командира в/ч А7376 був прикомандирований до НАЗК на прохання заступника голови НАЗК Ситника.

Але в березні 2023 року трапився скандал у іншому батальйоні цієї ж 241 окремої бригади ТрО – 206-му. Виявилось, що колишній комбат 206 об ТрО у березні 2022 року прийняв на фіктивну службу трьох депутатів Київради та одного їхнього помічника й прикомандирував цей квартет до КМДА.

І хоча ці четверо солдатів з 206 об ТрО, на відміну від Шабуніна, грошове забезпечення не отримували (а Шабуніну, окрім 23 тис. грн. грошового забезпечення солдата, ще й щомісяця доплачується 30 тис. грн. за, начебто, виконання бойових завдань), і колишній комбат 206 об ТрО, і чотири фіктивних солдати, і заступник голови Київської міської військово-цивільної адміністрації, який направив у батальйон листа з проханням відрядити до нього депутатів і помічника, отримали підозри за ст. 409 КК України – ухилення від військової служби.

Переляканий командир 207 батальйону відкликав Шабуніна «з відрядження» і Шабунін разом зі своєю військовою частиною мав їхати з Києва в Бахмутський район, щоби замінити там 206 батальйон, який зазнав великих втрат під час боїв.

Але Шабунін відмовився їхати і тоді командир 207-го батальйону його просто відпустив додому, дозволивши жити в Києві, у той час, як до 14 вересня 2023 року 207 батальйон перебував на Сіверському напрямку.

З середини вересня 2023 року 207 окремий батальйон ТрО знаходиться в Київській області, за 100 км від столиці, але Шабуніна у військовій частині ще жодного разу не бачили. Натомість він майже щодня ходить до НАЗК, де виносить порожні пляшки з кабінету Ситника, та час від часу бачиться з міністром оборони Умеровим, від якого вимагає призначити Каленюк заступником міністра оборони (для цього Каленюк навіть повернула в Україну з-за кордону свого чоловіка, який зараз ховається від мобілізації, сидячи вдома), а його, Шабуніна, офіційно відрядити з 207 батальйону ТрО до Міноборони, бо батальйон знову може потрапити на фронт. Кажуть, що аргументи Шабуніна під час розмов з Умеровим зводяться до фрази «Дядя, дай п’ять копійок, а не то я в тебе плюну».

Але Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Центрального регіону не бачить складу злочину в ухиленні солдата 207 окремого батальйону ТрО Шабуніна від військової служби та безпідставному отриманні ним грошового забезпечення – попри ухвалу слідчого судді Шевченківського райсуду столиці, який зобов’язав ДБР зареєструвати кримінальне провадження за цими фактами. У 206 батальйоні прокуратура в аналогічних діях склад злочину побачила, а в 207 – ні.

І щоби два рази не вставати. Я неодноразово зустрічав повідомлення, що якісь прокурори САП чи колишні детективи НАБУ зараз захищають Батьківщину на фронті. Так ось, мені не відомий жодний випадок, щоби професійний борець з корупцією, потрапивши під мобілізацію, виїхав з Києва.

Всі вони «служать» здебільшого в столичних ресторанах, будучи прикомандированими до Генштабу та ГУР або фіктивно рахуючись на службі в ТрО, і сміються з тих дурнів, які гинуть на Сході замість того, щоби насолоджуватись життям у столиці.

Читайте також:
Кримінал
Його звинувачують у заволодінні державною землею на майже 300 мільйонів гривень
09:45
Кримінал
Його підозрюють у завданні збитків комунальному підприємству у розмірі 1,7 млн грн.
вчора, 17:36
Політика
Ексгенпрокурор часів Порошенка Ярема та його заступник Даниленко займаються поборами на евакуаторах у Києві
вчора, 17:04
Війна
Рівень постачання в окремі військові частини впав нижче 50% від потреби
вчора, 15:03
Опінії
Маловідомі факти з життя Третього слідчого відділу київського Теруправління ДБР
вчора, 10:04
Політика
Хто заробляє на виконанні фортифікаційних робіт в Запорізькій області?
20 квітня, 11:31